Malowanie jej receptą na życie z otępieniem

poniedziałek, 11.10.2021 11:41 239 0

Obrazy abstrakcyjne i nawiązujące do motywów muzycznych są tematem prac Katarzyny Klich. Wystawę jej prac można oglądać od soboty 9 października na plenerowej wystawie we Wrocławiu przy ul. Oławskiej. U malarki zdiagnozowano otępienie, jednak nie powstrzymuje jej to przed rozwijaniem swojej pasji. Wystawa to część kampanii społecznej “Razem przed siebie”. 

– U pani Katarzyny zdiagnozowano otępienie o wczesnym początku, które stanowi jedynie 4 – 10 proc. wszystkich diagnozowanych otępień – mówi prof. Joanna Rymaszewska, kierownik Katedry Psychiatrii UMW. – Celem naszej kampanii jest “odczarowanie” myślenia o otępieniu jako o czymś co całkowicie paraliżuje nasze życie. Badając się profilaktycznie i będąc pod opieką lekarza, jesteśmy w stanie wieść dobre życie z chorobą na każdym jej etapie. 

Pomimo choroby, wrocławska malarka jest w stanie tworzyć i czerpać przyjemność ze swojej pasji. 

– Znaczącą część mojej twórczości stanowią obrazy abstrakcyjne. Każdy z przedstawionych obrazów miał źródło w osobistych przeżyciach – zaznacza malarka Katarzyna Klich. – Cykle „O świcie” i „Babie lato” oddają wrażenia z wakacji spędzanych na Mazurach: jachty na pięknych jeziorach, krajobrazy, biwaki, mroczne tawerny wypełnione szantami i poznawani ludzie. 

Wystawa potrwa do 25 października. Potem pojawi się w innych miejscach Wrocławia. 

***

Kampania powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii. Kampanię we Wrocławiu wsparły: Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta oraz MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie. 

Szczegółowe informacje można uzyskać na stroniewww.razemprzedsiebie.pl lub na profilach „Razem przed siebie” w mediach społecznościowych Facebook i Instagram. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)