komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 28 października 2020

Szymona, Tadeusza

Mobilny punkt pobierania próbek do badań na obecność SARS-CoV-2 wznawia działalność

piątek, 14.8.2020 21:45 , komentarze: 0 , odsłony: 327
kategorie artykułu:

Od najbliższego poniedziałku na parkingu przy Stadionie Wrocław działalność wznowi mobilny punkt pobierania próbek do badań na obecność SARS-CoV-2. Otwarty będzie w dni powszednie od 8.00 do 12.00. To punkt typu „drive-thru”, do którego wjazd możliwy będzie wyłącznie bramą „A” od strony Al. Ślaskiej. Wiosną z badania skorzystało ponad 3000 chętnych, w tym, dzięki wsparciu Prezydenta Jacka Sutryka, MPWIK SA oraz znanych wrocławskich prywatnych klinik, setki wrocławskich medyków, dla których badania były darmowe.

Jak wygląda badanie

Wymazy będą pobierane bez wysiadania z samochodu, po uchyleniu szyby. Wcześniej każdy chętny zostanie poproszony o wypełnienie formularza zgody na badanie oraz wylegitymowanie się dowodem osobistym. Formularz można także pobrać ze strony: www.testcovidwroclaw.pl i wypełnić w domu. Wtedy samo badanie to kwestia 2-3 minut od podjazdu do punktu do odjazdu. Pracownicy punktu będą w profesjonalny sposób zabezpieczeni w kombinezony ochronne z atestem do pracy z wirusami, specjalne maski, gogle oraz przyłbice. Samo pobranie trwa kilkanaście sekund, nie jest bolesne, następuje przy użyciu specjalnej żelowej wymazówki, którą z gardła pobiera się znajdującą się tam wydzielinę. Tak pobrana próbka trafia do specjalnego pojemnika, a następnie przewożona jest do laboratorium. Organizatorzy punktu zapowiadają także, że istnieje możliwość badań wyjazdowych dla większej grupy osób, np. w zakładach pracy i urzędach.

Wynik nawet w tym samym dniu

Analiza genetyczna będzie wykonywana tzw. metodą real-time PCR (RT-qPCR). Jest to jedyna metoda rekomendowana przez Światową Organizację  Zdrowia do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, charakteryzująca się wysoką czułością i specyficznością bliską 100%. Zastosowana metoda pozwala na wykrycie infekcji nawet jeżeli badana osoba przechodzi ją bezobjawowo, zapewniają organizatorzy. Wynik, na życzenie badanego, będzie również wystawiany w języku obcym – angielskim, niemieckim rosyjskim, czeskim i ukraińskim. Taką potrzebę trzeba zgłosić personelowi przed wykonaniem testu i zostanie to zaznaczone na druku skierowania. Organizatorzy deklarują, że będą chcieli skrócić czas od pobrania do wyniku z dotychczasowych 24-36h i generować wyniki jeszcze tego samego dnia.

Badania odpłatne

Badania wykonywane są bez rejestracji, wystarczy podjechać do punktu i na miejscu dopełnić formalności bez wysiadania z auta. Wymazy będą pobierane także tym, którzy zgłoszą się do punktu pieszo lub na rowerze. Przepustowość laboratorium to około 100 testów na dobę i tyle osób będzie badanych każdego dnia. Osoby, które zgłoszą się po wyczerpaniu tego limitu, będą zapisywane na kolejny dzień i przyjmowane jako pierwsze. Badanie można opłacić na miejscu bezdotykowo kartą lub odliczoną gotówką. Cena badania to 470 zł.

Więcej szczegółów na www.testcovidwroclaw.pl

 

Wasze komentarze

wtorek, 27.10.2020 09:57
poniedziałek, 26.10.2020 09:24
poniedziałek, 26.10.2020 00:00
czwartek, 22.10.2020 00:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki