Mieszkanie „pod klucz” czy samodzielnie wykończenie?

wtorek, 27.10.2020 09:54 781

W pełni wykończone mieszkania z pewnością zachęcają swoim wyglądem, który świadczy o całkowitej gotowości do przyjęcia nowych lokatorów. Samodzielne wykańczanie mieszkania zdaje się czasem jednak rozwiązaniem rozsądniejszym głównie ze względu na oszczędności finansowe. Które rozwiązanie w rzeczywistości jest warte uwagi?

Czemu Polacy wolą samodzielnie wykańczać swoje mieszkania?

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że samodzielne wykończenie mieszkania to przede wszystkim spora oszczędność finansowa. Panuje przekonanie, że firmy deweloperskie do ceny wykończonego mieszkania doliczają wyższą marżę, a za całą pracę liczą sobie bardzo wysokie kwoty. Czy tak jest w rzeczywistości? Cóż, oczywiście kwota płacona wykonawcy za wykończenie mieszkania rzeczywiście składa się również z zapłaty za tak zwaną robociznę. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że płaci się komuś za pracę, której samemu nie musi się już wykonywać, co jest po prostu wygodne i oszczędza masę czasu.

Polacy słyną na świecie z tego, że w imieniu oszczędności są oni w stanie bardzo wiele rzeczy zrobić samodzielnie i nawet z trudnymi naprawdę problemami czy usterkami walczą oni za pomocą domowych sposobów, często całkiem skutecznie. Trudno znaleźć osobę, na której można polegać tak silnie, jak na sobie samym, przez co ludzie wolą, nawet większym nakładem pracy, w pełni uczestniczyć w procesie wykańczania własnego mieszkania, jednocześnie nie będąc pewnym kwalifikacji firmy, która mogłaby ich w tym wyręczyć.

Zalety w pełni wykończonego mieszkania

Deweloperzy proponują mieszkania wykończone na różnym poziomie. W podstawowej wersji mowa o ukończonych ścianach i podłogach, instalacjach, czy parapetach. Standardowa wersja wykończenia to dodatkowo malowanie ścian na wybrany kolor, często montaż podwieszanych sufitów czy oświetlenia, a czasem nawet stworzenie gotowej do użytku zabudowy kuchennej. W wersji premium, która oczywiście kosztować będzie najwięcej, mieszkanie zostaje oddane do użytku wraz z niezbędnym sprzętem AGD, wykończone wedle wszelkich życzeń właścicieli, a czasem nawet po konsultacji z profesjonalnym projektantem wnętrz.

Czy mieszkanie wykończone pod tak zwany klucz rzeczywiście ostatecznie okazuje się rozwiązaniem droższym, niż samodzielne wykańczanie mieszkania w surowym stanie? Niekoniecznie. Warto pamiętać, że firmy, które zajmują się tym na co dzień i zamawiają z hurtowni spore ilości materiałów budowlanych, paneli, okien, czy farb, z pewnością są w stanie kupić je za znacznie bardziej atrakcyjną cenę, niż pojedyncza osoba prywatna wybierająca się na stosunkowo niewielkie zakupy do marketu budowlanego. Mieszkania wykończone przez profesjonalne firmy to piękny efekt niewielkim nakładem pracy. Warto czasem oszczędzać swój własny czas i przeszukując rynek pierwotny Wrocław, wziąć pod uwagę także mieszkania w pełni wykończone.

Zalety samodzielnego wykańczania mieszkania

Z pewnością najważniejszą zaletą samodzielnego wykańczania mieszkania jest fakt, że posiada się całkowicie pełny wpływ na to, jak będzie ono ostatecznie wyglądać. Zdarza się, że osoby szukające mieszkania obawiają się o jakość wykończeń, które zaproponuje im deweloper. Warto wiedzieć, że w każdej takiej sytuacji można odmówić odbioru mieszkania, jednak rzeczywiście faktem jest, że jego samodzielne wykończenie daje więcej możliwości, choć oczywiście znacznie większym nakładem pracy. Chociaż cena, którą trzeba będzie zapłacić za wszystkie potrzebne materiały, nie zawsze będzie rzeczywiście niższa, niż w przypadku mieszkania wykończonego, w cenie nie zawiera się wówczas opłata za czas poświęcony na pracę, co może okazać się całkiem sporą oszczędnością.

 

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz