Jakie produkty spożywcze pomogą w walce z cellulitem?

wtorek, 20.7.2021 20:41 224

Cellulit, czyli tak zwana skórka pomarańczowa, pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choć jest naturalnym objawem, wynikającym najczęściej ze zniekształceń tkanki tłuszczowej pod skórą, wiele osób nie jest zadowolonym z jego występowania i różnymi sposobami próbuje pozbyć się mało estetycznej, w ich mniemaniu, skórki. Jeden ze sposobów walki z cellulitem to odpowiednia dieta. Jakie produkty spożywcze minimalizują ryzyko wystąpienia cellulitu?

Wapń i cynk — sprzymierzeńcy w walce z cellulitem

Choć cellulit występuje zarówno u osób z prawidłową wagą, jak i u tych z nadwagą czy otyłością, to lekarze przyznają, że jest on powiązany z tłuszczem w ten sposób, że prawdopodobieństwo uwidocznienia się cellulitu wzrasta wraz z procentową zawartością tłuszczu w organizmie. Wapń jest minerałem o właściwościach hamujących lipogenezę, czyli gromadzenie się tłuszczów, dlatego jest istotny w przypadku profilaktyki antycellulitowej. Z kolei cynk działa przeciwutleniająco, czyli neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, które przy problemach ze skórką pomarańczową bardzo często współwystępuje. Wapń znajdziemy w produktach mlecznych — jogurtach, serach, maślankach, ale też w rybach, orzechach oraz warzywach strączkowych, np. soi, czy zielonolistnych, jak kapusta, brukselka, szpinak. Cynk, który poprawia też wygląd samej skóry, pobudzając ją do odnowy, znaleźć w mięsach, kaszach, jajach.

Pamiętaj o błonniku

Obecność produktów zbożowych bogatych w błonnik pokarmowy to kolejne, czym powinna się charakteryzować dieta antycellulitowa. Choć błonnik pokarmowy należy do składników, które nie są trawione i wchłaniane przez organizm, to jego rola w walce z cellulitem jest ogromna. Spożywanie około 30 g błonnika na dzień powoduje, że wchłanianie przez komórki toksyn, które skumulowały się pod skórą, zostaje ograniczone. Zamiast negatywnie oddziaływać na komórki tłuszczowe, toksyny zostają związane w jelicie grubym i — dzięki działaniu błonnika — wydalone z organizmu. Błonnik pomaga też obniżać cholesterol we krwi, co również działa antycellulitowo. Co jeść, by dostarczyć błonnik? Poleca się ciemne pieczywo, kasze, płatki owsiane. Dobrze sprawdzi się też brązowy ryż i razowe makarony. Zawartość błonnika w diecie zwiększyć można też dzięki siemieniu lnianemu. Mielone siemię lniane można dodawać do potraw w formie sypkiej, na przykład posypując nim sałatki czy mieszając z jogurtem albo koktajlem owocowym lub w formie kleiku, który otrzymuje się po zalaniu łyżeczki-dwóch mielonego siemienia wrzątkiem i odczekaniu około pół godziny.

Unikaj produktów wysoko przetworzonych

Produkty przetworzone zawierają często bardzo dużo soli. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, powodując tak zwany cellulit wodny, inaczej obrzękowy. Jego obecność manifestuje się szczególnie po ściśnięciu palcami fałd skóry. Widoczna staje się wówczas nierówna, pofałdowana powierzchnia, na której widać drobne opuchlizny. Z powodu zwiększonej przepuszczalności mikro naczyń krwionośnych i zwiększonej przepuszczalności limfy, pojawiają się fragmenty na skórze, które podatne są na tego typu opuchnięcia. Unikanie produktów wysoko przetworzonych nie tylko zminimalizuje ryzyko cellulitu, ale też pozytywnie odbije się na ogólnym zdrowiu i samopoczuciu. Im prostsze składniki znajdą się w naszych potrawach, tym lepiej. Proste składniki wolne są od szkodliwych konserwantów, polepszaczy smaku, sztucznych barwników i aromatów. Po przejściu na spożywanie produktów mało przetworzonych zaczynamy doceniać naturalne smaki, które wydają się pełniejsze i bardziej aromatyczne, a sztuczne aromaty zaczną wydawać się chemiczne w smaku.

Na koniec warto wspomnieć, że produkty odpowiednie dla diabetyków, czyli z niskim indeksem glikemicznym, mogą się też sprawdzić w diecie przeciwcellulitowej. Nieprawidłowości w gospodarce glukozowo-insulinowej mogą nie pozostawać bez znaczenia dla powstawania skórki pomarańczowej, a dieta eliminująca wysokie skoki poziomu glukozy we krwi może przy okazji poprawić wygląd skóry i zmniejszyć cellulit. Aktualnie niejeden catering dietetyczny proponuje menu dostosowane do specjalnych potrzeb, w tym menu właśnie dla osób z cukrzycą czy insulinoopoornością oraz typowe menu antycellulitowe, które kładzie nacisk stricte na walkę z pomarańczową skórką.