komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 15 sierpnia 2020

Napoleona, Stelii

Kiedy dziecko powinno zacząć dbać o porządek w swojej szafie i jak je zachęcić do tego?

środa, 8.7.2020 15:38 , odsłony: 2405
kategorie artykułu:

Porządek w szafie to zmora niejednego dorosłego. A co z szafą malucha? Tam z reguły jest jeszcze większy bałagan. Dzieje się tak, dlatego, że nie zawsze mamy czas wszystko poprasować i poukładać, a do tych ubranek zaglądamy znacznie częściej. Jak więc utrzymać porządek w szafie dziecka? I jak zachęcić do tego pociechę? O tym przeczytasz w naszym artykule-zapraszamy do lektury!

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki dbania o porządek?

Na naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie... ani zbyt późno. To od rodziców zależy, kiedy zaczną przykładać większą uwagę wobec utrzymywania wokół dziecka czystości. Wiadomo, niektóre dzieci są jeszcze za małe na zrozumienie co jest dobre, a co złe, i dlaczego rzucanie czystymi ubraniami do kosza na pranie, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak od małego pokazywać dzieciom, jakie czynności wykonujemy na co dzień. To właśnie z takich sytuacji nasze dzieci wynoszą najwięcej wiedzy. Zachęcajmy więc do wspólnego wrzucania brudnych ubrań do kosza na pranie, wsadzania tych ubrań do pralki, później rozwieszania, składania itd.

Wszyscy wiemy, że czynności wykonywane z dziećmi trwają dwa razy dłużej, ale patrząc na inne pozytywy tej sytuacji, mamy dziecko na oku i nie musimy ich zajmować telefonem czy bajką w telewizorze i patrzeć kątem oka, czy czegoś nie zbroili. Takim sposobem możemy dostrzec, że nasze 3-letnie dziecko jest w stanie samo (i często bardzo chętnie to robi) wynieść ubrania, czy wyrzucić papierek po czekoladce do kosza. Niekiedy nawet nieświadomie uczymy dzieci pewnych czynności, które dostrzegamy z czasem, gdy dziecko nam pokazuje, że po wypiciu soku, szklankę chce odstawić do zmywarki. Nie można się zniechęcać, wszystko przyjdzie z czasem.

Jak zachęcić dziecko do pomocy?

Może wydawać się to dziwne, ale im wcześniej zaczniemy dziecku poprzez zabawę pokazywać jakie czynności należy na co dzień wykonywać, tym szybciej i łatwiej będzie nam to przychodziło w późniejszym czasie. Małe dzieci są tak ciekawe świata i otaczających nas przedmiotów, że naprawdę nie potrzeba wiele, by zachęcić ich do prostych obowiązków.

Oczywiście, gdy dziecko jest starsze, można się wspomóc „rodzicielskimi trikami”, które zna każdy z nas :) Mogą to być zabawy w:

- kto przyniesie więcej klocków,

- kto szybciej znajdzie piłkę,

- kto trafi do pudełka,

- kto położy lalkę spać.

Trudniej jest, gdy w grę wchodzi porządek w szafie dziecięcej. Dzieciom trudno składać ubranka, a częste ich nieudane próby, demotywują pociechę i zniechęcają do dalszej pomocy. Jeśli chcesz dowiedzieć się dodatkowych, ciekawych informacji, które pomogą Ci utrzymać porządek w szafie malucha, przeczytaj nasz artykuł pt: Jak przechowywać ubrania dziecięce - porządek w szafie malucha. Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych wskazówek.

3 ważne zasady podczas wspólnego utrzymywania porządku

  1. Nie krzycz na dziecko - to nic nie wnosi do waszego domu, a wręcz może pogorszyć sytuację. Małe dziecko nie umie wykonywać wszystkich czynności dokładnie, zatem gdy nie wyjdzie mu złożenie bluzki, czy wypadną mu z szafy spodnie, staraj się zrozumieć i wesprzeć. Dziecko naprawdę się wkłada w to dużo energii i poświęcenia, mimo że nie zawsze to widać.
  2. Róbcie wszystko razem - tym sposobem nie tylko zachęcasz dziecko do zrobienia czegoś, ale także pokazujesz, że wykonywanie tej czynności nie jest niczym trudnym. A dodatkowo - możecie się przy tym świetnie bawić! :)
  3. Zachęcaj, wymyślaj dodatkowe zasady - jeśli wykonujecie obowiązki poprzez zabawę, możecie w to włączyć mnóstwo ciekawych atrakcji. Wspólne oglądanie ubrań w internecie, by zobaczyć, co dziecku się podoba i jakie ubranka chętnie by składał, jest świetnym pomysłem :)w tym celu zapraszamy do odwiedzenia sklepu internetowego olalakids.pl z ubrankami dla małych i nastoletnich chłopców. Aby urozmaicić porządki, ale także ułatwić dziecku pracę, możemy na karteczkach narysować ubrania i odpowiednio przykleić do miejsca w szafie. Łatwiej będzie dziecku znaleźć odpowiednie miejsce na półkach na ubrania, nie mieszając ich.
 
wczoraj, 12 godz temu
czwartek, 13.8.2020 16:15
czwartek, 13.8.2020 09:20
wtorek, 11.8.2020 12:14
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki