Jechał ciężarówką bez prawa jazdy kategorii "C". Poza tym "dokument" był podrobiony, a mężczyzna przekroczył dozwolony czas pracy

piątek, 31.3.2023 16:44 1969 4

Policjanci wrocławskiej drogówki pełniąc służbę w rejonie drogi krajowej nr 8, sprawdzając m.in. przestrzeganie przez kierujących przepisów z zakresu Ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców zatrzymali do kontroli kierującego ciężarowym manem. W trakcie prowadzonych czynności ujawnili szereg nieprawidłowości dotyczących nie tylko w/w przepisów. Okazało się bowiem, że 40-latek nie ma również uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Jak sam przyznał w rozmowie z policjantami, dokument, który im wręczył kupił kilka lat wcześniej.

Zbliżała się godzina 12, gdy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej zatrzymali do kontroli kierującego zespołem pojazdów, w którego skład wchodził ciągnik siodłowy marki Man wraz z naczepą.

Ci konkretni funkcjonariusze w swojej codziennej służbie wykorzystują specjalistyczne radiowozy zwane "ETDiE". Jest to mini-stacja diagnostyczna na kołach, a jej skrót pochodzi od pojazdu Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Jest on wyposażony w taki sposób, aby mundurowi mogli m.in. gruntownie sprawdzić stan techniczny kontrolowanego pojazdu, a także przeprowadzić kontrolę czasu pracy kierowcy.

Policjanci skrupulatnie sprawdzili wymagane dokumenty kierującego oraz dane zapisywane przy pomocy tachografu. Kontrola wykazała, że 40-letni mieszkaniec powiatu gostyńskiego nie stosował się do obowiązujących zgodnie z zapisami Ustawy o transporcie drogowym podstawowych wymagań stawianych kierowcy w zakresie wykonywania przewozu drogowego. W trakcie kontroli wyszło bowiem na jaw, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami, poza tymi, które przypisane są do kategorii B, a ujawnili to wnikliwie sprawdzając wymagane zabezpieczenia dokumentu, który im wręczył.

W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami mężczyzna przyznał się, że owy blankiet kupił kilka lat wcześniej, lecz nie pamięta już gdzie i od kogo. Na podstawie stwierdzonych nieprawidłowości policjanci sporządzili dokumentację niezbędną do przeprowadzenia przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego postępowania administracyjnego w stosunku do przewoźnika, u którego zatrudniony jest 40-latek.

Sam kierujący odpowie przed sądem za kierowanie tego typu pojazdem pomimo braku uprawnień oraz posługiwanie się podrobionym dokumentem. Sąd może orzec w jego sprawie zakaz prowadzenia pojazdów, a dodatkowo karę nawet 5 lat więzienia.

KMP we Wrocławiu

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Mobil sobota, 01.04.2023 07:49
Cała Polska już zyga tymi Ukraińcami. Nie od dziś wiadomo...
trutkerzy to menele śmiehdzą piątek, 31.03.2023 17:32
Przecież to jest kopalnia beki und patologi xD na prawku...
trutkerzy to menele śmiehdzą piątek, 31.03.2023 17:40
Poza tym nie ma na prawku z czypsów kotu 95...
trutkerzy to menele śmiehdzą piątek, 31.03.2023 18:15
Jeszcze pobrałem jpg plastiku żeby wysłać znajomym dla beki to...