Lekcje Konstytucji, program zabezpieczenia płodności dla chorych onkologicznie, kontynuacja programu „Mały Dolnoślązak”

środa, 15.12.2021 13:41 754 0

Tym wszystkim, którzy uważają, że jesteśmy sklejeni z PiS chcemy powiedzieć zdecydowane nie. Wszystkie projekty, które udało nam się w województwie wywalczyć, są sprzeczne z agendą polityczną PiS – mówiła Magdalena Piasecka, Przewodnicząca Klubu Nowoczesna Plus w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Projekty, do których radni Nowoczesnej Plus zobowiązali Marszałka Województwa Dolnośląskiego to m.in.: stworzenie programu profilaktycznego zabezpieczenia płodności dla osób leczonych onkologicznie, stworzenie programu profilaktycznego przeciw HPV, opracowanie i rozpowszechnianie programu lekcji o Konstytucji, demokracji i wolnościach obywatelskich dla dolnośląskich szkół oraz wprowadzenie programu „Dolny Śląsk bez plastiku".

Rozmowy, które bardzo intensywnie w ciągu ostatniego półrocza prowadziliśmy z Zarządem Województwa, doprowadziły do tego, że udało nam się uzyskać obecność w komitetach monitorujących wydatkowanie środków europejskich, zarówno RPO, które już się kończy, jak i nowych funduszy europejskich – mówił Stanisław Huskowski, radny Nowoczesnej Plus. – Przedstawiciele wszystkich klubów opozycyjnych weszli w skład grup roboczych nowego Regionalnego Programu Operacyjnego i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, aby zapobiec jakiejkolwiek uznaniowości w planowaniu kierunków rozdysponowania środków – dodał.

Bardzo cieszy nas, że lekcje o konstytucji, o prawach obywatelskich i demokracji znalazły się wśród zapisów, które będą realizowane przez samorząd województwa. To szczególnie ważne, bo powinniśmy promować zrozumienie zapisów polskiej Konstytucji. (…) To kluczowe w czasach, w których polskie władze Konstytucji RP nie respektują – powiedział radny Jacek Iwancz.

Udało się zobowiązać Marszałka do wprowadzenia trzech programów zdrowotnych, które będą miały ogromnie pozytywny wpływ na zdrowie oraz życie Dolnoślązaków. To program zabezpieczenia płodności osób chorych onkologicznie, który jest przeznaczony dla osób ze stwierdzonym nowotworem, a które mogą mieć w związku z chorobą problem z zajściem w ciążę. Ten program znalazł się w przyszłorocznym budżecie. Kolejny program to „Mały Dolnoślązak”, który był realizowany z funduszy norweskich, trwałość tego programu zakończyła się w roku 2021, bardzo nam zależało, aby dobre praktyki były kontynuowane i aby śmiertelność noworodków nadal była na niskim poziomie. – wyliczała Przewodnicząca Magdalena Piasecka. - Stąd dofinansowanie do badań, do sprzętu. Ostatni program to program dotyczący profilaktyki HPV.

Klub Nowoczesna Plus w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zobowiązał Województwo Dolnośląskie do:

  1. Włączenia przedstawicieli każdego z opozycyjnych klubów w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego do Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, a także – gdy już powstanie – 2021-2027, aby skutecznie i niezależnie kontrolować proces wydatkowania RPO. 
  2. Włączenia przedstawicieli każdego z opozycyjnych klubów w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego do grup roboczych nowego Regionalnego Programu Operacyjnego i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, aby zapobiec jakiejkolwiek uznaniowości w planowaniu kierunków rozdysponowania środków.
  3. Przeprowadzenia szerokich i rzetelnych konsultacji społecznych z samorządami, organizacjami pozarządowymi, innymi potencjalnymi beneficjentami i mieszkańcami na wczesnym etapie programowania funduszy, uzupełnionych szeroko zakrojonym programem edukacyjnym.
  4. Opracowania i rozpowszechniania programu lekcji o konstytucji, demokracji i wolnościach obywatelskich dla dolnośląskich szkół.
  5. Wzmocnienia finansowania kultury dolnośląskiej.
  6. Przemodelowania Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej. Jednymi z najważniejszych wskaźników zdaniem radnych powinny zostać kryterium dochodowe gmin na mieszkańca, a także wielkość środków przyznanych gminie w ostatnich trzech latach z tego i innych źródeł.
  7. Stworzenia programu profilaktycznego zabezpieczenia płodności dla osób leczonych onkologicznie.
  8. Stworzenia programu profilaktycznego przeciw HPV.
  9. Odnowienia programu „Mały Dolnoślązak”, który zmniejszył śmiertelność noworodków o połowę w latach 2008-2014 dzięki finansowaniu z Funduszy Norweskich.
  10. Wprowadzenia programu „Dolny Śląsk bez plastiku"
  11. Wsparcie cennych przyrodniczo obszarów Dolnego Śląska w tym Stawów Milickich.
  12. 12.  Projekty zielone - Park na Kleczkowie obok Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)