komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 19 października 2018

Ziemowita, Jana

Już od września we Wrocławiu ruszy Lokalny Program Osłonowy

wtorek, 5.6.2018 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 393
kategorie artykułu:

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychamy. Wrocław stale dąży do jego poprawy. Ważnym elementem Wrocławskiego Programu Antysmogowego jest wymiana pieców na ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku. Osoby mieszkające samotnie oraz znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogą otrzymać nawet ponad 4 tys. złotych dopłaty rocznie. 


Urząd Miejski Wrocławia przygotował Lokalny Program Osłonowy. Osoby najuboższe, które poniosą wyższe koszty grzewcze ze względu na zmianę ogrzewania z paliwa stałego na jeden z systemów niskoemisyjnych, będą mogły otrzymać pomoc finansową - powiedziała podczas konferencji Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. 

Od września o dofinansowanie ubiegać się będą mogły osoby, które od 1 stycznia 2018 r. zdecydowały się na wymianę starego pieca na niskoemisyjny system ogrzewania. Wysokość zapomogi zależeć będzie od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania.  Dochód osób samotnie mieszkających nie może przekraczać 3487 zł. netto. Z kolei dochód na osobę w rodzinie 2570 zł. netto. Wysokość dofinansowania będzie wzrastać wraz z malejącym dochodem. Co do zasady wobec wnioskodawców brana pod uwagę będzie powierzchnia normatywna zajmowanego lokalu, zaczerpnięta z ustawy o dodatkach mieszkaniowych jednak osoby najbiedniejsze, ze znacznym orzeczeniem niepełnosprawności, poruszające się na wózku, oraz takie, których niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju otrzymają pełną kwotę dofinansowania, niezależnie od wielkości mieszkania. 

Naczelna zasada naszego programu brzmi - Im mniejsze dochody tym większe wsparcie. Zależy nam na tym, żeby program ruszył jeszcze przed okresem grzewczym. To co wyróżnia nasz program spośród tych w innych miastach to fakt, że osoby z niepełnosprawnościami, oraz rodziny w których orzeczono niepełnosprawność, nie będą objęte warunkami dotyczącymi powierzchni mieszkań - wyjaśnia Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych 


Aby przystąpić do programu wystarczy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Następnie jego pracownicy przeprowadzą rodzinny wywiad środowiskowy, w którym potwierdzą trwałą zmianę ogrzewania na jeden z systemów niskoemisyjnych. Dopiero wtedy wydana zostanie decyzja o przyznaniu dofinansowania. 

To bardzo dobry krok w dobrym kierunku. Bardzo się cieszę, że nasi eksperci również brali udział w konsultacjach w procesie jego tworzenia. Założenia wrocławskiego programu są bardziej ambitne niż tych funkcjonujących w Krakowie czy w Warszawie - Opowiadał Krzysztof Smolnicki, przedstawiciel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. 

Jak wspomniała podczas konferencji Katarzyna Szymczak-Pomianowska Lokalny Program Osłonowy jest ważnym elementem Wrocławskiego Programu Antysmogowego na lata 2018-2028 ogłoszonego przez prezydenta Rafała Dutkiewicza w listopadzie 2017 

Cieszymy się, że najubożsi, który zdecydują się na wymianę pieców, otrzymają wsparcie od miasta, o co zabiegaliśmy - mówił Piotr Uhle, Radny Miejski.

Lokalny Program Osłonowy potrwa do czerwca 2023 r. Na dofinansowania przez cały okres trwania programu przeznaczone zostanie ponad 16.5 mln. zł. 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 8.10.2018 15:10
poniedziałek, 8.10.2018 11:00
poniedziałek, 8.10.2018 08:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Sklep AZE
Teagle
Praca na GoWork
Praca na GoWork
biura do wynajęcia
części Samsung
monitoring GPS
New-House
Wypożyczalnia osuszaczy