Lato na Pergoli Od 111 lat najlepszy chillout we Wrocławiu

poniedziałek, 17.6.2024 10:37 252 0

Pergola to nie tylko najbardziej instagramowe miejsce we Wrocławiu. To przede wszystkim najlepszy letni chillout w mieście. Hala Stulecia w tym roku ponownie przygotowała cykl bezpłatnych wydarzeń idealnych na wakacyjny relaks. Czas na Lato na Pergoli! Koncerty, kino plenerowe, wystawy, warsztaty dla dzieci, planszówki, gry terenowe, pikniki tematyczne, sport i bazar miejski - prawie każdego dnia na Pergoli będzie się działo!
 
Najlepsze kino i najpiękniejszy horyzont w mieście
 
Cykl Lato na Pergoli wystartuje oficjalnie 20 czerwca. To wtedy odbędzie się pierwszy pokaz kina plenerowego, które Hala Stulecia współorganizuje z Nowymi Horyzontami. Pokazy będą jednocześnie rozgrzewką przed MFF mBank Nowe Horyzonty. Na Pergoli wyświetlone zostaną:
 
20 VI | Powoli, reż. Marija Kavtaradze
Zmysłowa i prowokacyjna love story, jakiej jeszcze na ekranach nie było. Elena jest tancerką, a Dovydas tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, ale Powoli zamiast happy endu wybiera status: „To skomplikowane”. Bo Elena uwielbia seks, a Dovydas mógłby się bez niego obejść.
 
27 VI | Pięć diabłów, reż. Léa Mysius
Wysmakowana wizualnie, oszałamiająca opowieść o miłości, która niespodziewanie pobudza także nasze powonienie. Młodziutka Vicki ma niezwykły dar: potrafi chwytać, zapamiętywać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy. Pewnego dnia odkrywa, że dzięki jednemu z zapachów może dosłownie przenieść się w przeszłość i odkryć sekrety swojej rodziny.
 
4 VII | Mała mama, reż. Céline Sciamma
Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi? Taka sytuacja przytrafia się 8-letniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery.
 
11 VII | Cicha dziewczyna, reż. Colm Bairéad
Nominowany do Oscara, nastrojowy, zrealizowany w zjawiskowych irlandzkich plenerach film o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi. 9-letnia Cáit mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym, jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu.
 
Największy game room we Wrocławiu
 
Podobnie jak w zeszłym roku Sala wielofunkcyjna Wrocławskiego Centrum Kongresowego zamieni się latem w największy game room we Wrocławiu. Od 13 lipca w każdy wakacyjny weekend odbędzie się tam Halogranie, czyli cykl spotkań dla fanów planszówek z turniejami, sesjami RPG i konkursami. Bogaty wybór najlepszych planszówek zadowoli nawet najbardziej wytrawnych graczy. W programie znalazło się też Nocne granie - grać z widokiem na pokazy Fontanny Multimedialnej będzie można wtedy aż do 2:00 w nocy.
 
Muzyka, taniec i sport
 
Nie ma wakacyjnego relaksu bez dobrej muzyki, a w plenerze wszystko przecież cieszy dużo bardziej. Na Pergoli będzie można zarówno posłuchać dobrego jazzu i rocka na żywo, jak i potańczyć na Salsotece czy na lekcjach zumby. Latem fajnie się poruszać, o aktywności sportowe dla odwiedzających Pergolę zadba ponownie Wrocławski Szkolny Związek Sportowy. Chętni będą mogli zagrać w mini unihokeja, badmintona, korfballa czy mini piłkę nożną pod okiem Trenera Osiedlowego i Senioralnego. W programie Lata na Pergoli znalazły się również zajęcia jogi i Hobby Horse, ale Lato na Pergoli to również kibicowanie. W tym roku 12 lipca to właśnie z Pergoli wystartuje legendarny Tour de Pologne!
 
Czysta zajawka
 
Hala Stulecia w ramach Lata na Pergoli nawiązała współpracę z wieloma lokalnymi twórcami - malarzami, rysownikami, fotografami, modelarzami, którzy zaprezentują swoją twórczość w ramach wystaw i pokazów. W programie znalazły się wystawy malarstwa, ceramiki, fotografii, ale też swoje świetne makiety i eksponaty zaprezentuje Kolejkowo i Klub Sympatyków Kolei.
 
Fontanna Multimedialna
 
Jeśli lato, to oczywiście też pokazy Fontanny Multimedialnej, jednej z najbardziej popularnych wrocławskich atrakcji, która zachwyca zarówno mieszkańców Wrocławia, jak i tak licznych turystów.
 
Pokazy dzienne to widowiska woda + muzyka. Odbywają się każdego dnia o pełnych godzinach między 10.00 – 17:00.
 
Pokazy wieczorne to widowiska woda + muzyka + iluminacje światła. Odbywają się każdego dnia o pełnych godzinach między 18:00 a 21:00 oraz o 21:40.
 
Pokazy specjalne to widowiska woda + muzyka + światło + projekcje multimedialne na wodnym ekranie. Odbywają się w piątkowe i sobotnie wieczory według harmonogramu, w czerwcu, lipcu i sierpniu o 21:40.
 
Wszystkie pokazy Fontanny Multimedialnej są bezpłatne, a zawsze aktualny harmonogram pokazów można znaleźć tylko na halastulecia.pl
 
Ciekawostki o Pergoli

Pergola, podobnie jak Hala Stulecia, skończyła w tym roku 111 lat!
Obiekt na potrzeby Wystawy Stulecia zaprojektował Hans Poelzig, którego dziełem jest również Pawilon Czterech Kopuł. To on wraz z Maksem Bergiem czuwał nad budową całego kompleksu Hali Stulecia - często nazywani są "genialnym duetem".
Pergola jako część kompleksu Hali Stulecia wpisana jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Winobluszcz na Pergoli wymaga regularnej pielęgnacji, zajmuje się tym Zarząd Zieleni Miejskiej. Winobluszcz potrafi rosnąć w ogromnym tempie nawet czterech metrów na rok, oplatając wszystkie 750 kolumn, z których składa się Pergola.
Kalendarz wydarzeń w ramach Lata na Pergoli jest dostępny na halastulecia.pl i jest wciąż uzupełniany o nowe atrakcje.
 
Do zobaczenia na Pergoli! 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)