komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 24 października 2020

Rafala, Marcina

Przegląd filmowy "Konie i ludzie" - początek dzisiaj o 19:30 w Kinie DCF

poniedziałek, 9.9.2019 17:12 , komentarze: 0 , odsłony: 538
kategorie artykułu:

W dniach 9-13 września o godz. 20:00 zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na drugie piętro, do sali "Lalka". DCF ul. Piłsudskiego 64A, 50-529 Wrocław

Od poniedziałku do piątku odbędzie się tam pięć projekcji filmów, z których każdy w nieco inny sposób ukazuje wyjątkowość relacji człowiek - koń. Są to zarówno dokumenty, jak i filmy fabularne. Z jednej strony będziemy mieli okazję zobaczyć życie najwybitniejszych dżokejów naszych czasów, w dokumentach o Josefie Vani, Anthonym McCoy'u, wyjątkową historię Baska - polskiego araba, który zrobił oszałamiającą karierę za oceanem, z drugiej zaś bardzo "ludzkie" historie z końmi w tle, jak uhonorowany nagrodami (Wenecja, Toronto) obraz Andrew Haigh'a "Polegaj na mnie", czy islandzka opowieść "O koniach i ludziach".

9 września, sobota

19:30 Wernisaż wystawy fotografii „Miasta Euro Equus”

20:00 „VÁŇA”, reż. Jakub Wagner | Czechy 2012

Pełnometrażowy dokument portretujący legendarnego czeskiego dżokeja Josefa Vánę odkrywający wewnętrzny świat myśli bohatera. Jego unikalnego sposobu bycia nie opiszą słowa. Film jest pierwszym, oryginalnym formalnie ukazaniem jego codziennego życia z końmi, przerażających wypadków, a także historii rodzinnych.

Przed projekcją filmu spotkanie z Josefem Vaną

10 września, godz. 20:00 „O KONIACH I LUDZIACH”, reż. Benedikt Erlingsson | Islandia, Niemcy, Norwegia 2013

Wspaniały debiut Benedikta Erlingssona „O koniach i ludziach” jest odważną, wyróżniającą się wizją osadzoną w dziwacznej jeżdżącej na koniach społeczności żyjącej na islandzkiej wsi. Film opowiada o zamiłowaniu do życia, koni oraz więzi, jaka wytwarza się pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Publiczność doceni mocne doświadczenie, gdzie dynamizm, liryzm i świetny humor przeplatając się ze sobą, tworzą fascynujący związek. Głównymi protagonistami filmu są konie ze swoim wigorem i pięknem. Koń islandzki jest specjalną rasą ekstremalnej odmiany genetycznej. Jego popularność poza granicami wyspy rośnie, co widać po wzroście specjalnych klubów dedykowanych rasie, regularnych mistrzostwach świata i rosnącej populacji w Europie i Ameryce Północnej.

11 września, godz. 20:00 „BEING AP”, reż. Anthony Wonke | Wielka Brytania 2017

Dokument portretujący niewątpliwie jednego z największych sportowców Irlandii Północnej oraz jego ostatni w karierze sezon. To fascynująca mieszanka poświęcenia, wątpliwości, decyzji, triumfów i porażek, kontuzji i ostatecznie znalezienia sposobu na opuszczenie sceny. Film śledzi wszystkie elementy, które składają się na życie McCoya. Widzimy go w akcji na torach wyścigowych w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jesteśmy z nim na Cheltenham Festival i Aintree. Widzimy, jak walczy z kontuzjami w domu, stawia sobie nowe cele i zmaga się z decyzją o przejściu na emeryturę. Śledzimy McCoya, kiedy żywi się szalonym pomysłem, by zwyciężyć 300 razy w sezonie. Widzimy niszczący wpływ obrażeń na ciało i psychikę. Anthony McCoy w całej swoje karierze wygrał rekordową liczbę gonitw – 4358.

12 września, godz. 20:00 „POLEGAJ NA MNIE” reż. Andrew Haigh | Wielka Brytania 2017

15-letni Charley Thompson (Charlie Plummer) przyjeżdża do Portland w stanie Oregon ze swoim samotnym ojcem Rayem (Travis Fimmel). Obaj pragną świeżego startu po serii trudności, z jakimi się zderzyli. Podczas gdy Ray pogrąża się w osobistym chaosie, Charley podejmuje pracę opiekuna starzejącego się konia rasy Quarter Horse o imieniu Lean On Pete. Jednak któregoś dnia Charley odkrywa, że Pete jest skazany na rzeź, co skłania go do podjęcia ekstremalnych środków, aby uratować nowemu przyjacielowi życie. Charley i Pete wyruszają w nieznane, w poszukiwaniu ukochanej ciotki, której Charley nie widział od lat. Na zmianę doświadczają wielkich przygód i rozczarowań, ale nigdy nie tracą nadziei na znalezienie miejsca, które mogliby nazwać domem. 

13 września, godz. 20:00 „BASK. OBJAWIENIE AMERYKI”, reż. Hanna L. Ceglińska-Leśnodorska |Polska 2017

Film przedstawia tragiczną, niezwykle fascynującą i z happy endem, historię konia arabskiego o imieniu Bask, który przyszedł na świat i wychował się w polskiej Stadninie Koni Albigowa. W 1963 roku został sprzedany do Stanów Zjednoczonych, gdzie po dramatycznej podróży przez Ocean Atlantycki dotarł do Arizony i odniósł oszałamiające sukcesy, a jego właściciel dzięki niemu został multimilionerem Amerykańskim. Bask jest uważany za najwspanialszego konia arabskiego w całej historii hodowli tych koni na świecie, a Amerykanie okrzyknęli go „objawieniem Ameryki“. Większość amerykańskich polityków, aktorów, celebrytów, ma w swoich stajniach potomków Baska, które uważa za „klejnoty rodowe”, ze względu m.in. na cenę jego potomstwa. Jego piękna, ale i zarazem tragiczna historia jest powiązana z historią dwóch polskich zawodników płynących w regatach Talisker Whisky Atlantic Challenge przez ocean Atlantycki.

Przed seansem – spotkanie z reżyserką Hanną L. Ceglińską-Leśnodorską

Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
Wydarzenie odbywa się w siedzibie współogranizatora przeglądu – DCF przy ul. Piłsudskiego 64a

 

Wasze komentarze

wczoraj, 23 godz temu
czwartek, 22.10.2020 08:59
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele