Kariera w branży biotechnologii? To możliwe dzięki Coventry University Wrocław

środa, 21.2.2024 12:37 241 0

Techniki molekularne i biochemiczne, procesy biologiczne i genetyczne - to tylko część zagadnień, z jakimi już od września 2024 zmierzą się studenci nowego kierunku „Applied Biosciences” na wrocławskim kampusie Coventry University. Zajęcia teoretyczne i praktyczne organizowane są we współpracy z Polskim Związkiem Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed.
 
Otwarty w 2020 roku oddział brytyjskiej uczelni Coventry University we Wrocławiu od samego początku działalności stawia na praktykę. Kontynuując sprawdzony, zagraniczny model nauczania, łączy zapotrzebowania polskich oraz międzynarodowych przedsiębiorstw z oczekiwaniami nowego pokolenia młodych ludzi. Stale rozszerzana oferta edukacja gwarantuje kształcenie na najwyższym, światowym poziomie z naciskiem na umiejętności praktyczne, będące na wagę złota nie tylko w niedalekiej przyszłości, ale już dziś.
 
– Coventry University Wrocław kładzie nacisk na praktyczne zdobywanie wiedzy i umiejętności. Dlatego, przygotowując ofertę edukacyjną, korzystamy z doświadczenia i zaplecza naszych partnerów. Podpisana pod koniec zeszłego roku umowa o partnerstwie z Polskim Związkiem Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed już zaowocowała skrojonym na miarę potrzeb nowoczesnych firm biotechnologiczych kierunkiem - Applied Biosciences. Wykłady oraz zajęcia praktyczne będą prowadzone z udziałem naszego partnera, dzięki czemu studenci nie tylko rozwiną kompetencje wykorzystywane w sektorze biologii stosowanej, ale także poznają specyfikę pracy w zawodzie… od kuchni – mówi dr Jacek Lewandowski, dyrektor Kampusu Coventry University we Wrocławiu.

Nowy kierunek Applied Biosciences powstał z myślą o młodych ludziach, którzy chcą wiązać swoją przyszłość zawodową z sektorem biotechnologii medycznej, w tym w szczególności przy projektach związanych z odkrywaniem i rozwojem nowych leków raz metod diagnostycznych.  Oferta edukacyjna ma na celu poszerzenie wiedzy na temat technik molekularnych, biochemicznych i genetycznych, leżących u podstaw współczesnej biotechnologii, oraz tego, w jaki sposób można je wykorzystać do rozwiązywania rzeczywistych problemów i przynoszenia korzyści społeczeństwu – a konkretniej chorującym pacjentom. Absolwenci kierunku staną się wysoko wykwalifikowanymi specjalistami na globalnym rynku nauk life-science.
 
– Przedmioty takie jak chemia, biologia komórkowa i molekularna, mikrobiologia, anatomia czy fizjologia, w połączeniu z zajęciami praktycznymi, jak przeprowadzanie eksperymentów z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu, umożliwią rozwój kompetencji niezbędnych w przyszłej karierze. Coventry University Wrocław kładzie także duży nacisk na zdolności niezbędne i poszukiwane wśród kandydatów we współczesnych przedsiębiorstwach, takie jak umiejętność krytycznego myślenia, prowadzenie projektów badawczych czy sporządzanie raportów – mówi dr Jacek Lewandowski.
 
Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed, który zrzesza dziś 19 wiodących polskich spółek prowadzących przełomowe projekty w zakresie odkrywania i rozwoju nowych leków oraz metod diagnostycznych i jest ważnym podmiotem na mapie ekosystemu medycznych innowacji, studenci poznają teorie i koncepcje w naukach biologicznych i chemicznych, techniki laboratoryjne, a także zasady prowadzenia projektów badawczych. Biotechnologia medyczna, która w Polsce prężnie rozwija się od niemal 20 lat, przyczynia się do odpowiedzenia na niezaspokojone potrzeby medyczne pacjentów na całym świecie.
 
Ponieważ projekty naukowo-badawcze, tworzone z myślą o komercjalizacji, wymagają spełnienia szeregu skomplikowanych wymogów prawnych, współcześni absolwenci kierunków biotechnologicznych muszą być wyposażeni w wiedzę merytoryczną i umiejętności praktyczne, niezbędne do podejmowania działań zgodnych z obowiązującymi standardami. Studenci kierunku Applied Biosciences poznają więc nie tylko naukowo-badawcze aspekty pracy w branży biotechnologii, ale także zagadnienia prawne, regulacyjne oraz związane z pozyskiwaniem funduszy. Dzięki współpracy z ekspertami na każdym etapie nauki, poznają praktyczne i czasem nieoczywiste aspekty procesu „drug discovery”. W toku nauki nie zabraknie także pracy na kompetencjami miękkimi, potrzebnymi do pracy w grupie i zarządzania projektem badawczym.
 
– Wciąż mamy około 7000 chorób, na które dziś nie ma leczenia, lub leczenie jest mało skuteczne albo obarczone poważnymi skutkami ubocznymi. Wśród tych chorób jest wiele chorób rzadkich, a także nowotworów. Te wyzwania to sens pracy specjalistów poszukujących dla pacjentów nowych leków, terapii, sposobów wykrywania schorzeń.  Dzięki wykorzystaniu już dostępnej wiedzy i technik, a także nowym projektom badawczym, można w sposób wymierny wpłynąć na jakość i długość ludzkiego życia i dać w przyszłości pacjentom, dla których nie było opcji terapeutycznych - szansę na zdrowie. Z ogromną ciekawością obserwuję ten sektor gospodarki i cieszę się, że młodzi ludzie mogą zdobywać wiedzę na najwyższym poziomie, także w tym zakresie - mówi Marta Winiarska, Prezes Zarządu Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed.
 
Nowy kierunek rusza jesienią 2024 roku. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji oraz programu studiów znajdują się na stronie internetowej uczelni: https://www.coventry.ac.uk/wroclaw/course-structure/hnc-hnd-degree/biosciences/

Zainteresowani studiami na Coventry University Wrocław mogą zapoznać się z kierunkami podczas dni otwartych, najbliższe odbędą się już 9 marca 2024. Rejestracja na stronie: https://www.coventry.ac.uk/wroclaw/open-days/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)