Krasnale „Sprawiedliwki” wręczone. Za nami III Gala Sprawiedliwości Naprawczej
Gala Sprawiedliwości Naprawczej jest cyklicznym wydarzeniem, organizowanym już po raz trzeci w rocznicę ogłoszenia Wrocławia pierwszym w Polsce Miastem Sprawiedliwości Naprawczej.
Jak co roku, podczas wydarzenia wręczone zostały statuetki Krasnala „Sprawiedliwka” – wyróżnienia, za szczególne działania na rzecz Sprawiedliwości Naprawczej we Wrocławiu, w kategoriach: podmiot, osoba oraz działanie.
- Nagrodziliśmy osoby, które w ubiegłym roku realizowały restoratywne działania na rzecz naszego miasta, dla których idea sprawiedliwości naprawczej każdego dnia jest niezwykle istotna. Stolica Dolnego Śląska od lat wspiera różnorodne działania, których wspólnym mianownikiem jest nastawienie na partycypację obywatelską, dialog i nawiązywanie konstruktywnych relacji międzyludzkich – tłumaczy zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji Ewa Żmuda.
Zadanie Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej realizowane w strukturach Wrocławskiego Centrum Integracji jest swoistym mostem pomiędzy wymiarem sprawiedliwości, reprezentowanym przez kuratorską służbę sądową a mieszkańcami Wrocławia. Z jednej strony diagnozuje potrzeby społeczne, z drugiej strony kieruje do ich realizacji osoby skazane, które w ten sposób mają szansę naprawić wyrządzone społeczeństwu szkody.
- Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które tak bardzo angażuje się w sprawiedliwość naprawczą. W ciągu roku osoby kierowane do prac społecznych wykonują łącznie około stu tysięcy godzin na rzecz poprawy lokalnej przestrzeni. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i współpracy wielu podmiotów udaje się zamalować nawet 3 tysiące elementów mowy nienawiści. To cudowny efekt – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Obecnie z Wrocławskim Centrum Integracji w ramach realizacji zadania „Wrocławskiej Sprawiedliwości Naprawczej” współpracuje już ponad 140 placówek, organizacji i instytucji reprezentujących Wrocławian, a liczba ta sukcesywnie rośnie. Są wśród nich przedszkola, szkoły, biblioteki, kluby sportowe, stowarzyszenia, schroniska, a także rady osiedli.
W tym roku krasnal „Sprawiedliwek” w kategorii „Osoba” trafił do pana Grzegorza Miśty. To nagroda za wieloletnią pracę i zaangażowanie w rozwój działań nacechowanych sprawiedliwością naprawczą. Propagowanie Wrocławia jako miasta sprawiedliwości naprawczej zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej oraz wkład w budowanie wrocławskiego kaskadowego modelu wykonywania kary ograniczenia wolności w ujęciu sprawiedliwości naprawczej.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć trzeciej edycji gali. Od 25 lat wykonuję zawód kuratora sądowego. W swojej pracy mam bardzo często do czynienia z osobami, które popełniają przestępstwa, jak i również z osobami, które doświadczają krzywdy w wyniku działań skazanych. Właśnie dlatego wiem, jak bardzo sprawiedliwość naprawcza daję szansę, żeby obie strony były w pełni uwzględnione – mówi Grzegorz Miśta.
W kategorii „Podmiot” statuetkę odebrało Stowarzyszenia Ludzie Ludziom. Nagroda została przyznana za wkład w rozwój idei sprawiedliwości naprawczej, poprzez wsparcie osób opuszczających ośrodki penitencjarne, a także wieloletnią organizację warunków do wykonywania kary ograniczenia wolności w postaci prac na cele społeczne.
Ostatnia kategoria, czyli „Działanie” powędrowała do przedstawicieli Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. To docenienie za stworzenie wyjątkowego miejsca przeciwdziałającego dyskryminacji i wykluczeniu, jakim jest Centrum Sztuki Osadzonych. Szerokie działania na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki.
Tegoroczna gala odbyła się w Instytucie Kultury BarBara. Poza docenieniem nagrodzonych osób oraz podmiotów była również świetną okazją do spotkań i wymiany doświadczeń osób zaangażowanych w rozwój Wrocławia, jako Miasta Sprawiedliwości Naprawczej.
Komentarze (0)