komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

Kilkaset sztuk podrabianej odzieży na popularnym wrocławskim targowisku

środa, 22.7.2020 12:25 , komentarze: 0 , odsłony: 530
kategorie artykułu:

Koszulki, spodnie i skarpety ze znakami światowych marek oferowane były na jednym z wrocławskich targowisk. Jednak ceny i jakość mogły budzić wątpliwości, co do ich pochodzenia. Funkcjonariusze zajmujący się przestępczością gospodarczą zabezpieczyli kilkaset sztuk różnego rodzaju odzieży, które wbrew znakom i umieszczonych na nich logotypom, nie były oryginalne. Straty producentów mogły sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Nie po raz pierwszy wrocławscy policjanci działali na popularnych, działających w weekendy targowiskach. Podczas poprzednich interwencji funkcjonariusze zabezpieczali odzież, która wbrew metkom i logotypom, nie była oryginalna. Wówczas pod artykułami opisującymi te sytuacje pojawiły się komentarze drwiące z pracy policjantów. Niektórzy z internautów sugerowali, że mundurowi nie powinni zajmować się takimi czynami, że „to wcale nie jest przestępstwo”.

Więc przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą Prawo własności przemysłowej, a dokładnie z art. 305 tego przepisu Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, w tym podrobionym znakiem towarowym Unii Europejskiej, zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem towarowym Unii Europejskiej, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak widać jest to więc czyn karalny, traktowany właśnie jako przestępstwo. Wspomniany przepis przewiduje karę nawet 5 lat pozbawienia wolności, jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości.

Dlatego też funkcjonariusze prowadzą działania, mające na celu ukrócenie tego rodzaju praktyk. Ich zadaniem jest przecież stanie na straży przestrzegania obowiązujących przepisów. W ostatni weekend policjanci zajmujący się tym rodzajem przestępstw, czyli dotyczącymi szeroko pojętej przestępczości gospodarczej, podczas czynności na jednym z targowisk, podjęli czynności wobec osób, które na swoich straganach oferowały produkty tekstylne. Jednak co wzbudziło uwagę funkcjonariuszy, to znaki towarowe umieszczone na odzieży. Najczęściej kojarzą się one z eleganckimi butikami lub sklepami w galeriach handlowych lub głównych ulicach miasta, a nie z targowiskami.

W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że produkty te, wbrew metkom i logotypom nie są oryginałami, policjanci zabezpieczyli kilkaset sztuk różnego rodzaju odzieży m.in. koszulki, bieliznę, spodnie i skarpety, które nosiły znaki towarowe światowych marek. Zatrzymane zostały również dwie osoby. Wstępne szacunki dotyczące strat poniesionych przez producentów sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mieszkaniec powiatu oleśnickiego oraz mieszkanka Wrocławia oferujący wspomniane produkty zostali przesłuchani i mogli opuścić komisariat.

Zabezpieczony towar trafił za to do policyjnego depozytu. Funkcjonariusze pracują aktualnie nad tą sprawą.

st. sierż. Krzysztof Marcjan

 

Wasze komentarze

czwartek, 24.9.2020 10:18
wtorek, 15.9.2020 09:40
poniedziałek, 14.9.2020 09:04
wtorek, 8.9.2020 14:12
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele