komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 10 kwietnia 2020

Michala, Makarego


Leszek Możdżer wystąpi na 3-Majówce 2020 we Wrocławiu!

środa, 11.3.2020 09:13 , komentarze: 0 , odsłony: 1279
kategorie artykułu:

W zeszłym roku jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer chwycił za gitarę i zagrał podczas siedemnastej edycji Gitarowego Rekordu Guinnessa. Teraz wystąpi podczas najlepszego wrocławskiego festiwalu 3-Majówka i będzie to jeden z najbardziej unikalnych koncertów w historii imprezy! 3-Majówka słynie z bezkompromisowych zestawień, łączących wszystkie pokolenia wykonawców i wszystkie gatunki muzyczne, ale tym razem będzie to pierwsze w historii imprezy zetknięcie z jazzem w najczystszej formie. Geniusz fortepianu i jego instrument. 

Leszek Możdżer jest pianistą światowej klasy, odważnym eksploratorem i oryginalnym twórcą, wyróżniającym się własnym językiem muzycznym. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej, zaczynał od grania w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, potem związał się z legendarnym yassowym zespołem Miłość, grając jednocześnie w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników Jazz Forum w kategorii Fortepian, został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.

Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem („One And Four"), Michałem Urbaniakiem („Live In Holy City"), Piotrem Wojtasikiem („Lonely City" i „Quest" z Billym Harperem oraz „Hope" z Dave'em Liebmanem), Adamem Pierończykiem („Live In Sofia" i „19-9-1999"), Henrykiem Miśkiewiczem („Ja nie chcę spać") i Anną Marią Jopek („Bosa", „Barefoot" i „Upojenie"). Grał również ze Zbigniewem Preisnerem („Requiem dla mojego przyjaciela" oraz „10 łatwych utworach na fortepian"). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Miramax), z którym nagrał nagrodzoną Oscarem muzykę do filmu „Finding Neverland".

Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami (wśród nich byli między innymi David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Shepp, David Liebman, Charles Fox, LesterBowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield i Steve Swallow.)  Najbardziej słynie jednak z projektów solowych i nagrań autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. Publiczność 3-Majówki będzie miała okazję zapoznać się z Możdżerem w najbardziej rasowym, solowym wydaniu.

Foto: Jarek Wierzbicki 

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele