komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 15 stycznia 2021

Pawła, Arnolda

Miliony na wsparcie politechnicznych projektów

wtorek, 24.11.2020 12:05 , komentarze: 0 , odsłony: 306
kategorie artykułu:

Opracowanie modeli rozpoznawania emocji, związków poprawiających rozwój roślin i budowa nanochłodnic to tylko część projektów PWr nagrodzonych w ramach grantów Opus i Preludium. Na swoje badania 15 naszych naukowców otrzymało blisko 12,5 mln zł.

Opus i Preludium to najpopularniejsze konkursy organizowane przez Narodowe Centrum Nauki. Tym razem do dofinansowania skierowano 352 projekty o łącznej wartości ponad 450 mln zł, wśród których jedenaście będzie realizowanych na Politechnice Wrocławskiej.

Wśród laureatów konkursu znalazł się prof. Przemysław Kazienko z Wydziału Informatyki i Zarządzania, który na projekt pt. „Informatyka afektywna: głębokie uczenie w rozpoznawaniu emocji z sygnałów fizjologicznych” otrzymał ponad 1,3 mln zł.  Badania prowadzone będą przez cztery lata.

Informatyka afektywna zajmuje się analizą stanów afektywnych człowieka, np. rozpoznawaniem emocji z sygnałów fizjologicznych. Afekt to emocje, stres, niepokój czy nastroje.

– Chcemy zebrać tysiące godzin anotowanych danych o różnych sygnałach fizjologicznych od uczestników badań w ich życiu codziennym, korzystając z popularnych urządzeń do noszenia (wearables, np. inteligentne zegarki). Z tych danych będziemy w stanie odkryć, jakie emocje – być może nowe – są rozróżnialne przez ludzką fizjologię, czyli w efekcie, jakie emocje można rozpoznawać na ich podstawie – mówi prof. Przemysław Kazienko. – Do tego celu wykorzystamy różne dedykowane architektury wielomodalnych głębokich sieci neuronowych. Mając efektywne metody rozpoznawania emocji w życiu codziennym, będziemy w stanie np. analizować, jakie różne emocje wywołują treści publikowane w mediach społecznościowych lub jak zmieniają się stany emocjonalne pacjentów po przeszczepie nerek – wyjaśnia.

Z kolei dr hab. Joanna Feder-Kubis z Wydziału Chemicznego będzie kierować projektem „Inteligentna platforma bioinspirowanych materiałów o jonowej naturze mających korzystny wpływ na rośliny”, który otrzymał finasowanie w wysokości ponad 1,5 mln zł. Są to zaawansowane badania nad nietoksycznymi i bezpiecznymi dla środowiska środkami ochrony roślin.

– Głównym celem projektu jest wytworzenie szerokiej gamy nowych bioinspirowanych związków jonowych, mających korzystny wpływ na rozwój i funkcjonowanie roślin. Nurtem przewodnim części syntetycznej jest odpowiedni dobór elementów struktury, które będą miały szczególny wpływ na założoną aktywność biologiczną. W szczególności wykorzystane zostaną naturalne regulatory wzrostu roślin. Ponadto w projekcie wytworzone zostaną materiały hydrożelowe oraz materiały hydrożelowe w formie 3D zawierające immoblizowany aktywny biologicznie związek jonowy – tłumaczy dr hab. Joanna Feder-Kubis.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 7 godz temu
czwartek, 14.1.2021 15:02
czwartek, 14.1.2021 12:49
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki