Kluczowe elementy wyposażenia samochodu, które sprawią, że twoja podróż będzie komfortowa i bezpieczna

czwartek, 29.2.2024 10:17 164

Każdy kierowca musi zadbać o odpowiednie wyposażenie samochodu. Wszystko po to, aby podróż przebiegła nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo. Obowiązkowe wyposażenie każdego auta regulują konkretne przepisy prawne. Dobrym rozwiązaniem jest jednak zadbać również o dodatkowe elementy wyposażenia, które zwiększają poziom bezpieczeństwa i wygody w trakcie podróży. Co zatem dokładnie zabrać ze sobą w dłuższą trasę?

Jakie obowiązkowe wyposażenie samochodu?

W każdym samochodzie obowiązkowo przewożona musi być gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Gaśnica ważyć powinna przynajmniej 1 kg i objęta musi być gwarancją. Poza tym musi posiadać ważny znak homologacji i być oczywiście sprawa. Istotne jest również, aby gaśnica przechowywana była w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli zaś chodzi o trójkąt ostrzegawczy, to ważne jest, aby wykonany był z dobrej jakości materiałów, łatwo się rozkładał i tak jak w przypadku gaśnicy, posiadał ważną homologację. Oprócz wymienionych elementów w samochodzie warto przewozić dodatkowe wyposażenie, które, choć nie jest obowiązkowe, to może okazać się niezwykle przydatne w podróży. Wymienić można tu m.in. linkę holowniczą, koło zapasowe, żarówki, kable rozruchowe, a także zestaw narzędzi, takich jak lewarek, klucz nasadowy, czy klucz do odkręcania kół. W przypadku awarii bądź uszkodzenia pojazdu w trakcie podróży, każde z tych narzędzi okaże się nieodzowne. Zapomnieć nie można również o apteczce. O obowiązkowe wyposażenie samochodu zadbać należy w szczególny sposób. Pamiętać bowiem trzeba, że za jego brak kierowca może zostać ukarany mandatem.

Jakie dodatkowe wyposażenie samochodu?

Wybierając się w dłuższą trasę, warto zadbać o dodatkowe wyposażenie, które zwiększy komfort podróży. Przydatna będzie bez wątpienia nawigacja samochodowa. Dzięki niej można szybko i sprawnie dotrzeć do celu omijając korki i inne przeszkody na drodze. W podróż warto zabrać ze sobą także ładowarkę samochodową. Taki gadżet posiadać powinien praktycznie każdy kierowca. Do ładowarki podłączyć można różne urządzenia. Co ważne, możliwe jest podłączenie kilku urządzeń jednocześnie. Wszystko zależy od ilości i rodzaju końcówek, w które ładowarka samochodowa jest wyposażona. Poza typową ładowarką samochodową dobrym rozwiązaniem będzie również zabranie w podróż powerbanku, który pozwoli na szybkie naładowanie smartfona lub tabletu. W podróży pomocna może okazać się także słuchawka bluetooth i zestaw głośnomówiący. Umożliwi to swobodną i bezpieczną rozmowę telefoniczną w trakcie jazdy. Auto dodatkowo warto wyposażyć w wideorejestrator. Urządzenie zarejestruje wszelkie zdarzenia drogowe w trakcie podróży. Taka dokumentacja może okazać się szczególnie istotna w przypadku kolizji lub wypadku.

Jaka ochrona ubezpieczeniowa?

Każdy właściciel pojazdu musi obowiązkowo posiadać ważną polisę OC. Wybierając się jednak w dłuższą podróż, warto zadbać o dodatkową ochronę ubezpieczeniową. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością wykupienie ubezpieczenia Assistance. Polisa zapewnia holowanie samochodu w przypadku kolizji lub wypadu, a także auto zastępcze. Dodatkowo liczyć można na pomoc serwisową. Drugim korzystnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie NNW komunikacyjnePolisa zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku wypadku komunikacyjnego, w którym kierujący pojazdem lub pasażerowie doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu lub stracą życie. Każda dłuższa podróż wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie ma się gwarancji, że w trakcie jej trwania nie dojdzie do awarii samochodu, kolizji lub wypadku. Warto zatem zadbać o dodatkową ochronę dla siebie i pasażerów.

Co sprawdzić przed wyjazdem w podróż?

Samo wyposażenie samochodu to nie wszystko. Przed wyjazdem w dłuższą podróż koniecznie sprawdzić trzeba także stan techniczny pojazdu. Na pewno sprawdzić należy poziom oleju i płynu hamulcowego. Konieczne jest również skontrolowanie tarcz i klocków hamulcowych. To elementy, które dość szybko się zużywają. Dlatego tak ważne jest przed podróżą, aby mieć pewność co do ich stanu. Dobrym rozwiązaniem będzie również wymiana filtrów paliwa przed wyjazdem w dłuższą trasę. Są one bowiem odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej mocy silnika i za mniejsze zużycie paliwa. Dodatkowo obowiązkowo sprawdzić powinno się akumulator, klimatyzację, stan opon, stan zawieszenia i oświetlenia. Wszystkie te podzespoły mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Poza tym o stan techniczny samochodu warto dbać na co dzień. Im lepszy stan techniczny auta, tym jego wyższa wartość. Ułatwi to w przyszłości choćby zbycie pojazdu.