Konferencja Stowarzyszenia Nowy Wrocław w sprawie kaczkomatów

poniedziałek, 7.9.2020 14:37 508 0

W związku z prowadzonymi konsultacjami do projektu uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki  na temat zwierząt bezdomnych oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Wrocław  2 lutego 2018 roku jako stowarzyszenie Nowy Wrocław złożyliśmy do Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia wniosek o postawienie 3 sztuk kaczkomatów na terenie stolicy Dolnego Śląska.

Obok psów i kotów na terenie Wrocławia ze zwierząt mieszkają również często zapominane kaczki. Wielu mieszkańców dokarmia je kawałkami chleba. Według ornitologów jest to większa szkoda niż pożytek dla kaczek. Najlepiej podawać im przygotowaną mieszankę ziaren. W Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Wodzisławiu Śląskim i w wielu miastach na terenie Polski zainwestowano w kaczkomaty, czyli automaty z karmą dla ptactwa wodnego. Zostały one zamontowane przy rzekach i stawach. Karma jest uzupełniana przez pracowników Służb Komunalnych. Mieszkańcy mogą wybrać karmę z kaczkomatu. Statystycznie w jeden weekend jest pobieranych 100 paczek z karmą. Koszt postawienia jednego kaczkomatu to około 2 tysięcy złotych.

Funkcją kaczkomatów jest  dokarmianie kaczek oraz łabędzi w pożyteczny i bezpieczny sposób pozwalając im przetrwać zimę. Kaczkomaty pełnią również bardzo ważną funkcje edukacyjną dla dzieci, ucząc empatii.

We Wrocławiu od czasu złożonego przez nas wniosku na plus zmieniło się bardzo wiele. W czterech lokalizacjach zostały zainstalowane kaczkomaty: przy stawach: Pilczyckim, Kozanowskim, Swojczyckim a także przy Cegielni Stabłowice. Dodatkowo w najbliższym czasie mają powstać 2 kaczkomaty w parkach: Szczytnickim, Południowym, Brochowskim, oraz przy Promenadzie Staromiejskiej.

Kaczkomaty cieszą się we Wrocławiu sporym zainteresowaniem zarówno wśród starszych, jak i tych najmłodszych mieszkańców. Zważywszy na to zwracamy się z prośbą o:

  • Postawienie dodatkowych kaczkomatów w następujących lokalizacjach:

a)     w Parku Widawskim
b)     w Parku przy Alej Jana Kasprowicza
c)     koło Jeziora Pawłowickiego

  • Oraz częstsze uzupełnianie ziaren w kaczkomatach. 
Dodaj komentarz

Komentarze (0)