komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 21 lipca 2019

Daniela, Diany

Kariera wrocławskich rysi

środa, 24.8.2016 11:03 , komentarze: 0 , odsłony: 936
kategorie artykułu:

Rok temu Orpan, teraz Biała. Wrocławskie rysie podbijają Polskę. Młode, które rodzą się we wrocławskim zoo, „zarysiają” inne polskie ogrody zoologiczne lub ośrodki ekologiczne przywracające ten piękny gatunek do polskich puszcz. 

Wrocławskie rysie robią karierę w Polsce a także w Europie. Dodatkowo pomagają też swojemu gatunkowi. Ich dzieci mają szansę trafić na łono natury.

Biała z Białegostoku
2 letnia samica z wrocławskiego ogrodu zoologicznego, przeprowadziła się do białostockiego Akcent Zoo. To niewielki zwierzyniec, w którym zwiedzający mogą podziwiać głównie gatunki polskiej przyrody. Nasza kotka od razu podbiła serca pracowników i fanów zoo. Właśnie zakończono konkurs na imię dla ryśki. Kandydatury były trzy: Marysia, Kitka i Biała. Wygrało to trzecie imię. Jest spora szansa, że Biała doczeka się partnera z którym mamy nadzieję doczeka się wielu potomków.

Misja Orpana
Biała to nie jedyny ryś z wrocławskiego zoo który robi karierę w innych rejonach Polski. Potomstwo wrocławskich rysi powędrowało do wielu, także europejskich ogrodów. W ubiegłym roku, aktualnie czteroletni ryś Orpan zamieszkał w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie k. Mirosławca na Pomorzu. Po przeprowadzce nowi opiekunowie przechrzcili kocura na Urbana. Na miejscu czekała na niego samica – Rózia. Dzieci tej parki mają szansę żyć na wolności. Od początku wiadomo było, ze urodzony we Wrocławiu ryś zamieszka w innej placówce. W naszym zoo szybko wpadłby w konflikt z ojcem. Na osiedlenie się kocura wybrano miejsce, które zajmuje się przywracaniem Szansę na życie na życie w zupełnej dziczy mają ich dzieci

Ryś występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy. Na terenie Polski według stanu z 2010 roku żyje 285 rysi. Należą one do dwóch populacji. Nizinnej (występującej w Polsce północno-wschodniej m.in. w Kotlina Biebrzańska i puszczach Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej, i Boreckiej) i karpackiej (we wschodnich i zachodnich Karpatach oraz na Pogórzu Karpackim). Od lat 80. Ryś nielicznie spotykany jest na Roztoczu, w Puszczy Solskiej i na Polesiu Lubelskim. Reintrodukowana na początku lat 90. XX wieku populacja podgatunku nizinnego żyje w Puszczy Kampinoskiej. Ponadto od 2007 roku trwają próby osiedlenia pochodzących z Estonii rysi w Puszczy Pilskiej. Od przełomu 2009 i 2010 rysie są obserwowane także przy polskiej granicy w czeskim Karkonoskim Parku Narodowym. Prawdopodobnie przedostały się one tam z obszaru Szumawy, gdzie zostały reintrodukowane]. Widywane są również w innych częściach Sudetów (zwłaszcza w Karkonoszach i górach Izerskich). Pojedynczych lub kilkukrotnych obserwacji dokonano również w Borach Tucholskich, Słowińskim Parku Narodowym i w Puszczy Noteckiej.

 źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

czwartek, 18.7.2019 18:30
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele