komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 26 listopada 2020

Delfiny, Sylwestra

Nobel z Fizyki 2020 - na czym polega?

środa, 7.10.2020 13:33 , komentarze: 0 , odsłony: 599
kategorie artykułu:

Nobel z Fizyki w 2020 roku trafił do 3 osób. Pojęcie „czarnej dziury” słyszał pewnie każdy. A to właśnie trzy najważniejsze obserwacje ich dotyczące Komitet Noblowski zdecydował się wyróżnić w tym roku. To zasłużony Nobel, a sami zdobywcy nagrody swoich odkryć dokonali kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu. Badaniem „czarnych dziur" zajmują się także naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dr Paweł Preś zaprasza pod zabytkową kopułę z teleskopem w Instytucie Astronomii na Kopernika. To piękne miejsce dziś służy głównie pokazywaniu dzieciom podstaw astronomii. Prawdziwe badania prowadzi się w obserwatorium Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie. Tematyka „czarnych dziur” to jedno z pól badawczych, którymi zajmują się wrocławscy naukowcy. Dr Preś wyjaśnia, że jest jeszcze parę spraw związanych z czarnymi dziurami „do odkrycia”.​​​​
To co najbardziej fascynuje w czarnych dziurach to to, że są zupełnie „pozaziemskie”, ekstremalne. Nie ma tu wokół nas zjawisk, czy rzeczy, które moglibyśmy z nimi porównać. Oglądając otaczającą nas rzeczywistość, nigdy byśmy się nie domyślili istnienia takich obiektów. A mimo to nasze ziemskie badania są w stanie opisać także i to, co „czarnych dziur” dotyczy. Między innymi za to jest tegoroczny Nobel – wyjaśnia Preś.

Sir Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez to zdobywcy fizycznego Nobla w 2020 roku. Dr Paweł Preś, astronom z UWr. wyjaśnia, że tegoroczni nagrodzeni swoich odkryć dokonali dość dawno, ale są one bardzo istotne dla dzisiejszych badań kosmosu.

– Penrose to jeden z najwybitniejszych fizyków i matematyków. Współpracował między innymi ze Stephenem Hawkingiem. Teraz został nagrodzony za odkrycie, że – i tu cytat z uzasadnienia nagrody – tworzenie czarnych dziur jest solidną przepowiednią ogólnej teorii względności. 

Niemiecki astrofizyk Genzel jako jeden z pierwszych naukowców śledził ruchy gwiazd w centrum Drogi Mlecznej wykazując, że krążyły one wokół bardzo masywnego obiektu czyli czarnej dziury.

Z kolei jedyna kobieta w tym gronie, Amerykanka Andrea Ghez to astronom pracująca na Uniwersytecie Kalifornijskim. Jest znana przede wszystkim z pracy nad badaniem Drogi Mlecznej. Genzel i Ghez otrzymali nagrodę za „za odkrycie czarnej dziury w centrum naszej galaktyki”.

 

Wasze komentarze

wtorek, 24.11.2020 10:45
poniedziałek, 23.11.2020 14:01
poniedziałek, 23.11.2020 13:39
poniedziałek, 23.11.2020 09:30
poniedziałek, 23.11.2020 09:14
niedziela, 22.11.2020 07:30
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele