Jedyna kobieca kolarska drużyna zawodowa w Polsce

środa, 12.1.2022 11:45 177 0

W sezon 2022 kobiecy team Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław wchodzi jako grupa zawodowa z licencją Międzynarodowej Unii Kolarskiej, zarejestrowana w randze UCI Women’s Continental Team. To pierwsza – od roku 2008, kiedy działalność zakończyły ekipy Pol-Aqua i Primus – polska zawodowa drużyna kobieca i obecnie jedyna w Polsce. 

Skład zespołu nieznacznie się zmienił, wciąż zostały w nim zawodniczki, które od początku, a więc od roku 2016, reprezentowały ekipę Pauliny Brzeźnej-Bentkowskiej i Pawła Bentkowskiego.  

W barwach teamu UCI w kategorii elita ścigać się będą

Monika Brzeźna
Łucja Miedzińska (Pietrzak) 
Daria Pikulik
Wiktoria Pikulik 
Nikol Płosaj
Agnieszka Skalniak-Sójka 
Katarzyna Wilkos 

w kategorii U-23:

Wioleta Furtak
Tamara Szalińska
Olga Wankiewicz 
Dominika Włodarczyk 

W barwach MAT Atom Deweloper Wrocław / Fundacja BB

Kaja Rysz (elita)
Wiktoria Polak (U-23) 
Karolina Chojnacka (juniorka)

 

– Grupa zawodowa to kolejny, właściwie naturalny krok w rozwoju naszego teamu, takie zresztą było założenie, kiedy zakładaliśmy drużynę – mówi Paulina Brzeźna-Bentkowska, trenerka, a od tego roku również szkoleniowiec szosowej reprezentacji Polski orliczek i juniorek. – Pandemia pomogła nam podjąć decyzję, ponieważ w tym czasie wiele wyścigów odwoływano albo zmniejszano liczbę teamów, które mogły wystartować, co bezpośrednio nas dotykało, ponieważ nie otrzymywaliśmy zaproszeń. Uznaliśmy, że znaleźliśmy się w takim momencie, w którym albo zaoferujemy, szczególnie seniorkom, możliwość startów w zagranicznych imprezach, albo pozwolimy im związać się z polskimi lub zachodnimi ekipami i skupimy się tylko na prowadzeniu orliczek i juniorek.    

Pierwsze rozmowy ze sponsorami, przeprowadzone w połowie roku, przyniosły pozytywny odzew. – Jesteśmy wdzięczni za wsparcie przedstawicielom wszystkich firm sponsorskich, którzy nie tylko zachęcali nas do podjęcia tego wyzwania, ale również zdecydowali się wejść z nami w ten projekt. Bez nich tej ekipy w randze zawodowej po prostu by nie było – podkreśla Paweł Bentkowski, dyrektor sportowy Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław.   

Zamiary ekipy z Wrocławia ucieszyły też zawodniczki – przede wszystkim Kasię Wilkos, Agnieszkę Skalniak-Sójkę, Dominikę Włodarczyk, Wiolę Furtak czy Łucję Miedzińską (Pietrzak) – które wstępnie planowały po sezonie 2021 albo zakończyć karierę, albo poszukać możliwości związania się z zagranicznymi teamami. Wprawdzie drużyna otrzymała zapytania od menedżerów zawodniczek z innych państw, ale team chce na razie bazować na sprawdzonym składzie, dając szansę przede wszystkim Polkom.  

– Liczymy, że pomożemy w ten sposób polskiemu kobiecemu kolarstwu – podkreśla Paweł Bentkowski. – Nie wykluczamy, że w przyszłości dołączą do nas utalentowane zawodniczki z zagranicy, to nieuniknione, jeśli team ma się rozwijać, ale na tę chwilę jest wystarczająco dużo chętnych do ścigania się Polek.    

Ranga zawodowa, co podkreśla Paulina Brzeźna, zwiększa motywację do treningów nie tylko dlatego, że trzeba się mierzyć ze światową czołówką, zamiast rywalizować w dobrze znanych krajowych wyścigach, w których miejsca na podium najczęściej rozdane są już na starcie. – Równie istotne jest to, że będziemy się po prostu więcej ścigać, te zawody będą bardzo różnorodne, wachlarz startów będzie zdecydowanie szerszy niż dotąd, a to oznacza, że każda zawodniczka może określić swoje cele na sezon i je zrealizować – zaznacza.  

– Jako grupa zawodowa będziemy mogli rywalizować w wyścigach, na które rzadko zaprasza się ekipy amatorskie – dodaje Paweł Bentkowski. – Wprawdzie na te, w których startowaliśmy od lat, jak Gracia Orlová, Tour de Feminin w Krásnej Lípie czy Giro della Toscana, jeździliśmy co roku, ale chcąc stworzyć zawodniczkom możliwość startu w pozostałych imprezach światowej rangi, nie widzieliśmy innego rozwiązania, jak rejestracja ekipy zawodowej. 

Na razie team czeka na oficjalne ogłoszenie przez UCI teamów kontynentalnych, co pozwoli ułożyć kalendarz startów w oparciu o otrzymane od organizatorów zaproszenia. Ale już dziś wiadomo, że nowa-stara ekipa z Wrocławia pojawi się w pełnym składzie na otwierającym sezon Ślężańskim Mnichu oraz wszystkich imprezach rangi Mistrzostw Polski. 

   

SPONSORAMI WSPIERAJĄCYMI JEDYNĄ W POLSCE KOBIECĄ GRUPĘ ZAWODOWĄ SĄ:  

ATOM DEWELOPER
POSCIELLUX.PL
MIASTO WROCŁAW
MAT – PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE
BUDUS DEVELOPER
NO LIMITED 
VELO sp. z o.o.
ACCENT
WERON.pl
NAMED SPORT
GOŁAŚ BIKES
STAROPOLANKA
JAKO POLSKA
INPEAK
DOLNOŚLĄSKA AKADEMIA KOLARSKA
SIXTUS ITALIA 
RASO
RIDLEY

Dodaj komentarz

Komentarze (0)