Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w miastach Unii Metropolii Polskich

czwartek, 9.12.2021 15:32 252 0

W piątek, 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto uchwalone zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 r. Aby przypomnieć o tej ważnej dacie, w miastach Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza odbędą się panele dyskusyjne, festiwale filmowe i plenerowe eventy.
 
Na ciekawą formę zwrócenia uwagi na problematykę praw człowieka postawiły w tym roku władze Krakowa. Wybrane ulice i place miasta zmienią w tym dniu swoje nazwy, aby w ten sposób zwrócić uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności. Plac Wszystkich Świętych stanie się na jeden dzień pl. Praw Człowieka, ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, pl. Centralny – pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza będzie nosić nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stanie się al. Braterstwa i Siostrzeństwa. Na krakowskich ulicach pojawią się także wolontariusze, którzy będą rozdawać tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wraz z listem Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Krakowa.
 
Podpisana 1948 r. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest podstawowym zbiorem praw człowieka i zasad ich stosowania. Dokumentem, którego znajomość i przestrzeganie gwarantują świat wolny od niesprawiedliwości. Przyjmując Deklarację państwa sygnatariusze zgodziły się zapewnić powszechne poszanowanie i przestrzeganie praw człowieka i podstawowych wolności. Zgodziły się, że bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu każdy człowiek ma prawo m.in. do życia, wolności bezpieczeństwa osobistego.
 
– Kraków to miasto, które w swoim herbie ma symbol otwartych bram. Jesteśmy miejską wspólnotą, gdzie każdy ma prawo do szacunku i równego traktowania. Nie ma miejsca w naszym mieście na dyskryminację i przemoc. Pragniemy w tym szczególnym dniu przypomnieć o tym, że wszystkie drogi w Krakowie prowadzą do równości – mówi inicjatorka akcji Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.
 
10 grudnia w Warszawie, już po raz 21, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. To jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawa, a tegoroczna oprawa graficzna festiwalu wiąże się z najważniejszymi tematami, na które chcemy zwrócić uwagę podczas pokazów oraz dyskusji. Z jednej strony odnosi się do podziałów, które zdominowały niemal wszystkie aspekty naszego życia. Z drugiej - odwołuje do kryzysu klimatycznego.
 
Innym wydarzeniem, przygotowanym przez stołeczne Centrum Wielokulturowe będzie panel dyskusyjny (poprowadzony w formie online) zatytułowany „Po co nam prawa człowieka?”. Panel poprowadzi Justyna Suchecka (tvn24.pl), a rozmawiać o prawach człowieka będą:

Marta Pachocka (Ośrodek Badań nad Migracjami UW, ekspert Team Europe)
Paula Sawicka (Otwarta Rzeczpospolita)
Aleksandra Szczerba (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich)
Mikołaj Winiewski (Centrum Badań nad Uprzedzeniami)
Wydarzenie będzie transmitowane na facebook’u natomiast osoby, które nie korzystają z usług internetowych, będą mogły przyjść do Centrum Wielokulturowego, aby śledzić dyskusję na dużym ekranie. Start 10 grudnia br., godz. 17:00.
 
Łódź uhonoruje Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka debatą. – Przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych, policji, szkół wyższych i uniwersytetów, związków wyznaniowych oraz urzędu miasta dyskutować będą o tym czym zajmuje się „Łódź Różnorodności” - koalicja promująca dialog międzykulturowy i wspierająca postawę akceptacji i otwarcia, a także o tym jak w Łodzi realizowana jest polityka antydyskryminacyjna – mówi Agnieszka Łuczak, Pełnomocniczka Prezydenta Łodzi ds. Równego Traktowania. – Ponadto, wraz z filiami miejskich bibliotek organizujemy akcję „półka książek o prawach człowieka”, polegającą na specjalnym eksponowaniu znajdujących się w zasobach bibliotek książek o tej tematyce. Akcja potrwa do końca grudnia – dodaje.
 
Z kolei Katowice za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji (m.in. strona katowice.eu i miejskie media społecznościowe) będzie rozpowszechniać przygotowany specjalnie z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka spot informacyjny wraz z informacją o tym, jak jednostki samorządu terytorialnego włączają się w ich wspieranie.
 
O tym jak ważne jest przestrzeganie praw podstawowych dla władz miasta świadczy chociażby powołanie dr Ewy Piaskowskiej na stanowisko Społecznego Doradcy ds. Równego Traktowania.
- Wielokulturowość jest wpisana w naszą tożsamość, co wynika z trudnej, ale pięknej historii Górnego Śląska. Dlatego, aby zapobiegać ewentualnym aktom dyskryminacji w przyszłości, podjąłem decyzję o powierzeniu dr Ewie Piaskowskiej funkcji społecznego doradcy ds. równego traktowania - mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic.
 
Do zadań Społecznego Doradcy należeć będzie m.in.: ocena działań miasta Katowice z punktu widzenia problematyki równościowej, czy podejmowanie działań zmierzających do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszeń zasady równego traktowania oraz wykluczeń społecznych.
 
Również i Unia Metropolii Polskich angażuje się w działania zmierzające do popularyzacji wiedzy o prawach człowieka i ich przestrzegania. UMP jest m.in. partnerem projektu finansowanego przez Unię Europejską EMPATHY: Challenging discourse about Islam and Muslims in Poland (EMPATIA: Trudny dyskurs o islamie i muzułmanach w Polsce), którego głównym celem jest przeciwdziałanie islamofobii w Polsce. Unia Metropolii Polskich zajmowała także wielokrotnie stanowiska m.in. w sprawach dotyczących uchodźców.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)