Kołki montażowe i wkręty - montaż krok po kroku

wtorek, 29.11.2022 09:44 187

Podczas prowadzenia prac budowlanych lub remontowych potrzebujemy odpowiednich narzędzi celem połączenia materiałów, elementów konstrukcyjnych, wykonania mocowań, instalacji oraz dekoracji wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, spośród których należy wybrać odpowiedni w stosunku do wykonywanego mocowania.

Najczęściej wykorzystywanym narzędziem są kołki montażowe i wkręty oraz śruby itp., które- z uwagi na różnorodność- można dopasować niemal do każdego materiału. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkość łączenia oraz jego solidność.

KOŁKI MONTAŻOWE

Są elementami łączeniowymi złożonymi ze śruby oraz wykonanej z tworzywa sztucznego tzw. koszulki- kieszonki. Ten charakterystyczny element kołków rozporowych posiada specyficzna budowę, gwarantującą: po pierwsze- doskonałe dopasowanie do wywierconego otworu oraz przyczepność, zapewniającą odporność na zmieniające się warunki wewnątrz materiału, w którym są używane, stabilność i pewność mocowania. Nie wymagają wykonywania głębokich otworów.

BUDOWA KOŁKÓW MONTAŻOWYCH ROZPOROWYCH

Koszulka posiada specyficzną budowę dwóch ścianek, z których jest złożona- ścianka zewnętrzna posiada wypustki znajdujące się na całej długości kołka oraz przy jego kołnierz. Zabezpieczają one kołek przed jego poruszaniem się w trakcie wkręcania śruby, zapewniają jego stabilizację w podłożu, w którym jest mocowany.

Wewnętrzna ścianka koszulek kołków rozporowych gwarantuje, że śruba będzie równomiernie oddziaływała na całą kieszonkę i rozpręży ją dokładnie, dając pewność mocowania na całej długości.

ZASTOSOWANIE KOŁKÓW MONTAŻOWYCH

Posiadają wiele zastosowań, wykorzystywane są szeroko zarówno w branży budowlanej, jak i przy pracach remontowych i wykończeniowych. Z uwagi na różnorodność można je dopasować niemal do każdego materiału, w którym mają być zamocowane.

Ponadto tworzywa, z jakich są wykonane mogą spełniać dodatkowe normy przewidzenie wymogami prawnymi, jak na przykład wymogi przeciwpożarowe. Wówczas mogą być wykorzystywane do wykonywania łączeń i mocowań w obiektach użyteczności publicznej.

RODZAJE KOŁKÓW ROZPOROWYCH

W celu ułatwienia doboru kołków rozporowych do rodzaju prowadzonych prac, wprowadzono uniwersalną kolorystykę- każdemu kolorowi koszulki przypisano konkretne właściwości:

  • kołki rozporowe żółte- o średnicy 5 mm i długości 24 mm- idealne do mocowania mniejszych i lekkich przedmiotów lub cienkich i delikatniejszych powierzchni; dopasowane do pracy  z wkrętami o średnicy od 3 do 4,5 mm,
  • kołki rozporowe czerwone- o średnicy 6 mm i długości 26 mm; dopasowane do pracy  z wkrętami o średnicy od 3,5 do 5 mm,
  • kołki rozporowe brązowe-  o średnicy 7 mm i długości 30 mm; dopasowane do pracy z wkrętami o średnicy od 4 do 6 mm,
  • kołki rozporowe niebieskie – o średnicy 8 mm i długości 32 mm; dopasowane do pracy z  wkrętami o średnicy od 4,5 do 6 mm,
  • kołki rozporowe szare o średnicy 10 mm i długości 36 mm; dopasowane do pracy z kołkami o średnicy od 5 do 8 mm.

WKRĘTY

Mają mniej uniwersalne zastosowanie od kołków rozporowych, ponieważ ich rodzaj dopasowany musi być do materiału, w którym mają być używane. Zbudowane są z łba z nacięcie i trzonu gwintowanego.

Skok gwintu oraz nacięcie łba jest różne w zależności od przeznaczenia wkrętu. Wkręty wykonane są  z różnych materiałów- stali, stali ocynkowanej, stali fosfatowanej. Najpopularniejszymi rodzajami wkrętów są:

  • wkręty do drewna-  o różnych końcówkach: samonawiercających (ostrosłupowych), ostrych lub płaskich,których dobór powinien być dostosowany do rodzaju i właściwości drewna, w którym ma zostać użyty- z reguły do drewna delikatnego stosuje się uprzednie zawiercenie, a następnie wkręca się w otwór wkręt o płaskim zakończeniu; pozostałe rodzaje stosuje się wkręty ostre;
  • wkręty do stali (blachowkręty)- o stałej średnicy na całej długości z wyjątkiem końcówki, która może być samowiertna lub ostra, co do zasady posiadają mniejszy skok gwintu w porównaniu z pozostałymi wkrętami oraz
  • wkręty do płyt kartonowo- gipsowych:
    • przeznaczone od mocowania płyt do profili stalowych oraz
    • przeznaczone do mocowania płyt w profilach drewnianych.

Po więcej zapraszamy na stronę hurtowni budowlanej https://www.ekodomdg.sklep.pl