komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 20 stycznia 2021

Fabiana, Sebastiana

Kolejne nowe autobusy Mercedesa już we Wrocławiu

piątek, 20.11.2020 11:12 , komentarze: 1 , odsłony: 799

Zakończyła się dostawa nowych autobusów Mercedes-Benz Citaro 2 dla Wrocławia. Jest ich łącznie 60 i zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy MPK Wrocław. Wszystkie są niskopodłogowe i klimatyzowane. Kontrakt za ich dzierżawę opiewa na 122, 5 mln złotych.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat wrocławska komunikacja miejska zyskała 200 nowych autobusów. Dzięki ostatniemu zamówieniu znacznie udało się też odmłodzić miejską flotę, średni wiek pojazdów spadł do niecałych 5 lat. Poprawiła się też zdecydowanie liczba pojazdów wyposażonych w klimatyzację, to już 85% wrocławskich autobusów (MPK i podwykonawców).

– Kiedy dwa lata temu zaczynałem pracę na rzecz Wrocławia jako prezydent, deklarowałem, że komunikacja miejska jest moim priorytetem. Nowe autobusy, które właśnie odbieramy, są tego dowodem – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Warto podkreślić, że w ciągu dwóch lat mojej prezydentury na rozwój naszego lokalnego przewoźnika przeznaczyliśmy już blisko 800 mln zł, a do tego cały czas inwestujemy w TORYwolucję. To kolejne 80 mln zł, a wszystko po to, aby po Wrocławiu jeździło się sprawniej i bezpieczniej – zapewnia prezydent Wrocławia.

Mercedesy znane i lubiane

Mieszkańcy znają już autobusy marki Mercedes-Benz Citaro 2, ponieważ jeżdżą już one po ulicach Wrocławia. Są jednymi z najnowszych pojazdów na rynku. Nowe nabytki są również przyjaźniejsze dla środowiska, ponieważ spełniają najsurowsze normy spalania EURO6.

– Zdecydowaną część naszej floty stanowią już nowe, klimatyzowane i przyjazne dla środowiska mercedesy. Możemy więc śmiało powiedzieć, że w tym momencie zaczyna się nowy, lepszy rozdział wrocławskiej komunikacji  –  zaznacza prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. 

Nowe Mercedesy oprócz klimatyzacji posiadają też m.in. monitoring, bogaty system informacji pasażerskiej z licznymi monitorami wewnątrz pojazdu oraz porty USB do ładowania smartfonów. Mercedesy Citaro posiadają również tzw. moduł rekuperacyjny, który pozwala im odzyskiwać energię z hamowania. Za dostarczenie Mercedesów do wrocławskiego MPK odpowiada wyłoniona w przetargu firma EvoBus Polska wraz z Pekao Leasing.

Od rana wyeksponowane dla mieszkańców

Mieszkańcy od rana mogli oglądać nowe autobusy. Pojawiły się one w kilku wybranych punktach w całym Wrocławiu: przy Porcie Lotniczym, Hali Stulecia, Galerii Pilczyckiej, WTWK Partynice, placu Solnym i na ul. Oławskiej.Tam też na wrocławian czekali kierowcy gotowi odpowiedzieć na każde pytania o nowych pojazdach. – Bardzo mi się podoba. Nowy pachnący a przede wszystkim niskopodłogowy. To dla mnie, jako mamy bardzo istotna rzecz – mówi Katarzyna Mech, mieszkanka Wrocławia.  – Ważne, że klimatyzowane – dopowiada pan Stanisław, który przyglądał się nowym autobusom. 

źródło: wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 14.12.2020 16:07
czwartek, 10.12.2020 15:09
czwartek, 3.12.2020 09:23
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki