komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 1 grudnia 2020

Natalii, Eligiusza

Niewidome dzieci przejmą we władanie "Alicję w Krainie Zmysłów"

wtorek, 22.9.2020 13:33 , komentarze: 0 , odsłony: 335
kategorie artykułu:

W najbliższy piątek, 25 września o godzinie 11.00 we Wrocławiu zostanie otwarty niezwykły OGRÓD „Alicja w Krainie Zmysłów” dla niewidomych dzieci z całego Dolnego Śląska. Ogród powstanie na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Kamiennogórskiej 16. Serdecznie zapraszamy na wielką inaugurację, podczas której niewidome maluchy po raz pierwszy poznają miejsce, w którym nauczą się sprawnie i bezpiecznie poruszać w świecie. 

Ten wyjątkowy ogród sensoryczny jest podzielony na części odpowiadające PIĘCIU ZMYSŁOM – słuchu, wzroku, zapachu i smaku oraz dotyku.

DOTYK 
Niewidome dzieci będą tam mogły stopami wyczuć miejski bruk, piasek jak na plaży, szyszki jak w lesie, żwir, otoczaki, drewniane pniaki oraz leśną korę. Główna ścieżka będzie zbudowana ze specjalistycznej kostki betonowej z elementami wspomagającymi niewidomych. Dzięki temu dzieciaki nauczą się, jak prawidłowo ocenić odległość, jak zbadać laską teren, jak przejść przez ulicę czy pokonać krawężnik. Po prostu - jak być BEZPIECZNYM i NIEZALEŻNYM.

SŁUCH  
Jedną z największych atrakcji ogrodu będą plenerowe instrumenty muzyczne – ogromne bębny i piszczałki, dzięki którym niewidome dzieci będą mogły obcować z wibrującymi dźwiękami. Na samo otwarcie zaprosiliśmy muzyków ze School of Rhythms pod wodzą Piotra Gospodarczyka, który razem z niewidomymi dziećmi zagra wspaniały koncert na bębnach i bum-bum rurkach.

ZAPACH, WZROK I SMAK 
W ogrodzie została też zaaranżowana strefa wzroku zapachu i smaku. Intensywna woń kwiatów, lawendy, smak zerwanych prosto z krzaczka poziomek i malin, delikatna faktura i fantazyjne kształty liści drzew i krzewów posadzonych w ogrodzie – to tylko drobna zapowiedź wrażeń oddziałujących na zmysły, z którymi będą mogły się zetknąć niewidome dzieci. Te, które mają bardzo słaby wzrok będą z kolei mogły cieszyć się intensywnymi barwami kwiatów i krzewów, które zostały posadzone w tym miejscu.

Dzięki projektowi „Alicja w Krainie Zmysłów” niewidome dzieci będą mogły prawdziwiej doświadczyć otaczającego je świata. Wierzymy, że będzie to dla nich swoisty poligon doświadczalny i miejsce, w którym będą się nie tylko uczyć, ale i doskonale bawić. Od piątku niewidome dzieciaki będą się nim mogły cieszyć na co dzień. To pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku. Budowa ogrodu kosztowała ponad 250 tysięcy złotych.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 30.11.2020 15:02
poniedziałek, 30.11.2020 09:51
poniedziałek, 30.11.2020 07:10
poniedziałek, 30.11.2020 06:31
piątek, 27.11.2020 21:28
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele