400 absolwentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odebrało dyplomy lekarza

piątek, 27.10.2023 11:27 654 1

W uroczystym dyplomatorium Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW), zorganizowanym 26 października br. we Wrocławskim Centrum Kongresowym, wzięło udział ok. 400 młodych lekarzy, którzy w tym roku ukończyli studia na kierunku lekarskim tej uczelni.  Towarzyszyli im bliscy, rodziny i przyjaciele, wypełniając po brzegi jedną z największych sal we Wrocławiu.
 
W swoim przemówieniu do lekarzy, wkraczających w życie zawodowe,  rektor UMW prof. Piotr Ponikowski podkreślał, że są oni absolwentami najlepszej uczelni medycznej w kraju. To nawiązanie do rankingu Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) 2024, w którym UMW zajął pierwsze miejsce wśród polskich uniwersytetów medycznych.  Rektor wiele miejsca poświęcił też wartościom uczelni, zapisanym w jej strategii, które są konieczne dla właściwego wykonywania zawodu lekarza: pasji, odwadze, współpracy, empatii i rzetelności. Przestrzegał, że sama wiedza medyczna nie wystarczy, a żeby być dobrym lekarzem, nie można traktować pacjenta tylko jako jednostkę chorobową.
 
– Nie zapomnijcie nigdy jak ważna w naszym zawodzie jest empatia – powiedział prof. Piotr Ponikowski. –Humanizacji medycyny poświęcamy wiele uwagi, niestety od niedawna. W zmienionych standardach kształcenia zwiększono nacisk na elementy komunikacji pomiędzy lekarzem a pacjentem. Myślę, że to zmiana kluczowa. Powinna objąć nie tylko lekarzy, ale cały system opieki zdrowotnej wszystkie osoby tworzące system. Pracowników ochrony zdrowia trzeba do niej przygotować. Nasz pacjent nie może być dla nas jednostką chorobową, którą najpierw diagnozujemy, a potem leczymy zgodnie z zaleceniami. Musimy znów widzieć w nim człowieka, który chce zostać dostrzeżony i wysłuchany, który powierza nam swoje tajemnice, oddaje w nasze ręce swój strach, ból, nadzieję. 

Rektor UMW zacytował fragment powieści „Anna In w grobowcach świata” Olgi Tokarczuk: „Domagał się współczucia. Lecz bogowie go nie znają. Znają wszystkie inne uczucia świata, ale tego nie. Żeby współczuć, trzeba być samemu słabym i znać cierpienie; trzeba upaść, przewrócić się, trzeba umieć płakać”.

– Z tych słów płynie dla mnie jedna kluczowa prawda i przesłanie dla każdego młodego człowieka obecnego dziś na tej sali. By być dobrym lekarzem, trzeba, w pierwszej kolejności, być dobrym człowiekiem. Pielęgnujcie swoje człowieczeństwo. Dzięki temu lepiej pomożecie tym, którzy zwrócą się do was o pomoc – podsumował swoje przesłanie rektor UMW.  

Zgodnie z tradycją lekarskich „absolwentówek” uroczystość zakończyła się podrzucaniem do góry studenckich biretów. Moment ten uwiecznił fotograf UMW Tomasz Wałów.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

zgred niedziela, 29.10.2023 23:14
A leczyć się i tak będziemy u aptekarza.