„Łączą nas góry”. Trwa zbiórka na wycieczki po Sudetach dla osób z niepełnosprawnościami

wtorek, 8.6.2021 11:33 474 0

50 tysięcy złotych – tyle potrzeba, aby zabrać osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny na 10 wycieczek górskich do najciekawszych zakątków Sudetów w ramach akcji „Łączą nas góry”. Pieniądze, które zbiera organizator projektu – Fundacja Ładne Historie, można wpłacać do puszek w schroniskach górskich, wybranych sklepach, kawiarniach na Dolnym Śląsku i przez stronę internetową. Akcję wspierają m.in. himalaista Piotr Snopczyński, muzyk Piotr Damasiewicz i podróżnik Rafał Plantos. Pierwsza wycieczka rusza 27 czerwca. 

Koszt każdej wyprawy to 4-5 tysiące złotych. – Jesteśmy wdzięczni za zainteresowanie akcją, każdą pomoc i prosimy o więcej!  Dzięki wpłacanym datkom w tym roku będzie miało możliwość ruszyć z nami w góry co najmniej 50 osób niepełnosprawnościami i co najmniej trzy  razy tyle osób zdrowych – ich opiekunów i członków rodzin – mówi Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie. I dodaje: – Będą to wędrówki i krótsze, i bardziej wyczynowe – w tym roku rozszerzyliśmy naszą ofertę o zajęcia wspinaczkowe dla dzieci ze spektrum autyzmu i Zespołem Aspergera.  Za zebrane pieniądze uczestnicy wypraw zobaczą Śnieżnik, Wzgórza Włodzickie i inne piękne miejsca.

Pomóż przeżyć przygodę życia

Zbiórka potrwa do końca sierpnia. Do tego czasu stacjonarne puszki czekają na darczyńców w ponad 30 miejscach w regionie, między innymi w sieci sklepów Decathlon, kawiarniach Etno Cafe, schroniskach górskich Andrzejówka, Zygmuntówka i w Browarze Miedzianka. Pełna lista miejsc tutaj: https://ladnehistorie.pl/puszka-na-gory/. Pieniądze można też wpłacić za pośrednictwem strony internetowej https://ladnehistorie.pl/wesprzyj-nas: zrobić przelew na dowolną kwotę na podany numer konta lub wybrać sumę którejś z „cegiełek” sugerowanych przez organizatorów (od 20 do 500 zł). Na stronie jest też formularz zgłoszeniowy dla osób, które chcą pomóc w akcji jako wolontariusze. 

Góry i piękne widoki – kiedy jechać i jak się zapisać?

27 czerwca startuje trzecia edycja akcji „Łączą nas góry”. Uczestnicy wybiorą się podziwiać Halę Szrenicką – malowniczą wysokogórską łąkę torfową, rozciągającą się po obu stronach głównego grzbietu Karkonoszy. Kolejny termin – 4 lipca – to wyprawa na Wzgórza Włodzickie w Sudetach Środkowych. Tym razem wycieczkowicze zobaczą pasmo górskie położone w dorzeczu rzeki Włodzicy, w otoczeniu rzadkich odmian drzew i krzewów. Natomiast na 11 lipca zaplanowana jest wycieczka do Hali pod Śnieżnikiem. Jeśli zbiórka pieniędzy się powiedzie, wkrótce zostaną ogłoszone następne terminy wypraw. Organizatorzy czekają na zgłoszenia chętnych uczestników pod adresem zapisy@ladnehistorie.pl. Podczas wyjazdów oferują wyżywienie, profesjonalną opiekę i specjalistyczny sprzęt. W ubiegłych latach w akcji „Łączą nas góry” wzięło udział 110 osób z niepełnosprawnościami i 200 towarzyszących im członków rodzin i opiekunów.  Na wycieczki mogą jeździć osoby z całego Dolnego Śląska. 

Znani ambasadorzy dobrej woli

W tym roku do Łukasza Wawrzyniaka – byłego piłkarza, a dziś biegacza i jego grupy #Wawrzynteam oraz Piotra Snopczyńskiego – himalaisty z wieloletnim doświadczeniem, dołączyli kolejni ambasadorzy wspierający inicjatywę. Są to: Paweł Parus – szef Stowarzyszenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych i pełnomocnik marszałka województwa ds. osób z niepełnosprawnościami, Maciek i Natalia Bireccy – autorzy popularnego bloga górsko-podróżniczego MaNa w Podróży, Piotr Damasiewicz – trębacz jazzowy, Beata Śliwińska (Barrakuz) – ilustratorka i graficzka i Rafał Plantos – autor „Szybkich podróży” – bloga i kanału podróżniczego na YouTube.  Więcej informacji o akcji: https://ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)