komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 22 października 2020

Halki, Filipa

Młodzież z trzech kontynentów: we Wrocławiu dla planety

wtorek, 8.10.2019 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 721
kategorie artykułu:

Startuje jesienna odsłona 10. edycji Brave Kids. We Wrocławiu spotkają się młodzi artyści z brazylijskiej Amazonii, Palestyny, Iranu, Hiszpanii i Polski. Wspólnie będą mówić o zmianach klimatu i prowadzić warsztaty artystyczne. Pierwsze wydarzenie 12 października. Bilety na premierowy spektakl finałowy już w sprzedaży. 

Wrocławski projekt Brave Kids rozwinął się w inicjatywę o zasięgu globalnym. Przed nami spotkanie grup artystycznych z pięciu krajów i trzech kontynentów.

Brave Kids 2019 nadal trwa. W ramach jesiennej odsłony podejmiemy temat dziś najważniejszy, czyli jak ratować naszą planetę, jak powstrzymać katastrofę klimatyczną. To okazja, żeby usłyszeć głosy z różnych stron świata. Bardzo aktywne zaangażowanie młodzieży w ważne problemy dla świata od początku było naszym celem i marzeniem – mówi Iwona Frydryszak, producentka wykonawcza i współtwórczyni projektu Brave Kids.

Muzycy z Iranu opowiedzą o smogu i wysychaniu źródeł wody pitnej w swoim kraju, aktorzy z Saragossy w Hiszpanii i Betlejem w Palestynie m.in. problemie śmieci i recyklingu w odniesieniu do odwiecznych czterech żywiołów, które towarzyszą ludzkości. Aktorzy z Brazylii, mieszkający w Amazonii, o dramatycznej sytuacji ekologicznej ich regionu, a także o przemocy, łamaniu praw człowieka i innych problemach trapiących ich kraj. Jak podkreślają Brazylijczycy, już 8 lat przed dramatyczną deklaracją Grety Thunberg śpiewali i wzywali do działania w tym duchu. Do Wrocławia przyjadą ze spektaklem „Flying River”, ostrzegającym m.in. przed skutkami rabunkowej gospodarki, w tym wycinki drzew w Amazonii.

W „jesiennym” Brave Kids wezmą też udział młodzi artyści z Polski, w tym z Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, grupa ze Szkoły Specjalnej w Kamiennej Górze oraz ze szkoły dla dzieci i młodzieży niesłyszącej przy ul. Dworskiej we Wrocławiu.

Młodzi artyści, którzy wezmą udział w projekcie, mają od 14 do 22 lat, weszli już na pewien poziom rozwoju artystycznego, nieraz mają na koncie ciekawe osiągnięcia. We Wrocławiu wystawią spektakle i poprowadzą warsztaty dla uczniów szkół i przedszkoli, ale też spotkają się z aktywistami z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Gorąco zachęcamy, żeby się do nas przyłączyć w trakcie wydarzeń otwartych – mówi Agnieszka Ćwieląg, menedżer programowy Brave Kids. - Część performatywno – warsztatową uzupełnimy doskonałymi filmami w ramach Przeglądu Filmowego Brave Cinema – Kids in Danager w Barbarze. 

Poznaj program jesiennej odsłony Brave Kids

Pierwsze wydarzenia organizatorzy zaplanowali na weekend 12-13 października. W sobotę odbędzie się piknik wielokulturowy w parku Szczytnickim (godz. 15.00-17.00) przy kościele Jana Nepomucena. W niedzielę czas na niecodzienne, artystyczne wydarzenie prezentujące kulturę zaproszonych grup - pierwsze otwarte pokazy dla całych rodzin w CUKR. Wstęp bezpłatny (godz. 15.00, Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju, ul. Ruska 46a).

We wtorek 15 października zobaczymy spektakl grupy teatralnej AfroRaiz, pochodzącej
z brazylijskiej części Amazonii. Rozpocznie się o godz. 10.30 w Oratorium Marianum (pl. Uniwersytecki 1). Na widowni zasiądą wrocławscy licealiści oraz studenci. 

Spektakl finałowy zaplanowano w Teatrze Polskim we Wrocławiu, we wtorek 22 października o godz. 17.30. – Będzie to spektakl niepowtarzalny, na pewno bardzo plastyczny, energetyczny i przemawiający do wyobraźni. Przypuszczam, że walory artystyczne przedstawienia uzupełni mocne przesłanie dotyczące ratowania naszej planety – podkreśla Gabriel Almagro, instruktor artystyczny Brave Kids z Hiszpanii. 

Bilety na spektakl finałowy są już w sprzedaży (kosztują 8 zł). 

Brave Kids w szerszym planie

Letnia odsłona Brave Kids 2019 zgromadziła 164 dzieci i młodzieży z 31 grup artystycznych
z całego świata, m.in. z Peru, Kenii, Indii, Gruzji, Korei Południowej, Salwadoru, Syrii, Kolumbii, Nikaragui. 

Wszyscy uczestnicy mieszkali u lokalnych rodzin goszczących. Ponad 120 polskich dzieci brało udział w międzykulturowych warsztatach artystycznych prowadzonych przez 32 liderów grup – pedagogów, artystów i doświadczonych animatorów kultury. Tylko we Wrocławiu wielokulturowe pokazy artystyczne zobaczyło w czerwcu i lipcu ponad 2500 osób, w szczególności dzieci i młodzież w wieku szkolnym – opowiada Iwona Frydryszak. 

Patronat honorowy nad 10. edycją projektu Brave Kids objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

Dzięki przychylności władz Wrocławia i gościnności mieszkańców miasta projekt Brave Kids wspaniale się rozwija. Można powiedzieć, że dojrzewa razem z uczestnikami projektu. Widzimy, że zaproponowany przez Brave Kids model zaangażowania i współpracy młodzieży przynosi owoce. Liczymy na to, że będziemy mogli kontynuować naszą unikatową inicjatywę, wyróżniającą Wrocław na świecie – podsumowuje Grzegorz Bral, pomysłodawca Brave Kids i Prezes Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła, które od 10 lat organizuje projekt.

W listopadzie tego roku, już po raz czwarty, projekt Brave Kids zawita do Gruzji. Młodzież z Polski (w tym wrocławskie dzieci i młodzież z inkluzyjnej grupy Kids New Circus) i Gruzji przygotuje artystyczny kolaż symbolizujący przyjaźń i radość wspólnego tworzenia, który będzie zaprezentowany w ramach International Folklore Festival "Rhythms of Fall".

Dodajmy, że w poprzednich edycjach Brave Kids wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

fot. Mateusz Bral, Sabina Costinel

 

Wasze komentarze

wczoraj, 17 godz temu
wtorek, 20.10.2020 14:54
wtorek, 20.10.2020 13:31
wtorek, 20.10.2020 09:28
wtorek, 20.10.2020 09:26
poniedziałek, 19.10.2020 20:13
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele