Kruszywa drogowe. Czym różnią się ich rodzaje? Jak muszą być transportowane i przechowywane?

poniedziałek, 6.12.2021 21:37 267

Kruszywo budowlane to jeden z materiałów niezbędnych przy realizacji właściwie wszystkich inwestycji. Przez to, że znajduje ono szerokie i uniwersalne zastosowanie, a także z uwagi na ogromne znaczenie wykonanych z jego pomocą materiałów, jego wybór koniecznie należy dobrze przemyśleć. Który z dostępnych na rynku rodzajów kruszywa w danym przypadku sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać odpowiedniego dostawcę? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

Kruszywa budowlane. Jakie rodzaje kruszyw budowlanych wyróżniamy? Czym różnią się kruszywa drobne i kruszywa grube?

Jednym z najważniejszych parametrów jest ziarnistość kruszywa. Określa on wielkość ziaren kruszywa i tym samym jego potencjalne zastosowanie. Pod tym względem wyróżniamy przede wszystkim cztery typy kruszywa:
  • drobne: do tej grupy zalicza się kruszywa o ziarnach o średnicy do 4 milimetrów;
  • grube: obejmuje kruszywa o ziarnach, których średnica przekracza 4 milimetry;
  • wypełniacze: są to kruszywa o ziarnach będących w stanie przejść przez sito o okach 0,063 milimetra;
  • o ciągłym uziarnieniu: stanowi mieszaninę kruszywa drobnego i grubego. 

Kruszywa sztuczne i naturalne. Który z tych rodzajów kruszyw będzie lepszy dla danej inwestycji? Jaki materiał wybrać?

Kruszywa budowlane dzielimy również ze względu na ich pochodzenie. Jeśli chodzi o ten aspekt, wyróżniamy:
  • kruszywa mineralne: wytwarzane przez eksploatację zasobów naturalnych w kopalni piasku, których obróbka ogranicza się wyłącznie do mechanicznego rozdrobnienia;
  • kruszywa sztuczne: produkowane z wykorzystaniem surowców mineralnych lub organicznych (w tym odpadów poprodukcyjnych) poddawanych obróbce termicznej oraz mechanicznej.

Kruszywa naturalne do budowy nawierzchni drogowych i nie tylko. Jakie zastosowanie kruszywa pochodzenia mineralnego znajdują w budownictwie?

Podstawowym zastosowaniem kruszyw budowlanych jest wyrabianie betonów, które następnie mogą być użyte między innymi do budowy stropów, fundamentów, ścian czy prac jak utwardzenie podjazdu w budownictwie indywidualnym. Kruszywa wykorzystywane są również do wykonywania podkładów drenażowych przy budowie oczka wodnego, w budowie dróg podobnych przypadkach. 
 

Kruszywo budowlane. Odpowiednie warunki transportu i magazynowania materiałów budowlanych. Jak sprawić, że drogowe kruszywa budowlane zachowają właściwości?

By kruszywa drogowe nie straciły swoich właściwości, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków na czas ich przechowywania oraz transportu. Chcąc mieć pewność, że towar dotrze na miejsce inwestycji w dobrym stanie, warto więc wybierać dostawcę, który zatroszczy się o to, by kruszywo nie miało kontaktu z opadami atmosferycznymi (zawilgocenie spowoduje zmianę wymaganych proporcji przy mieszaniu z pozostałymi składnikami betonu), gliną oraz gruzem.