Long Story Short Film Festiwal - blisko 180 filmów zgłoszonych do konkursu

sobota, 9.5.2020 10:40 1002 0

177 filmów krótkometrażowych z całej Polski zostało zgłoszonych do konkursu Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival”. Już wkrótce poznamy listę kilkudziesięciu produkcji, które powalczą o główną nagrodę i statuetkę Salamandry.

         Fot. Unsplash

- Otrzymaliśmy ponad 170 propozycji z całego kraju, w tym ponad 100 filmów fabularnych, kilkadziesiąt animacji i dokumentów. Są wśród nich zarówno dzieła uznanych filmowców, jak i młodych twórców, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. 10 maja zakończymy etap selekcji i ogłosimy oficjalny program festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń.

Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców,  m.in. Agnieszki Smoczyńskiej czy Jana Komasy 

- W sekcji konkursowej widzowie zobaczą kilkadziesiąt tytułów. Selekcja będzie bardzo trudna. Zgłoszone propozycje to w zdecydowanej większości oryginalne i dobrze zrealizowane produkcje, często ze znakomitą obsadą. Lista znanych aktorów, których można podziwiać w festiwalowych propozycjach jest dość długa, można na niej znaleźć m.in. Emilię Krakowską, Olgę Bołądź, Dorotę Pomykałę, Ewę Skibińską, Pawła Deląga, Roberta Gonerę i Bartosza Porczyka – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Filmowcy powalczą o statuetkę Salamandry oraz czek na 3 tysiące złotych w każdej z konkursowych kategorii: dokumencie, fabule i animacji. 

Tegoroczną edycję festiwalowego konkursu rozstrzygnie jury w składzie:

  1. Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy;
  2. Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny;
  3. Jarosław Perduta, menadżer kultury, szef Dolnośląskiego Centrum Filmowego;
  4. Anna Różalska, producentka filmowa;
  5. Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA;
  6. Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa;
  7. Agnieszka Wolny – Hamkało, poetka, pisarka i publicystka;
  8. Agnieszka Zwiefka, scenarzystka i reżyserka filmowa.

Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności oraz nagrodę dziennikarzy. 

- Nagrodę dziennikarzy przyzna jury dziennikarskie. W składzie tegorocznego jury znajdzie się 13 przedstawicieli mediów, ludzi związanych z wrocławskimi redakcjami, blogerzy oraz dziennikarze niezależni. Nagrodę publiczności przyznają nasi widzowie, którzy będą mogli zagłosować online na wybrany film – dodaje Jarosław Perduta.

„Long Story Short Film Festival” to pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal filmowy, który w całości odbędzie się online w dniach od 17 do 24 maja. Dostęp do wszystkich prezentowanych filmów będzie całkowicie bezpłatny. Widzowie obejrzą festiwalowe filmy za pośrednictwem fanpage’u Dolnośląskiego Centrum Filmowego na Facebooku oraz na stronach strony www.shortfestival.pl i www.dcf.wroclaw.pl

Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.shortfestival.pl  i na www.dcf.wroclaw.pl.

Dolnośląskie Centrum Filmowe, które jest organizatorem Long Story Short Film Festival to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez organizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz