Chcą konsultacji społecznych ws. Zajezdni Dąbie

wtorek, 14.7.2015 11:55 3873 0

- Zajezdnia Dąbie, ulokowana na Wielkiej Wyspie najstarsza wrocławska zajezdnia tramwajowa, powinna stać się centrum społeczno-kulturalnym, z częścią muzealną dla historycznych tramwajów. Powinna stanowić przestrzeń pamięci, wolności i kultury, otwartą dla wszystkich - uważają wrocławscy społecznicy: Damian Wojciech Dudała, Przemysław Filar i Maciej Wołodko i piszą petycję do Rafała Dutkiewicza z prośbą o ogłoszenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania zajezdni tramwajowej Dąbie.


- Nieoficjalnie Zajezdnia ma zostać sprzedana lub wydzierżawiona prywatnemu inwestorowi. My obywatele, mieszkańcy Wrocławia, nie możemy się na to zgodzić. Pragniemy, aby pomiędzy magistratem a mieszkańcami pojawił się rzeczywisty dialog w zakresie zagospodarowania Zajezdni Dąbie. Dlatego w petycji do Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, apelujemy o ogłoszenie konsultacji społecznych - apelują i przypominają, że Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia przedłożyło już w tej sprawie pismo w dniu 24 września 2014 r., w którym zaproponowało, aby część zajezdni zagospodarować na muzeum dla historycznych tramwajów wrocławskich, które są wpisane do rejestru zabytków. Jednak od tamtego czasu brak działań ze strony magistratu, a tramwaje wciąż ulegają naturalnemu niszczeniu.

 

TREŚĆ PETYCJI DO RAFAŁA DUTKIEWICZA WS. ZAJEZDNI DĄBIE

 

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą o ogłoszenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania zajezdni tramwajowej Dąbie nr 6, mieszczącej się przy ul. Wróblewskiego Zygmunta 38 we Wrocławiu.

Zajezdnia Dąbie to pierwsza zajezdnia Wrocławia, którą oddano do użytku 1 maja 1913 r. Była prestiżową inwestycją miasta i powstawała wraz z symbolem nowoczesnej metropolii jaką była Hala Stulecia. Wartość Zajedni jest tym większa, że zachowała wiele oryginalnych elementów wyposażenia oraz infrastruktury komunikacyjnej.

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia przedłożyło już w tej sprawie pismo w dniu 24 września 2014 r., w którym zaproponowało, aby część zajezdni zagospodarować na muzeum dla historycznych tramwajów wrocławskich, które są wpisane do rejestru zabytków. Jednak od tamtego czasu brak działań ze strony magistratu, a tramwaje wciąż ulegają naturalnemu niszczeniu.

Warto podkreślić, że podczas Laboratoriów Obywatelskich, które odbyły się w marcu 2015 r., mieszkańcy osiedli Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice również wypowiedzieli się w sprawie zagospodarowania Zajezdni Dąbie. Zaproponowali, aby w tym miejscu powstało centrum o charakterze społeczno-kulturalnym z częścią usługową. Według nich powinno się w nim znaleźć miejsce na działania społeczno-kulturalno-edukacyjne, organizowane przez lokalne organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, ale też usługi typu np. kawiarnia dla mieszkańców, zwłaszcza rzeszy studentów mieszkających w pobliskich akademikach. W pełni zgadzamy się z wypowiedzią dla Gazety Wrocławskiej, Pana Piotra Fokczyńskiego, architekta miejskiego, który przyznaje, że “samo muzeum w tym miejscu nie wystarczy, na pewno dominującą rolę będą pełniły inne kulturalno-rozrywkowe atrakcje.”

Chcielibyśmy uniknąć kolejnych miesięcy oczekiwań i rozmyślań na temat działań lub ich braku przez Urząd Miejski Wrocławia. Pragniemy, aby pomiędzy magistratem a mieszkańcami pojawił się rzeczywisty dialog w zakresie zagospodarowania Zajezdni Dąbie. Dlatego w niniejszej petycji apelujemy o ogłoszenie konsultacji społecznych.

 

Z wyrazami szacunku,
Damian Wojciech Dudała, Inicjatywa WrObywatel, Inicjatywa Zajezdnia Dąbie
Przemysław Filar, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
Maciej Wołodko, Czerwona Lista Zabytków

PODPISZ PETYCJĘ

Dodaj komentarz

Komentarze (0)