Chcą uchwały antycyrkowej we Wrocławiu

wtorek, 1.12.2015 15:41 3637 0

Brak zgody na sprzedaży biletów do cyrku a także zakaz dzierżawy i udostępniania terenów należących do Gminy Wrocław pod przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt. Dodatkowo cyrk nie może być promowany z majątku miasta. We wtorek wrocławski radny - Sebastian Lorenc i weterynarz Jarosław Zajączkowski złożyli w biurze rady miejskiej projekt uchwały antycyrkowej. 

- Wobec uzyskania poparcia wszystkich środowisk politycznych w Radzie Miejskiej Wrocławia składamy w biurze rady miejskiej projekt uchwały wyłączającej możliwość korzystania przez cyrki z gruntów oraz mienia Gminy Wrocław. Uchwała wejdzie do porządku obrad najprawdopodobniej najbliższej, grudniowej sesji rady miejskiej. To istotny akt prawa miejscowego, bardzo cieszę się, że udało się przekonać radnych do niego - poinformował Sebastian Lorenc.

O sprawie pisaliśmy w listopadzie: NIE dla cyrku ze zwierzętami we Wrocławiu!

 

PROJEKT UCHWAŁY ANTYCYRKOWEJ WE WROCŁAWIU

Stanowisko w sprawie zakazu organizowania na terenach należących do Gminy Wrocław przedstawień cyrkowych i pokazów z udziałem zwierząt

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.)), uchwala się, co następuje:

§ 1. Rada Miejska Wrocławia przyjmuje pozytywne stanowisko w sprawie zakazu organizowania na terenach należących do Gminy Wrocław przedstawień cyrkowych i pokazów z udziałem zwierząt. Wypełnienie niniejszego stanowiska winno nastąpić w szczególności poprzez:

- zakazanie dzierżawy i jakiejkolwiek innej formy udostępniania terenów należących do Gminy Wrocław na cele związane z organizowaniem i przeprowadzaniem przedstawień cyrkowych i pokazów z udziałem zwierząt;
- zakazanie dystrybucji biletów na tego typu wydarzenia w jednostkach organizacyjnych i spółkach z udziałem Gminy Wrocław oraz za ich pośrednictwem;
- zakazanie promocji tego typu wydarzeń z wykorzystaniem majątku Gminy Wrocław.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Wrocławia.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący

Rady Miejskiej Wrocławia

Uzasadnienie

Rada Miejska Wrocławia sprzeciwia się udostępnianiu terenów gminnych podmiotom wykorzystującym w ramach organizowanych przez siebie pokazów zwierzęta, w szczególności te uznawane za egzotyczne, nieudomowione, a także jakimkolwiek formom wspierania organizacji tego typu wydarzeń przez jednostki i spółki z udziałem Gminy Wrocław oraz za pomocą majątku gminnego. Wyrażamy swój sprzeciw wobec organizowania w naszym mieście niehumanitarnych spektakli, które opierają się na zmuszaniu zwierząt do wykonywania sprzecznych z ich naturalnym zachowaniem "sztuczek cyrkowych" opartych na tresurze. 

Zwierzęta w cyrkach przebywają o w obcym dla nich środowisku, oderwane są od stada i pozbawione możliwości nawiązywania właściwych dla nich relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Przez całe życie przetrzymywane są w stalowych klatkach lub na niewielkich wybiegach, które opuszczają tylko na czas występów. Co więcej, są nieustannie przewożone z miejsca na miejsce, co staje się dla nich źródłem dodatkowego stresu. Standardową techniką szkolenia zwierząt jest stosowanie bodźców bólowych – nikt bowiem nie zmusiłby żadnego z nich, aby wykonywało sztuczki, które nie mają nic wspólnego z ich naturalnymi zachowaniami. Ponieważ tresura odbywa się poza zasięgiem wzroku publiczności, prawda o jej przebiegu pozostaje w większości nieznana widzom. Widok kręcącego się w klatce jak w hipnotycznym transie czy kiwającego się godzinami zwierzęcia – co świadczy o chorobach określanych jako "stereotypie”", spowodowanych brakiem odpowiedniej przestrzeni i możliwości ruchu – jest nagminny. Kwestię warunków utrzymywania w niewoli zwierząt dzikich i nieudomowionych reguluje w Polsce prawo szczegółowe w postaci Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie warunków hodowli i utrzymywania poszczególnych grup gatunków zwierząt w ogrodzie zoologicznym Dz.U. 2005 nr 5 poz. 32. Na podstawie artykułu 70 ustawy z dnia 16.04.2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz. 880) owo rozporządzenie określa warunki utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt egzotycznych takich jak na przykład lwy, pantery, słonie, wielbłądy, zebry, foki, kotiki, niedźwiedzie. Stanowią one jedną z podstawowych atrakcji wymienionych w uchwale przedstawień. Żaden cyrk, w którego posiadaniu znajdują się wymienione gatunki zwierząt nie spełnia nawet minimalnych warunków ich utrzymania w niewoli. Trudno zrozumieć powody (poza przyczynami ekonomicznymi), które różnicując zwierzęta tych samych gatunków jedne skazują na wegetację a inne w warunkach przypominających warunki spotykane w naturze.

W cyrkach nie znajdują zatrudnienia wykształceni specjaliści z dziedziny zoologii, ekologii czy medycyny weterynaryjnej.

Uważamy, że cyrk z udziałem zwierząt pozbawiony jest walorów edukacyjnych; wręcz przeciwnie, uczy on dzieci przedmiotowego stosunku do zwierząt. Pod pozorem edukacji pokazuje się widzom zwierzęta zniewolone, zachowujące się wbrew własnej naturze.
Chcielibyśmy, aby Wrocław stał się kolejnym w Polsce po Bielsku Białej i Słupsku, miastem wolnym od cyrków wykorzystujących zwierzęta i promującym humanitarne formy rozrywki. W Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Chorwacji, Izraelu, Peru, Singapurze, Holandii oraz na Węgrzech i Kostaryce obowiązuje zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. W Grecji, Boliwii, Chinach i Brazylii natomiast zakaz obejmuje wszystkie zwierzęta. W Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Indiach wprowadzono częściowe ograniczenia. Wiele miast na świecie wprowadziło takie zakazy, mimo iż prawo krajowe zezwala na użycie zwierząt w cyrku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)