Laureat Nagrody Nobla na PWr

czwartek, 12.4.2018 13:00 1698 0

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Klaus von Klitzing będzie gościem Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej. Na naszej uczelni wygłosi wykład pt. „Nowy wzorzec kilograma w 2019 roku: Największa rewolucja w metrologii po rewolucji francuskiej”. Początek we wtorek, 17 kwietnia, o godz. 14.00 w Centrum Konferencyjnym PWr (bud. D-20).

W trakcie spotkania światowej sławy naukowiec opowie o planowanej na 2019 rok, historycznej zmianie w Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar, czyli tzw. układzie SI.

Obecnie spośród siedmiu podstawowych jednostek miar - metra, sekundy, ampera, kelwina, mola, kandeli i kilograma - tylko ten ostatni pozostaje zdefiniowany w oparciu o konkretny przedmiot (walec platynowo-irydowy przechowywany w Sevres). Po zmianie wszystkie jednostki będą oparte o uniwersalne stałe fizyczne, czyli o zjawiska, a nie przedmioty. Rewolucja ta będzie możliwa dzięki odkryciu w 1980 r. przez prof. Klausa von Klitzinga „kwantowego zjawiska Halla”, za które pięć lat później naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla.

Wykład prowadzony będzie w języku angielskim i symultanicznie tłumaczony na język polski.

Obowiązuje bezpłatna rezerwacja miejsc – https://isn.evenea.pl/

Prof. Klaus von Klitzing kieruje Oddziałem Niskowymiarowych Układów Elektronowych w Instytucie Badań Ciała Stałego im. Maxa Plancka w Stuttgarcie. Urodził się w 1943 r. w Środzie Wielkopolskiej, koło Poznania. Studiował fizykę na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku, a doktorat i habilitację uzyskał na Uniwersytecie w Würzburgu. W latach 1980-1984 był profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Monachium.

W 1985 r. został dyrektorem i członkiem rady naukowej Instytutu Maxa Plancka. W tym samym roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie Fizyki za "odkrycie kwantowego zjawiska Halla". Należy do najczęściej cytowanych naukowców na świecie, jest doktorem lub profesorem honorowym 22 uczelni z całego świata. Jego imię nosi uniwersalna stała fizyczna Klitzing: RK=h/e2.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl otwartych spotkań z udziałem światowej sławy prelegentów. Skierowane jest do szerokiego grona odbiorców - studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy z zakresu nauk ścisłych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)