Miesiąc do Mistrzostw Europy Juniorów w biathlonie - debiut nowej konkurencji

środa, 3.1.2024 12:27 630 0

Nieco ponad miesiąc pozostał do rozpoczęcia biathlonowych Mistrzostw Europy Juniorów, które w dniach 5-11 lutego 2024 roku gościć będą na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W programie zawodów zadebiutuje nowa konkurencja – mass start 60. 

Mistrzostwa Europy Juniorów to pierwsza międzynarodowa impreza mistrzowska planowana na nowym obiekcie na Polanie Jakuszyckiej. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu nawet 250 zawodników i zawodniczek, którym towarzyszyć będzie ponad setka trenerów i pracowników technicznych. Wydarzenie potrwa tydzień, podczas którego do zdobycia będzie osiem kompletów medali w czterech konkurencjach. W programie zawodów w porównaniu z poprzednimi edycjami imprezy doszło do ważnej zmiany. 

Nie dotyczyła ona biegów indywidualnych oraz sprintów, które są w programie Mistrzostw Europy Juniorów od samego początku. Pewne miejsce w harmonogramie startów mają również rozgrywane od 2018 roku sztafeta mieszana oraz supermikst. Po wielu latach z programu zawodów zniknęły za to biegi pościgowe. Zastąpi je jedna z najmłodszych konkurencji testowanych przez Międzynarodową Unię Biathlonu – mass start 60. 

Ten niezwykle widowiskowy format już od kilku lat gości w kalendarzu zawodów niższej rangi: w Pucharze IBU oraz Pucharze IBU Juniorów. Decyzją światowej federacji w lutym 2024 roku w Jakuszycach będzie miała swoją premierą w zawodach rangi mistrzowskiej. Czym jest mass start 60? To nic innego jak doskonale znany z Pucharów Świata bieg ze startu wspólnego, ale z udziałem aż 60 zawodników wyłonionych na podstawie dwóch wcześniej rozegranych konkurencji indywidualnych. 

Jak to możliwe, że na starcie stawi się jednocześnie tak liczna grupa zawodników, podczas gdy na strzelnicy w dalszym ciągu będzie tylko 30 stanowisk? Problem ten rozwiązano dzieląc zawodników na dwie grupy – numery od 1. do 30. strzelają po pierwszej rundzie biegowej, numery od 31. do 60. meldują się na strzelnicy po raz pierwszy po przebiegnięciu dwóch okrążeń. Wówczas następuje wyrównanie, a stawka jest już na tyle rozciągnięta, że zawodnicy nie mają problemów z pomieszczeniem się na strzelnicy podczas kolejnych wizyt na strzelnicy. Jednoczesny start aż 60 zawodników sprawia, że będzie to bez wątpienia najbardziej widowiskowa konkurencja zawodów w Jakuszycach. 

Zawody rozpoczną dwa dni treningów. Biegi indywidualne planowane są na środę 7 lutego, nazajutrz odbędą się wyścigi sztafet, a po dniu przerwy 10 lutego odbędzie się rywalizacja w sprintach. Zwieńczeniem mistrzostw będą biegi ze startu wspólnego. Konkurencje żeńskie każdorazowo będą rozpoczynać się o godzinie 10:30, mężczyźni do walki o medale będą przystępować o godzinie 14:00. 

Trasy turystyczne otwarte w trakcie zawodów 

Co istotne, podczas trwania mistrzostw i poprzedzającej je rywalizacji w ramach IBU Junior Cup (początek 30.01), zawodnicy zajmą niewielką część jakuszyckich tras narciarskich i rywalizować będą tylko na tych wyczynowych o długości około 7,5 kilometra oraz na samej Polanie Jakuszyckiej. Miejsce rozgrywania zawodów będzie wygrodzone siatkami. Pozostałe trasy – łącznie 88 kilometrów – będą dostępne i utrzymywane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Wejść na nie będzie można w 8 punktach: Parkingi Stowarzyszenia Bieg Piastów (1b), Polana Maliszewskiego (20), Huta (43), Chatka Robaczka (41), Czerwony Potok (26), stacja kolejowa Harrachov (6), Novy Svet – Harrachov – trasą Partyzancką do Działu Izerskiego (7). Dodatkowo możliwe będzie wejście na trasę na Orle przez peron kolejowy Polana Jakuszycka (1) . W nawiasach podano numery, jakimi poszczególne miejsca są oznaczone na większości map i drogowskazów na trasach. 

Program zawodów:

7 lutego, g. 10:30 – bieg indywidualny kobiet (12,5 km)

7 lutego, g. 14:00 – bieg indywidualny mężczyzn (15 km)

8 lutego, g. 10:30 – sztafeta mieszana (4x6 km)

8 lutego, g. 14:00 – supermikst (6 km+7,5 km)

10 lutego, g. 10:30 – sprint kobiet (7,5 km)

10 lutego, g. 14:00 – sprint mężczyzn (10 km)

11 lutego, g. 10:30 – mass start 60 kobiet (9 km)

11 lutego, g. 14:00 – mass start 60 mężczyzn (12 km)

 

Otwarte w 2022 r. Dolnośląskie Centrum Sportu jest jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. To obiekt powstały z myślą zarówno o amatorach, którzy chcą się cieszyć kilkudziesięcioma kilometrami tras narciarskich w Górach Izerskich, ale także jako miejsce treningu dla zawodowców przygotowujących się do najważniejszych zawodów. W trakcie swej niedługiej jeszcze działalności DCS sprawdził się już jako miejsce krajowych oraz międzynarodowych zawodów biathlonowych i biegów narciarskich, z należącym do federacji Worldloppet Biegiem Piastów na czele.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)