Jaką funkcję pełni linka stalowa do pompy głębinowej?

wtorek, 12.12.2023 09:26 245

Spis treści: Linka stalowa, czyli najlepsze zabezpieczenie pompy przed ryzykiem, Dlaczego MUSISZ zabezpieczyć pompę przed upadkiem?, Linka alpinistyczna nie jest alternatywą dla stalowej, Ile kosztuje linka stalowa?.

Kupując pompę głębinową nie należy zapominać o kilku podstawowych akcesoriach, które okazują się niezbędne na etapie instalacji pompy w studni. Jednym z nich jest linka stalowa. W naszym artykule wyjaśniamy, jaką pełni ona funkcję i… dlaczego nie można jej zastąpić np. linką alpinistyczną.

To powinieneś wiedzieć o pompach: „Zasada działania pompy głębinowej jest stosunkowo prosta. Dla zautomatyzowania jej pracy stosuje się łącznik ciśnieniowy, który podaje zasilanie do silnika w momencie spadku ciśnienia w zbiorniku hydroforowym poniżej zadanej wartości, a następnie odcina zasilanie po osiągnięciu preferowanego ciśnienia. W momencie podania zasilania silnik natychmiast zaczyna napędzać wirnik, którego ruch generuje ciśnienie między stroną ssawną a tłoczną pompy. Dzięki temu wytwarza się energia kinetyczna zdolna do wypchnięcia wody ze studni w kierunku rurociągu tłocznego przyłączonego do szczytu pompy głębinowej.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/32-pompy-glebinowe 

Linka stalowa, czyli najlepsze zabezpieczenie pompy przed ryzykiem upadku na dno studni

Linkę stalową stosuje się w jednym celu: ma ona wyeliminować prawdopodobieństwo upadku pompy. Nie zapominajmy, że urządzenie może ważyć dobrych kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilogramów, dlatego nie wystarczy, że jest podwieszone przy pomocy rury tłocznej biegnącej od pompy do zbiornika hydroforowego, nie wspominając już o samym kablu zasilającym.

Każdy producent pomp głębinowych przewiduje specjalne miejsce do przywiązania linki stalowej. Jest to standardowy element zabezpieczający, którego zaletą jest nie tylko wysoka odporność na zrywanie, ale także wieloletnia trwałość.

Uwaga

Linki stalowe do podwieszania pomp głębinowych najczęściej wykonuje się ze stali kwasoodpornej.

Dlaczego MUSISZ zabezpieczyć pompę przed upadkiem?

Ryzyko upadku pompy głębinowej na dno odwiertu wcale nie jest tylko teoretyczne. Takie sytuacje naprawdę się zdarzają, a przecież można ich bardzo łatwo uniknąć – wystarczy zastosować linkę podwieszającą.

Upadek pompy na dno odwiertu to katastrofa. Nie dość, że bezpowrotnie tracimy pompę, to jeszcze może ona zablokować światło studni i uniemożliwić dalsze użytkowanie źródła – po prostu nie umieścimy w nim nowej pompy lub będziemy zmuszeni do poszukania bardzo niskiego modelu, ewentualnie do przejścia na pompę hydroforową.

To warto wiedzieć

„Powszechnie wiadomo, że na skutek oddziaływania procesów wymuszających starzenie oraz losowo zmiennych oddziaływań środowiska pracy pomp, następuje pogorszenie się stanu technicznego agregatów pompowych. Stopniowo kumulujące się zmiany mogą doprowadzić do osiągnięcia granicznych wartości parametrów, przy których następuje pełna utrata właściwości techniczno-eksploatacyjnych uniemożliwiających właściwą eksploatację agregatu pompowego.” Źródło: https://softspm.com/dataknowledge/201708_diagnostyka.pdf

Linka alpinistyczna nie jest alternatywą dla stalowej

Owszem, linka alpinistyczna również mogłaby zapewnić bezpieczne podwieszenie pompy w studni. Mogłaby, gdyby przeszła przez fabryczne ucho, które ma niewielką średnicę – w sam raz na linkę stalową, ale już nie na grubszy materiał.

„Oszczędni” inwestorzy, którzy nie kupili linki stalowej w nadziei, że uda się ją czymś zastąpić, później są skazani na różnego rodzaju kombinacje – rozwarstwiają linkę alpinistyczną, by zmniejszyć jej średnicę, mocują linkę do korpusu pompy, króćca przyłączeniowego, zaworu zwrotnego etc.

Naprawdę warto sobie tego wszystkiego oszczędzić i kupić porządną linkę stalową, która praktycznie wyeliminuje ryzyko upadku pompy na dno studni.

Ile kosztuje linka stalowa?

Cena linki stalowej do pompy głębinowej zależy od jej średnicy (najpopularniejsze są linki 3-milimetrowe, które w zupełności wystarczą do podwieszenia standardowej pompy), jakości wykonania oraz oczywiście długości.

Jeśli Twoja studnia ma głębokość 12 metrów, to potrzebujesz linki o długości około 15 metrów – warto mieć zapas i ewentualnie skrócić linkę. Przeciętna cena za metr bieżący to 7-8 zł, więc jak łatwo policzyć całkowity koszt zamknie się w kwocie około 120 zł. Nie jest to duży wydatek, a już na pewno nie wtedy, gdy zrozumiemy, że linka może nas uchronić przed bardzo wysokimi kosztami upadku pompy na dno odwiertu studziennego.

Uwaga eksperta: Czy na pewno jest ci potrzebna pompa głębinowa? Może wystarczy hydroforowa? Co mówi specjalista: „Pompa hydroforowa nie zapewni takiej samej wydajności jak pompa głębinowa, co po prostu wynika z jej ograniczeń konstrukcyjnych. Podczas gdy w pompach głębinowych stosuje się dziś m.in. wielostopniowe układy wirników, gwarantujące świetną wydajność przy zachowaniu niskiej mocy silnika i niewielkiego zużycia energii, to pompy hydroforowe praktycznie nie zmieniają się od wielu lat.” Źródło: https://solumagroup.pl/nieruchomosci-i-budownictwo,ac176/pompa-hydroforowa-czy-to-dobry-zamiennik-dla-pompy-glebinowej,1983