Kolokacja serwera - czym jest i dlaczego warto ją wybrać?

piątek, 17.9.2021 15:27 186

Rozbudowane bazy danych firmowych wymagają przechowywania w zupełnie innych warunkach niż niewielkie pliki, wykorzystywane w celach prywatnych. Dane przedsiębiorstwa nigdy nie powinny wpaść w niepowołane ręce, zwłaszcza, gdy są to dane dotyczące klientów. Z tego powodu usługa kolokacji staje się coraz popularniejsza. Dzięki niej nie trzeba martwić się ochroną danych, zasilaniem serwera i wieloma innymi kwestiami. Czym jest kolokacja serwera i kiedy warto z niej skorzystać? Sprawdź zalety tego rozwiązania.

Co to jest kolokacja serwerów?

Na usługę kolokacji serwerów może zdecydować się każda firma, która nie chce posiadać swoich serwerów we własnej siedzibie. Dotyczy to zarówno firm z branży IT, jak i wielu innych. Usługa umożliwia pozostawienie serwera w budynku należącym do dostawcy. Właściciel budynku utrzymuje sprzęt znajdujący się pod jego opieką oraz udostępnia zasoby serwerowni. Klient, który korzysta z kolokacji, może umieścić swój serwer w szafie, podłączyć go do zasilania, a następnie wykorzystywać do własnych celów. Administratorzy zapewniają stałe zasilanie urządzenia oraz wsparcie techniczne. 

Więcej dowiesz się na https://www.s-net.pl/kolokacja

Dlaczego warto przenieść serwery do zewnętrznego centrum danych?

Umieszczanie serwerów w centrach danych staje się coraz popularniejsze. Firmy korzystające z takiej usługi doceniają przede wszystkim bezpieczeństwo fizyczne sprzętu. Osoby postronne nie mogą wejść do budynku serwerowni, wynieść z niej serwerów ani ich uszkodzić. Dzięki temu w ramach usługi kolokacji skutecznie ogranicza się ryzyko kradzieży danych i uzyskania nieautoryzowanego dostępu do nich. W budynku działa całodobowa ochrona.

Serwerownia, w której przechowuje się serwery klientów, jest wyposażona w zasilanie awaryjne. Dzięki niemu żaden klient nie straci dostępu do danych. Dodatkowo budynek posiada sprawny system wentylacji i klimatyzacji, które zapobiegają przegrzewaniu się urządzeń i ich awariom. System gaszenia pożarów oraz monitoring gwarantują, że ewentualne problemy techniczne i zagrożenia na terenie budynku zostaną rozwiązane błyskawicznie. Straty związane z nimi będą zatem zminimalizowane.

Kolokacja przekłada się na niższe koszty energii zużywanej w firmie. Optymalne warunki pracy serwerów w centrum danych i szybkie łącza dostępowe sprawiają, że firmy mogą korzystać w pełni ze swoich zasobów bez ponoszenia dużych wydatków na własną serwerownię. Dodatkowo kolokacja ogranicza koszty, które pojawiają się, gdy zatrudnia się wykwalifikowany personel do obsługi serwerów.