„Kain” – teatr więzienny w Instytucie Grotowskiego

wtorek, 26.3.2019 07:00 1063 0

Spektakl „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego, współzałożyciela i lidera Fundacji Jubilo, artysty pracującego z grupami marginalizowanymi społecznie, prezentowany będzie w Instytucie Grotowskiego 24 i 25 kwietnia 2019 roku. W przedstawieniu występują mężczyźni osadzeni w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu. Prezentacje stanowią kolejny etap działań Fundacji w ramach projektu „Odkluczanie”.

Postać Kaina, odarta ze wszystkich biblijnych odniesień, skłoniła twórców do szerszej refleksji nad kondycją ludzką i stygmatyzacją Innego. „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego to wydarzenie teatralne, które pomaga zarówno aktorom, jak i widzom wchodzić w relacje z drugim człowiekiem, a także rozwijać artystyczną wrażliwość osadzonych, wychodzących na scenę ze swoimi problemami – teatr to niekiedy jedyne miejsce, gdzie mogą się nimi dzielić. Na scenie grają: Dawid, Dominik, Janek, Marcin, Muniek, Mateusz i Paweł. „Większość więziennych grup teatralnych, tworząc spektakl, bazuje na wizji reżysera i na ustalonym scenariuszu. Aktor-więzień ma wtedy tylko odegrać przypisaną rolę. Jubilo natomiast wychodzi z założenia, że należy odwoływać się do osobowości wykonawców. Działalność teatralna stwarza osadzonym możliwość bycia sobą” (Joanna Nyga, „Teatr”).

Działania Fundacji Jubilo są jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie tworzących i na szeroką skalę promujących teatr w więzieniu. Twórcy propagują ideę, że praca teatralna w więzieniach jest drogą do skutecznej resocjalizacji. Zdaniem autorki scenariusza do „Kaina”, Agnieszki Bresler: „Więzienia w strukturze naszego społeczeństwa są miejscami bardzo odizolowanymi. (…) warto budować takie pomosty, warto pamiętać o tym, że osoby osadzone po zakończeniu odsiadywania kary powrócą, żeby to społeczeństwo z nami współtworzyć” (Niezależna.pl). 

Pierwszym spektaklem w ramach projektu „Odkluczanie” było „Odzwierciedlenie” nagrodzone w 2017 roku na IV Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu oraz na XXVI Ogólnopolskim i XIV Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)