Kiedy warto wymienić samochód na nowszy?

piątek, 3.12.2021 15:51 211

Przeglądasz oferty samochodów używanych, bo zależy ci na wymianie auta? Wstrzymujesz się jednak, ponieważ nie dysponujesz wystarczającymi środkami? Sprawdź, kiedy warto wymienić pojazd na nowy i jak pozyskać pieniądze na jego zakup.

Statystyki pokazują, że większość Polaków jeździ używanymi samochodami, które mają po kilkanaście lat. Chociaż większości pojazdom nie można nic zarzucić, stan techniczny niektórych aut pozostawia wiele do życzenia. Użytkowanie takich samochodów może okazać się niebezpieczne – i to nie tylko z punktu widzenia ich właścicieli. Stanowią bowiem zagrożenie dla innych uczestników ruchu, zwiększając ryzyko poważnego wypadku drogowego.

Wymiana auta na nowsze – kiedy się zdecydować?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia całkowicie indywidualna. Zależy nie tylko od oczekiwań, ale przede wszystkim potrzeb i sytuacji materialnej danej osoby. Da się jednak wskazać kilka argumentów, które mogą ułatwić podjęcie decyzji.

Pogarszający się stan techniczny

Co najmniej kilka razy w roku twój samochód ląduje u mechanika? Jeśli naprawy usterek przynoszą tylko doraźną poprawę, z miesiąca na miesiąc może być jeszcze gorzej. Pogarszający się stan techniczny auta może być jednym z sygnałów wskazujących na to, że powoli nadchodzi czas na wymianę pojazdu.

Dotychczasowe auto jest za małe

Powiększyła ci się rodzina? Coraz częściej zdarza ci się podróżować z ogromem bagażu? Jeśli dotychczasowe auto jest zbyt małe, warto pomyśleć o zamianie na większe.

Pojawił się samochód w okazyjnej cenie

Ktoś znajomy sprzedaje samochód w okazyjnej cenie? Jeśli tylko masz pewność co do jego stanu technicznego i wiele argumentów przemawia za takim wyborem, możesz pomyśleć o wymianie pojazdu na nowszy.

Jak sfinansować zakup nowszego samochodu?

Wiele osób wstrzymuje się z decyzją o zakupie nowszego pojazdu z powodu niewystarczających dostępnych środków. Jeśli wymiana auta jest koniecznością, np. aktualnego samochodu nie da się naprawić, wówczas warto pomyśleć o skorzystaniu ze wsparcia finansowego.

Nie zawsze musi to być typowy kredyt samochodowy – szczególnie, jeśli nie masz pewności, jaki pojazd ostatecznie kupisz. Alternatywą jest pożyczka na samochód, w ramach której pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel. Za przykład może posłużyć Pożyczka dostępna w Toyota Banku z oprocentowaniem na poziom 8,4% w skali roku (RRSO 16,49%), którą charakteryzuje m.in.:

  • elastyczność – okres spłaty wynosi nawet 60 miesięcy,
  • komfort finansowy – możesz pożyczyć nawet do 80 000 zł.

Przewagą pożyczki na kredytem samochodowym jest m.in. brak wkładu własnego. Nie musisz dysponować żadnymi wolnymi środkami, aby móc uzyskać finansowanie. Liczy się przede wszystkim zdolność kredytowa oraz wiarygodność jako kredytobiorcy.

Warto jednak racjonalnie podejść do korzystania z tego typu wsparcia. Należy bowiem realnie ocenić swoją sytuację materialną – po to, aby w przyszłości spłacać zobowiązanie zgodnie z harmonogramem. Dzięki temu pożyczka na samochód nie będzie obciążeniem domowych finansów.