Wrocławianie otrzymali ponad 2 tys. sadzonek za przyniesioną makulaturę

środa, 15.5.2019 07:30 451 0

Wrocławianie otrzymali ponad 2 tys. sadzonek za przyniesioną makulaturę oraz elektroodpady. Na stoisku WFOŚiGW we Wrocławiu zorganizowanym z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich mieszkańcy dowiadywali się jak pozyskać pieniądze na wymianę pieców-kopciuchów i ocieplenie domów. 

Wrocławianie, którzy przynieśli zepsute, zbędne urządzenia, m.in. telewizory, komputery, telefony, suszarki do włosów oraz makulaturę wracali do domów z drzewkami: jodłami, jarzębinami i modrzewiami. Organizatorzy akcji (11.05.2019) namawiali mieszkańców do sadzenia drzew, które staną się przydomowymi fabrykami tlenu, tak potrzebnego w czasach walki z zanieczyszczeniami powietrza i smogiem.

 Podczas tegorocznej plenerowej akcji zorganizowaliśmy stoisko z okazji Dni Funduszy Europejskich, na którym nasi Doradcy Energetyczni udzielali m.in. porad jak pozyskać pieniądze z programu Czyste Powietrze – mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej we Wrocławiu.

Mieszkańcy, którzy odwiedzili punkt informacyjny WFOŚiGW we Wrocławiu wzięli także udział w eko-quizach, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. albumy o przyrodzie i zmianach klimatu oraz gadżety. Promowano także zdrowy styl życia. Oblegane było stanowisko ze stacjonarnym rowerem, który napędzał sokowirówkę. Nagrodą za włożony wysiłek była szklanka świeżego soku pomarańczowego. „Wykręcenie” tej porcji napoju zajmowało około minuty, a wysiłek był porównywalny do jazdy bicyklem pod małą górkę.

Działania Doradców Energetycznych WFOŚiGW we Wrocławiu, prezentowane podczas sobotniej akcji we Wrocławiu  są przykładem ogólnopolskiego projektu dofinansowanego z funduszy unijnych (Programu Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020). Doradcy udzielają porad dla mieszkańców Dolnego Śląska, samorządowców, rolników czy pracowników opieki społecznej. Eksperci WFOŚiGW we Wrocławiu organizują szkolenia i konferencje dotyczące efektywności energetycznej, oszczędzania energii oraz źródeł finansowania projektów ekologicznych. Każdy zainteresowany pozna dzięki nim zasady skutecznego pozyskiwania dotacji i pożyczek z programu Czyste Powietrze oraz praktyczne sposoby oszczędzania energii i zmniejszania domowych rachunków za prąd i wodę. Doradztwo Energetyczne jest elementem „Ogólnopolskiego systemu wsparcia dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” zainicjowanego przez NFOŚiGW.

Plenerowe wydarzenia we Wrocławiu – stoisko, działania edukacyjne: quizy i konkursy, „energorower” - były elementem ogólnopolskich Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To największe wydarzenie prezentujące projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu w Polsce. W tym roku Dni łączyły się ze świętowaniem 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje o DOFE są dostępne na stronie internetowej. Organizatorem akcji „Drzewka za makulaturę i elektrośmieci dla Zielonego Wrocławia” były Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Śnieżka z Kowar. Partnerem tego wydarzenia i organizatorem stoiska informacyjnego, działań edukacyjnych i „energoroweru” był WFOSiGW we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz