komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 14 sierpnia 2020

Alfreda, Euzebiusza

Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom: Wrocław na 6. miejscu

niedziela, 14.7.2019 11:41 , komentarze: 0 , odsłony: 493
kategorie artykułu:

Więcej publicznych żłobków i przedszkoli, tańsza rozrywka oraz więcej niedrogich mieszkań na start – te kwestie musi poprawić Wrocław, jeśli chce oferować lepsze warunki dzieciom i rodzicom. Bardziej przyjazne rodzinom są m.in. Łódź i Białystok. 

Perspektywy dla rodzin z dziećmi w dziesięciu największych miastach Polski porównał w swoim nowym rankingu portal iKalkulator.pl. Autorzy zestawienia wzięli w nim pod uwagę m.in. dostępność publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek, ceny biletów komunikacji miejskiej i rozrywki oraz średnie stawki kupna i wynajmu mieszkania. 

Wrocław zajął 6. miejsce, za Białymstokiem, Łodzią, Gdańskiem, Poznaniem i zwycięską Warszawą. Swój wynik stolica Dolnego Śląska zawdzięcza przede wszystkim wysokim średnim zarobkom oraz niskiemu bezrobociu. Miasto oferuje też tanie przejazdy autobusami i tramwajami. Uczniowie do 21. roku życia mogą korzystać z komunikacji miejskiej zupełnie bezpłatnie. 

By podwyższyć swoją pozycję, Wrocław musi rozwinąć bazę publicznych placówek wczesnej edukacji. Brakuje przede wszystkim żłobków. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców ich dostępność daje miastu przedostatnie miejsce. Gorzej jest tylko w Szczecinie. Wrocław wypada średnio również pod względem dostępności przedszkoli. Najlepiej jest z podstawówkami – z 95 publicznymi szkołami stolica Dolnego Śląska plasuje się w tej kategorii na 3. miejscu. 

Za jedną z największych bolączek miast autorzy zestawiania uznali wysokie ceny mieszkań – zarówno tych na sprzedaż, jak i tych do wynajęcia. Wrocław, obok Warszawy, Gdańska i Krakowa, znalazł się w czwórce miast, w których stawki na rynku nieruchomości przewyższają krajową średnią. Dużo kosztuje tu również rozrywka. Średnie ceny wejściówek do kin, muzeów i ośrodków rekreacyjnych są najwyższe w kraju.

Źródło: https://www.ikalkulator.pl/blog/ranking-miast-przyjaznych-rodzinom-2019/

 

Wasze komentarze

wczoraj, 19 godz temu
czwartek, 13.8.2020 09:20
wtorek, 11.8.2020 12:14
poniedziałek, 10.8.2020 15:39
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele