Międzynarodowy znak "Pomóż mi". Jest bardzo ważny i warto go zapamiętać

piątek, 1.7.2022 10:55 166 0

Międzynarodowy znak POMÓŻ MI jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub do kogoś całkowicie obcego. Informuje on o tym, że osoba go wykonująca jest ofiarą przemocy. Znak ,,pomóż mi’’ to wezwanie o pomoc, które jest zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w internecie. To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi czy sprzedawcy w sklepie albo napotkanej osobie na ulicy. Gdy zobaczysz ten znak niezwłocznie zadzwoń pod nr 112 i poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła Cię o pomoc.

Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

1. Nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.

2. Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.

3. Skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba ta w ten sposób poprosiła nas o pomoc.

Osobą wołająca o wsparcie może być zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. Szczególnie w przypadku małoletnich należy być czujnym w rozpoznawaniu tego znaku, ponieważ wykonanie go może być jedyną formą poinformowania świata zewnętrznego o krzywdzie, której doznaje dziecko.

Zapamiętajmy ten międzynarodowy znak wołania o pomoc!

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)