komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

„Mleczne Medium” z muzyką na żywo – niezwykła instalacja audiowizualna na Kinomuralu

sobota, 5.9.2020 09:20 , komentarze: 0 , odsłony: 173
kategorie artykułu:

Już 19 września – za sprawą projektu Kinomural – Wrocław zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. Prócz prawie 90 dzieł artystów z całego świata na Nadodrzu zobaczymy także „Mleczne Medium” – zjawiskową instalację audiowizualną wrocławskiego kolektywu KinoManual. W kameralnym podwórku przy Paulińskiej 12 w towarzystwie muzyki na żywo podziwiać będziemy obrazy z analogowych i cyfrowych projektorów.

Nadodrzańska podróż Drogą Mleczną

„Mleczne Medium” to dyskretny, surrealistyczny, rodzinny dokument. Jego kluczowym elementem są nagrania słów wypowiadanych przez córkę artystów – Ninę – przez sen. Zbieranie jej podświadomych wypowiedzi trwało trzy lata, pomiędzy rokiem 2013 – 2015. W tym czasie Nina straciła mleczne zęby, które posłużyły do realizacji wizualnej części projektu. W efekcie powstała animacja inspirowana Drogą Mleczną, mlecznymi zębami oraz wybranymi rysunkami Niny, W warstwie dźwiękowej nieświadomy, dziecięcy głos miesza się z delikatnym, elektronicznym ambientem autorstwa duetu Pin Park (Maciek Bączyk, Maciek Polak). Projekcja wideo została zaaranżowana w duchu kina rozszerzonego Expanded Cinema. Dopełniają ją obrazy wyświetlane przez zmodyfikowane, miniaturowe rzutniki slajdów.

Autorzy projektu – KinoManual, czyli Aga Jarząb i Maciek Bączyk – wspólnie tworzą filmy i obiekty korespondujące z bogatą tradycją ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej i kina eksperymentalnego. Skupieni na działaniach w obszarze sztuki mediów, eksplorują głównie analogowe techniki produkcji obrazu i dźwięku. Współpracują z międzynarodowymi artystami i instytucjami, a ich filmy zdobyły m.in. III nagrodę (ZKM Karlsruhe, 2016) oraz II nagrodę i nagrodę publiczności (CeTA, Wrocław, 2018) podczas międzynarodowych festiwali filmów abstrakcyjnych Punto y Raya.

Trójwymiarowe ściany, filmy medytacyjne i dobranocka

Podczas drugiej edycji Kinomuralu na 5 ścianach kamienic wrocławskiego Nadodrza zobaczymy prawie 90 prac 48 artystów z 16 krajów. Obejrzymy filmy poklatkowe, rysunkowe i medytacyjne, dzieła abstrakcyjne, eksperymentalne i fabularne. We Wrocławiu ruchome murale zaprezentują twórcy z całego globu – od USA i Kanady, przez Meksyk, Wenezuelę, Chiny, Koreę Południową i Japonię, po artystów z krajów europejskich, takich jak Francja, Włochy, Finlandia, Niemcy, Węgry, Szwajcaria, Białoruś, Ukraina czy Polska. – W tym roku pokażemy pełen przekrój przez różne rodzaje animacji, które rozbudzą najbardziej uśpioną wyobraźnię. Raz będzie to gra kolorem i kształtem, innym razem animacja 3D, którą wyświetlimy po raz pierwszy. Wrażenie trójwymiarowości sprawi, że będziemy dosłownie „pochłonięci przez ścianę”, przeniesiemy się na chwilę do innego świata – mówi Piotr Bartos, dyrektor artystyczny Kinomuralu.

Swoje prace zaprezentują także młodzi twórcy z dwóch uczelni artystycznych – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz amerykańskiej School of the Art Institute of Chicago.  – Wszystkie prezentowane przez nas prace tworzą razem fascynujący audiowizualny mikrokosmos – tłumaczy Bartek Bartos, pomysłodawca Kinomuralu.– Powołaliśmy do życia zupełnie nowe medium dla prezentacji sztuki z całego świata. Na wielki ekran ściany przenosimy dzieła, które często funkcjonowały wyłącznie w internecie – dodaje. W tym roku w programie znalazła się nowa sekcja – tuż po zmroku na ścianach kamienic pojawi się „Dobranocka”, czyli ruchome murale dla najmłodszych.

Kinomurale będą wyświetlane na podwórkach wrocławskiego Nadodrza przy ulicy Paulińskiej i Rydygiera w godzinach 19:30-22:00.

Podczas pierwszej edycji ruchome murale na Nadodrzu obejrzało ponad 10 000 osób. Na wielkoformatowe projekcje złożyły się rozmaite formy takie jak video art, kino eksperymentalne czy instalacje audiowizualne wykorzystujące m.in. wirtualną rzeczywistość. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Bartek, Agata i Piotr Bartos. Artystyczne trio od dekady tworzy na styku sztuki i kina niezależnego. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą” otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie. Prowadzą studio filmowe Manifiesta.

Więcej informacji: www.facebook.com/kinomural, www.instagram.com/kinomurale

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 10 godz temu
piątek, 18.9.2020 09:34
czwartek, 17.9.2020 14:37
czwartek, 17.9.2020 14:29
poniedziałek, 14.9.2020 09:43
sobota, 12.9.2020 09:10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki