komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 5 grudnia 2020

Sabiny, Krystyny

Kiedy nadmierne przyjmowanie leków można określić jako lekomanię? 6 pierwszych objawów, świadczących o uzależnieniu

środa, 18.11.2020 13:56 , odsłony: 152
kategorie artykułu:

Wiele osób, słysząc określenie „uzależniony”, automatycznie kojarzy je z alkoholem lub narkotykami. Część społeczeństwa nie wie, że te dwie używki to tylko niewielka część wszystkich, które potrafią od siebie uzależnić. Ciężko stwierdzić, który nałóg jest najgroźniejszy. Pewne jest jednak to, że każdy jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Jak rozpoznać osobę uzależnioną od leków? Jakie są pierwsze objawy lekomanii?

Czym charakteryzuje się uzależnienie od leków zwane lekomanią?

Lekomania to uzależnienie od leków, charakteryzujące się nadmiernym ich spożywaniem. Jak każdy nałóg, również ten wiąże się z poważnymi skutkami zdrowotnymi. Nie dotyczą one jedynie problemów z wątrobą czy żołądkiem, ale przede wszystkim wyrządzają szkodę psychiczną. Osoba przyjmująca nadmierną ilość leków po pewnym czasie nie może bez nich funkcjonować. Często dopiero po zażyciu odpowiedniej porcji substancji jest w stanie wstać z łóżka i rozpocząć „normalny” dzień. Cudzysłów nie został tu użyty przypadkowo, ponieważ prawidłowe funkcjonowanie człowieka nie powinno być uzależnione od żadnych substancji psychoaktywnych (oprócz sytuacji, w których zażywanie leków jest zalecane przez lekarza).

Przeczytaj o tym, czy można uzależnić się od leków przeciwbólowych? na blogu ośrodka leczenia uzależnień Nowe Życie.

Jakie są objawy uzależnienia od leków?

Lekomania jest chorobą, którą często ciężko zdiagnozować. Zazwyczaj nie ma podstaw do twierdzenia, że celem zażycia leków przeciwbólowych jest coś innego niż uśmierzenie bólu. Kiedy mamy podejrzenie, że dana osoba mogła uzależnić się od przyjmowania pewnego rodzaju tabletek, musimy obserwować jej zachowanie w różnych okolicznościach. Objawów jest bowiem bardzo dużo, jednak nie wszystkie pojawiają się od samego początku.

Noszenie leków cały czas przy sobie

Osoba uzależniona od leków, przed każdym wyjściem z domu upewni się, czy ma w torebce, kieszeni spodni lub kurtki odpowiednią ilość danej substancji. W przypadku, gdy odkryje jej brak, priorytetem będzie uzupełnienie „zapasu”.

Panika, gdy zabraknie leku

Lekoman zazwyczaj stara się nie doprowadzić do sytuacji takiej, w której nie ma w domu zapasu danego leku. Kiedy jednak przez nieuwagę do tego dojdzie, pojawia się panika. Nie wie co zrobić i jak uda mu się wyjść z tych beznadziejnych dla niego okoliczności. Zachowuje się jak narkoman na odwyku, który nie ma dostępu do używek. Różnica jest taka, że w tym przypadku pożądaną substancją psychoaktywną nie są narkotyki, tylko leki.

Regularne przyjmowanie leków o konkretnym działaniu

Lekoman ma zazwyczaj wypracowany schemat działania. Jest to kwestia indywidualna, ponieważ osoby takie czasami przyjmują garść tabletek rano, w innym przypadku rozkładają to na częstsze przyjmowanie mniejszych dawek w ciągu całego dnia. Bywa też tak, że przyjmują leki doraźnie, kiedy poczują taką potrzebę. Wraz z rozwojem choroby – uzależnienia – częstotliwość i ilość przyjmowanych leków może się zwiększać. Powodem tego jest zmniejszona podatność organizmu na ich działanie. Lekoman coraz mniej odczuwa działanie substancji psychoaktywnych, ponieważ z czasem się na nie uodparnia.

Częste wizyty w przychodni po recepty na leki

Wraz ze wzrostem ilości przyjmowanych leków, wzrasta zapotrzebowanie na częstsze wizyty w aptekach. Kiedy lek, od którego dana osoba się uzależniła, jest na receptę, konieczne jest też pójście do przychodni. Gdy zauważymy, że ktoś z naszych znajomych lub bliskich wyjątkowo często chodzi do lekarza, powinniśmy się zainteresować, jaki jest cel tych wizyt. Musimy jednak być ostrożni w swojej podejrzliwości, aby takiej osoby nie wystraszyć. Gdyby rzeczywiście była ona uzależniona, wszystkie jej kolejne działania byłyby bardziej ostrożne, a my mielibyśmy utrudnioną rzeczywistą ocenę sytuacji.

Poczucie natychmiastowej ulgi po zażyciu leku

Rzadko kiedy lekarstwa zaczynają działać chwilę po ich zażyciu. Zazwyczaj należy trochę odczekać, aby poczuć skutki. U osób uzależnionych często pojawia się tzw. efekt placebo. Polega on na poczuciu ulgi po samym zażyciu leku. Nie wiąże się z rzeczywistym działaniem substancji, które w tym przypadku jest „dodatkiem” – liczy się natomiast sam fakt połknięcia tabletki.

Zażywanie kilku leków jednocześnie

Czasami lekomanowi jeden lek nie wystarcza. W celu uzyskania oczekiwanych rezultatów decyduje się na zażycie kilku rodzajów medykamentów jednocześnie. Zazwyczaj są to leki o zbliżonym działaniu, czyli posiadające tę samą substancję aktywną. Jest to niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale również życia, ponieważ przedawkowanie może prowadzić do śmierci.

Jak pomóc lekomanowi?

Osobę uzależnioną od leków należy traktować jak narkomana lub alkoholika. Różni się od nich jedynie rodzajem substancji, od której się uzależnił. Lekoman potrzebuje dużo wsparcia, zarówno od rodziny, jak i znajomych. Nie może zostać ze swoją chorobą sam, ponieważ wówczas walka z nią będzie zdecydowanie trudniejsza. Osobie takiej warto zapewnić jak najlepszą opiekę, którą można uzyskać w tym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień w Krakowie. Nie należy bagatelizować żadnych objawów, ponieważ często lekoman sam wysyła nam znaki, że potrzebuje pomocy. Zespół wyspecjalizowanych terapeutów zadba o to, aby osoba uzależniona została bezpiecznie i skutecznie wyleczona z lekomanii. Długość takiego procesu jest kwestią indywidualną, ponieważ każdy ma inne potrzeby i wymagania. Należy jednak być w tym wszystkim wytrwałym i cierpliwym, a choroba stanie się jedynie wspomnieniem.

 
czwartek, 3.12.2020 14:06
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele