Terminale płatnicze w radiowozach – za mandat zapłacimy kartą?

poniedziałek, 22.1.2018 12:32 3241 11

Wyposażenie Policji w terminale POS to efekt współpracy Ministerstwa Przedsiębiorczości 
i Technologii oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) w ramach ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Do obsługi płatności bezgotówkowych w terminalach POS w Policji wybrane zostało Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService Sp. z o.o. Dzięki temu, za mandat np. za przekroczenie prędkości będziemy mogli zapłacić kartą lub BLIKIEM.

- Jak pokazuje badanie zatytułowane „Postawy Polaków wobec form płatności”1, 55 proc. respondentów deklaruje, że chce mieć możliwość płacenia mandatów bezgotówkowo – mówi Renata Zielińska, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Relacji z Klientami eService. - Możliwość regulowania mandatów kartą płatniczą ma duże znaczenie także dla obcokrajowców, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami, do tej pory byli zobligowani uiścić opłatę w polskiej walucie, w miejscu wykroczenia – dodaje.

Zgodnie z przepisami prawa, standardowa procedura polegała dotychczas na wystawieniu mandatu karnego przez funkcjonariusza Policji, a następie uregulowaniu kary przelewem lub wpłatą gotówkową na poczcie. Obecnie, w efekcie nowelizacji ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, po otrzymaniu mandatu za naruszenie przepisów drogowych będziemy mogli zdecydować o wyborze formy płatności – bezgotówkowo, z wykorzystaniem karty płatniczej lub BLIKA, którą przyjmą policjanci wyposażeni w terminale POS lub przyjmując mandat kredytowy. Od początku 2018 r. w Komendzie Miejskiej Policji w Opolu uruchomiono pilotażowo możliwość opłacania mandatów za pomocą kart płatniczych i płatności mobilnych. Pierwsze mandaty zostały już opłacone za pomocą kart.

- Celem Programu realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR jest popularyzowanie płatności bezgotówkowych w urzędach administracji publicznej wszystkich szczebli, 
a także w Policji drogowej - mówi Piotr Wichowski, Dyrektor Linii biznesowej płatności kartowe w KIR.

- Jako podmiot infrastruktury okołobankowej i zaufana strona trzecia, strategicznie traktujemy uczestnictwo w szeroko pojętych działaniach na rzecz promowania obrotu bezgotówkowego 
i digitalizacji procesów w gospodarce - dodaje Piotr Wichowski.

Trwa proces wyposażania radiowozów w 2 tys. terminali płatniczych, a policjanci przechodzą szkolenia z ich obsługi. Od lutego 2018 r. każdy radiowóz patrolu drogowego Policji będzie wyposażony w terminal POS i za mandat będziemy mogli zapłacić kartą lub BLIKIEM.

/informacja prasowa 

Przeczytaj komentarze (11)

Komentarze (11)

kogis czwartek, 05.09.2019 10:21
Hmmm.... dobrze, że to wprowadzono, a tym bardziej, że to eservice. Płatności kartą powinny być wszędzie, tak jest wygodniej, szybciej, bezpieczniej. I wiadomo, że kierunek jest właśnie taki.
hampok piątek, 26.07.2019 10:26
Pewnie, że bardzo dobry krok - większa będzie ściągalność, a ludzie będą się mniej wkurzać. Jak dla mnie to jedyny dobry wybór. A znane są jakieś liczby? Ile osób z tego korzysta? Tzn. jaki procent? Terminale eservice są we wszystkich radiowozach?
samos środa, 29.05.2019 10:13
I tak powinno być - wszędzie płatności kartą. Zdecydowanie lepsze i wygodniejsze rozwiązanie. Powiedzmy, że gotówką reguluję jedną na 10 płatności.
pekada czwartek, 15.02.2018 11:42
I eservice ma to obsługiwać? Wow, spodziewałem się że zaraz powstanie jakaś fejkowa firma na potrzeby takiego przetargu. Ale tak poważnie - dobrze, że będą mieli te terminale. Nie dostaję specjalnie często mandatów, ale mimo wszystko - wolę płacić mniej.
trater środa, 30.01.2019 10:16
Udogodnienie, ale też ograniczenie łapówek. Moim zdaniem wszędzie powinny być płatności kartą. To po prostu rozsądne i bezpieczniejsze, ale tak naprawdę nawet za parking już tak płacę. I chyba tam też eservice.
dorado wtorek, 25.09.2018 11:40
I bardzo dobrze. Tak jest wygodniej. Ja bym najchętniej za wszystko płacił kartą. A zresztą - gdzie się teraz nie wejdzie, to stoi terminal eservice. I bardzo dobrze, że to wszystko poszło w takim kierunku.
ketore poniedziałek, 17.09.2018 11:37
Fakt, terminale eservice są już wszędzie, ale akurat w radiowozach to powinny się pojawić zdecydowanie wcześniej. Przecież wszystkim byłoby łatwiej.
katoda piątek, 07.09.2018 12:28
Jakoś nie po drodze mi płacenie mandatów, ale cóż... jak trzeba to trzeba i wolę to zrobić kartą, bez stania w kolejce na poczcie. Patrząc na to, co się dzieje, to pewnie efekt roboty eservice.
psteks środa, 08.08.2018 11:34
Te terminale są już wszędzie m.in. w małych sklepach. Ale kartą płaci się po prostu wygodniej. Dlaczego? Z wielu względów, ale przede wszystkim chodzi o brak gotówki. eService wykonało w tym temacie kawał solidnej roboty.
kakade czwartek, 05.07.2018 11:42
eservice robi dobrą robotę z promowaniem tych terminali. Chyba nigdy wcześniej nie pojawiało się ich w moim otoczeniu aż tyle terminali w krotkim czasie. Nawet pani z okolicznego warzywniaka wstawiła terminal. Ludzie nie byli świadomi tego, że koszty są tak małe i dlatego się opierali kupowaniu terminali.
zadkos piątek, 22.06.2018 11:47
I brawo za takie zmiany. Tak powinno być. Im mniej będzie takich sytuacji tym lepiej. Ogólnie terminale powinny być wszędzie i patrząc na akcje jakie ogarnia eservice to tego można się po prostu spodziewać. Za 2-3 lata gotówka będzie w 98 proc. jak dla mnie wirtualna.

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz