Listy KWW Wrocław dla Wszystkich

środa, 26.9.2018 08:00 2395 0

prof. Wojciech Browarny (okręg nr 1 miejsce nr 1)Dzień dobry, witamy na konferencji KWW Wrocław dla Wszystkich, na której chcieliśmy przedstawić nasz zespół, z którym rozpoczęliśmy start w wyborach samorządowych we Wrocławiu. Nazywam się Wojciech Browarny, jestem przedstawicielem Partii Razem i startuję z listy Komitetu na pierwszym miejscu w okręgu nr 1. Na naszych listach znajduje się łącznie 50 osób, a kim one są, kogo reprezentują i w czym są dobre, nasze kandydatki i kandydaci opowiedzą sami. Jako pierwsza o naszych listach będzie mówić Marta Lempart, która jednocześnie otwiera listę w okręgu nr 6.

Marta Lempart (okręg nr 6 miejsce nr 1)Znam każdą z osób na liście, każdą rekomenduję, pod każdym nazwiskiem się podpisuję. Jako komitet wyborczy jesteśmy bardzo różnorodną grupą - wywodzimy się z organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, partii politycznych i rad osiedli. Łączy nas przekonanie, że Wrocław, jakkolwiek jesteśmy z niego dumni, nie może nadal być tylko dla młodych, zdrowych, bogatych i mających gdzie mieszkać. Wrocław powinien być dla wszystkich. Łączy nas doświadczenie wspólnej pracy - a co za tym idzie, wzajemne zaufanie. Nic, co spotka nas w radzie miejskiej, nie będzie dla nas nowością - działamy na rzecz naszych większych i mniejszych społeczności nie od dziś. Dzięki nam wrocławianki i wrocławianie nie muszą wybierać mniejszego zła. Mogą wybrać większe, wspólne dobro!

Radne i radni osiedlowi: Magdalena Rozwadowska, Tadeusz Mincer, Tomasz Warulik, Halina Bielecka - Gołka, Katarzyna Boratyn

Osoby związane z KOD Wrocław: Anna Kowalczyk - Derlęga, Maciej Pokrzywa, Artur Brzozowski, Bożena Powaga

Osoby związane ze Strajkiem Kobiet: Marta Lempart, Natalia Pancewicz, Natalia Kwaśnicka, Joanna Lebiedzińska.

Inne osoby: Agnieszka Wywrot i Katarzyna Danielewska - Drzazga (Centrum Praw Kobiet), Alina Szeptycka (Kultura Równości), Marcin Czerwiński (Wrocław Wita Uchodźców), Daria Sudoł (Stowarzyszenie Wyspa Słodowa 7)


Natalia Pancewicz (okręg nr 3 miejsce nr 1): Szanowni Państwo, jestem koordynatorką krajową Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i za jeden z naszych dużych sukcesów uważam fakt podkreślania przez każdy komitet wyborczy obecności kobiet na ich listach i mówienia o kobietach w kampanii wyborczej. Natomiast nasz komitet #WrocławDlaWszystkich znacząco się wyróżnia, bo kobiety są naszą wiodącą silą. Jest nas, kobiet 26 wśród 50 osób na listach, 5 na 7 tzw. Jedynek to kobiety, mamy suwak i to my współtworzyłyśmy listy. Dlatego nieprawdą jest, że nie chcemy się angażować w politykę. Chcemy, jeśli jesteśmy traktowane poważnie, a nie szuka się nas na ostatnią chwilę dla zachowania parytetu. Chcemy, kiedy nasze sprawy są traktowane poważnie, a nie kiedy mówi się nam, że są one światopoglądowe. Jesteśmy kobietami, które działają na różnych płaszczyznach: walczą z przemocą, działają na rzecz równości, bronią demokracji. Jesteśmy aktywne i nasze umiejętności organizowania się, działania, mówienia o rzeczach ważnych i walki o te rzeczy, nasze zaangażowanie chcemy przełożyć na grunt samorządowy. W tym szczególnym roku 100-lecia praw kobiet mówimy: zaufajcie nam i dajcie nam swój głos. Bo wielokrotnie pokazałyśmy, że to w nas jest odwaga, siła i chęć zmiany.

Maciej Pokrzywa (okręg nr 2 miejsce nr 2): Od kilku lat we Wrocławiu trwa dyskusja nad zwiększeniem roli Rad Osiedlowych i silniejszym włączeniu ich w proces kształtowania przestrzeni miejskiej. Nasz Komitet chce zrealizować ten postulat, stąd w naszym gronie znajduje się silna reprezentacja członków i członkiń Rad Osiedlowych, którzy aktywnie biorą udział w ich pracach. Tadeusz Mincer, radny z osiedla Psie Pole-Zawidawie i jednocześnie nasz kandydat do Rady Miejskiej w okręgu nr 7 brał udział w opracowaniu naszych pomysłów dotyczących zmian w funkcjonowaniu osiedlowego szczebla samorządu. Halina Bielecka-Gołka i Katarzyna Boratyn to znane i bardzo aktywne działaczki osiedlowe na Starym Mieście. Oczywiście obydwie startują z naszej listy w okręgu nr 1. Mamy też działaczy i działaczki z innych osiedli, wszystkich razem łączy determinacja, by zrealizować postulat Wrocławia bardziej oddolnego i mocniej osadzonego w lokalnych realiach. I na pewno w Radzie Miejskiej będą realizować takie punkty naszego programu, jak  powiększenie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego do 3% budżetu ( to ok. 135 mln wobec obecnych 25 mln zł) i powiązania go ściślej z osiedlami, w czym właśnie rady odegrają kluczową rolę.

Agnieszka Wywrot (okręg nr 5 miejsce nr 1)Od 4 lat współpracuje z wrocławskim Oddziałem CPK. Corocznie do naszej Fundacji zgłasza się kilkaset mieszkanek Wrocławia doświadczających przemocy. Niestety trudno o skuteczną pomoc w sytuacji kiedy organizacja pozbawiona jest środków na działanie całodobowego telefonu zaufania a na konsultację prawną lub psychologiczną trzeba czekać kilka tygodni. Dlatego też kandyduję do Rady Miejskiej bo chcę odpowiedzialnego społecznie samorządu, który będzie realnie wspierał pomocowe organizacje pozarządowe.

Wojciech Browarny: Wrocławianami i wrocławiankami są też dzieci i młodzież. Jako rodzice wiemy, że trzeba zadbać o miejsca w przedszkolach i dobrą edukację. Samorząd powinien zapewnić też sprawny i bezpieczny transport publiczny, z którego korzystają m.in. uczniowie i uczennice. Nie tylko darmowy, ale przede wszystkim dostępny we wszystkich częściach miasta i porach dnia. Takiej pomocy od miasta oczekują rodzice. Dlatego chcę zająć się wrocławską kulturą i edukacją. Wrocław chlubi się swoją kulturą. Spektakularne i kosztowne wydarzenia kulturalne to jednak nie wszystko. Trzeba zadbać, aby kultura na dobrym poziomie była dostępna finansowo, aby pojawiła się na naszych osiedlach i ulicach - by mogli z niej skorzystać wszyscy chętni. Kultura w mieście powinna integrować i włączać do życia społecznego. Miasto powinno zatroszczyć się o dobrą edukację. To znaczy taką, która wyrównuje szanse oraz uczy otwartości i współpracy w rozwiązywaniu problemów, a także mądrze i skutecznie przeciwstawia się dyskryminacji. Na kulturze i edukacji nie należy oszczędzać, samorząd Wrocławia może jednak lepiej wydać środki, które w swoim budżecie przeznacza na tę ważną sferę usług publicznych.

Wojciech Browarny:  
KWW Wrocław dla Wszystkich stawia na równość, otwartość i różnorodność. Politykę w mieście rozumiemy nie jako sprawowanie władzy i wydawanie publicznych środków przez urzędników, lecz jako wspólną troskę o wrocławian i wrocławianki. Jesteśmy działaczkami społecznymi, rodzicami, miejskimi aktywistami, radnymi osiedlowymi, nauczycielami i przedsiębiorczyniami. Razem z mieszkankami i mieszkańcami Wrocławia chcemy i potrafimy stworzyć miasto dla wszystkich. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)