Jakie atrakcje czekają jesienią w Twierdzy Srebrna Góra?

poniedziałek, 25.9.2023 14:35 235

Odkryj tajemnice Twierdzy Srebrna Góra i zanurz się w jej historii. To miejsce pełne niezapomnianych wrażeń czeka na Ciebie! Przeczytaj i przekonaj się, dlaczego musisz zobaczyć Twierdzę Srebrna Góra nadchodzącej jesieni!

Historia powstania Twierdzy Srebrnogórskiej.

Powyżej maleńkiego, urokliwego miasteczka Srebrna Góra znajduje się jedna z największych fortyfikacji górskich w Europie. Twierdza Srebrna Góra została zbudowana w latach 1765-1777 z rozkazu króla Prus, Fryderyka II Wielkiego. Władca miał aktywny wkład w projekt, przygotowany przez niemieckiego inżyniera Ludwika Wilhelma Reglera.

 

Twierdza Srebrna Góra była najbardziej nowoczesnym jak na ówczesne czasy tego typu obiektem wojskowym w Europie. Zajmuje ona powierzchnię ponad 100 ha, na które składają się dzieła zbudowane na wzniesieniach znajdujących się dwóch stronach Przełęczy Srebrnej: Górze Warownej (686 m n.p.m.), Chochole Małym (705 m n.p.m.) Chochole Wielkim (754 m n.p.m.) oraz Ostrogu (610 m n.p.m.). W trakcie jej budowy konieczne było nawet przemodelowanie szczytów górskich, na których ją wzniesiono.

Twierdza miała być obiektem samowystarczalnym. W przypadku oblężenia miała zapewnić przetrwanie ok. 3,5 tysiącom żołnierzy. W tym celu znajdowały się w niej potężne magazyny żywnościowe, studnie, zbrojownie, piekarnia, browar, lazarety, a nawet forteczna apteka.

 

Twierdza do zdobycia jesienią! Dowiedz się co Cię czeka podczas zwiedzania.

Aktualnie Twierdza Srebrna Góra jest popularną atrakcją turystyczną na Dolnym Śląsku. Twierdzę można zwiedzać również samodzielne z zestawem audio guide. Jest to propozycja dla turystów obcojęzycznych. Zdecydowanie najbardziej popularne i polecane przez samych odwiedzających jest zwiedzanie z przewodnikiem.

 

Przewodnicy ubrani w historyczne mundury wojska pruskiego werbują swoich żołnierzy do służby dla armii pruskiej. Tak! Wybierając wycieczkę z przewodnikiem, zostajecie rekrutami, którzy zasilą szeregi wojskowych służących w Srebrnej Górze. Całe zwiedzanie jest niczym dobry film, w którym sami jesteśmy aktorami, a przewodnik wszystko reżyseruje. Historia twierdzy opowiedziana jest z humorem, a przez to jest zrozumiała, a wszelkie fakty łatwe do zapamiętania.

 

Trasa zwiedzania prowadzi po kazamatach potężnego Donjonu, który już w XVIII wieku budził podziw każdego, kto go odwiedził. Tak jest również po dzień dzisiejszy. Właśnie w sercu Twierdzy miała skupić się obrona, gdy pozostałe jej elementy ulegną pod naporem wroga. Grube na nawet 12 metrów ściany i wysokie na 30 metrów 4 wieże robią ogromne wrażenie!

 

Wcielając się w pruskich żołnierzy, będziecie mogli poznać zasady obowiązujące w pruskiej armii. Jak ubrany był żołnierz? Ile wynosił żołd i co za niego można było kupić? Jaka surowa dyscyplina obowiązywała w wojsku? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi możecie poznać w trakcie zwiedzania twierdzy.

Po zwiedzaniu twierdzy z przewodnikiem kończy się nasza służba dla pruskiej armii. Czas wolny możemy spożytkować w dowolny sposób. Szczególnie polecamy udać się na taras widokowy. Można z niego dostrzec, m.in. Fort Spitzberg - Ostróg, zabudowania Srebrnej Góry, Góry Sowie, Bardzkie, Masyw Ślęży,Góry Złote, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych również Masyw Śnieżnika, Góry Opawskie, czy nawet Wrocław. Na tarasie widokowym znajdują się ławeczki, na których można przysiąść i rozkoszować się tą wspaniałą panoramą. Jesienią widok jest szczególnie piękny, gdy wszystkie lasy mienią się ciepłymi kolorami.

Dostępny jest też sklepik, gdzie czeka na Was aromatyczna kawa, herbata, bądź gorąca czekolada. Możemy tutaj także kupić pamiątki i słodkie lub słone przekąski.

Całość wizyty w jednej z największych górskich twierdz Europy potrwa ok. 2 godziny. Bilety upoważniające do zwiedzania można nabyć w kasie znajdującej się przed wejściem. Ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia twierdzy dla zwiedzających możecie sprawdzić TUTAJ.

Imprezy i wydarzenia.

Oprócz wyjątkowego zwiedzania z przewodnikiem, jesienią czekają w Twierdzy Srebrna Góra na odwiedzających ciekawe wydarzenia.

7-8 października - IV edycja Twierdzy Legend

Przez dwa dni w Twierdzy Srebrna Góra w jednym miejscu spotkacie przedstawicieli najpopularniejszych atrakcji z całego Dolnego Śląska. Nie zabraknie prezentacji, dioram i warsztatów m.in. Kopalni Złota ze Złotego Stoku, Karkonoskich Tajemnic, Zamku Grodziec, Kopalni Uranu w Kletnie, Time Gates z Jeleniej Góry, Domu Śląskiego z Ziębic czy miasta Frankensteina – Ząbkowic Śląskich.

W Donjonie pojawią się niezwykłe postacie. Czeka na Was wizyta w domku Baby Jagi, gdzie będziecie mogli się przekonać na ile skuteczny jest uwarzony eliksir młodości. Sokolnik wraz ze swoimi skrzydlatymi przyjaciółmi, przybliży Wam życie dzikich ptaków. Zaplanowanych atrakcji czeka na Was mnóstwo: płukanie złota, tworzenie amuletów, warsztaty zdobienia smoczych ciasteczek, i pokazy szalonego naukowca, a i na tym nie koniec. W programie imprezy zaplanowane też przedstawienia Teatru Lalek Pinokio oraz animacje dla dzieci.

Zapraszamy również dzieci i dorosłych na wykłady podróżników, przewodników, autorów ciekawych książek dla dorosłych i dzieci. Wśród zaproszonych gości wielu znawców i pasjonatów tajemnic Dolnego Śląska m.in. Joanna Lamparska (znana polska pisarka, dziennikarka, autorka programów radiowych), Małgorzata Szumskiej-Dziczkowskiej (autorki książek dla dzieci i nie tylko).

W specjalnie przygotowanej Strefie Dolnego Śląska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego będą czekały na Was konkursy z nagrodami, koło fortuny i quiz wiedzy o naszym pięknym województwie.

Całość wydarzenia patronatem honorowym objął Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nie zwlekajcie dłużej. Rezerwujcie czas wolny jesienią i wybierzcie się na wycieczkę do Twierdzy Srebrna Góra. To jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić z całą rodziną lub znajomymi. Będziecie oczarowani aurą tego miejsca. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 Projekt "Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra" realizowany jest w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.