Kto w tym roku otrzyma Literacką Nagrodę Nobla? Trwa plebiscyt noblowski!

czwartek, 1.10.2020 14:24 751 0

W czwartek 8 października poznamy nazwisko tegorocznej laureatki bądź laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szanse na to, że decyzja Akademii Szwedzkiej sprawi nam tyle radości, co w 2019 są raczej niewielkie, ale i tak pewnie każda z osób czytających książki ma swoich faworytów.
Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury UNESCO i wroclaw.pl zapraszają wspólnie do udziału w plebiscycie, w którym do 6 października do północy czytelnicy mogą wytypować potencjalną noblistkę lub noblistę.  Wyboru dokonuje się spośród 15 nazwisk z całego świata, w tym z Polski. Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną 7 października podczas wieczoru noblowskiego. O wyborach czytelników dyskutować będą: Inga Iwasiów, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska i Michał Rusinek. Rozmowie będzie można przysłuchiwać o 20.30 się w Klubie Proza lub śledzić ją online. Dzień później 8 października o tej samej porze (również w Prozie i online) w studiu noblowskim usłyszymy komentarz naszych gości dotyczący wyboru tegorocznego noblisty lub noblistki przez Akademię Szwedzką.

Zarówno plebiscyt noblowski, jak i wieczór noblowski są elementami Tygodnia noblowskiego organizowanego we Wrocławiu, mieście noblistki Olgi Tokarczuk. Tydzień noblowski rozpocznie program „Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury”, na który składa się seria wyjątkowych wydarzeń literackich: inauguracja działalności Fundacji Olgi Tokarczuk, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Bruno Schulz. Festiwal, Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS, Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania i projekt Wrocławiu, marsz do księgarni! Takiej kumulacji ważnych i niezwykle atrakcyjnych wydarzeń literackich jeszcze we Wrocławiu nie było.

Lista pisarek i pisarzy, na których można oddać głos w plebiscycie noblowskim wygląda następująco:
- Margaret Atwood
- Anne Carson
- Michael Chabon
- Maryse Condé
- Jacek Dukaj
- Elena Ferrante
- Michel Houellebecq
- Milan Kundera
- George R. R. Martin
- Ian McEwan
- Haruki Murakami
- Péter Nádas
- Yoko Tawada
- Ludmiła Ulicka
- Adam Zagajewski

Głosowanie odbywa się na stronie wroclaw.plhttps://www.wroclaw.pl/portal/plebiscyt-noblowski-jesien-we-wroclawiu-miescie-literatury

Zasady głosowania są proste i w przystępny sposób opisane na stronie plebiscytu. A skąd takie właśnie nazwiska? Tłumaczy Irek Grin – dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury:

Od lat bukmacherzy publikują listy potencjalnych noblistów i faktycznie, rzadko się zdarza, by ten najcenniejszy laur w światowej literaturze trafił do kogoś spoza grona faworytów (choć oczywiście raz na kilka lat Akademia lubi nas zaskoczyć – pamiętamy Nobla dla Boba Dylana). My przeanalizowaliśmy listy bukmacherskie z ostatnich piętnastu lat, odrzuciliśmy autorki i autorów już nagrodzonych i skomponowaliśmy taką oto listę największych pewniaków. Oczywiście pokusiliśmy się o małego psikusa, Polska jest może ciut nadreprezentowana tutaj, co więcej, dorzuciliśmy tam kilka nazwisk kojarzonych z literaturą popularną (choć wciąż bardzo wartościową). Zastanawiamy się, jak czytelnicy zareagują na te nazwiska. Czy zdecydują się na nie zagłosować? A może, tak jak Akademia Szwedzka ma jednak najczęściej w zwyczaju, skłonią się ku literaturze wysokiej?.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)