komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 1 czerwca 2020

Justyna, Anieli


Jak zmienić numer konta bankowego w ZUS

piątek, 10.4.2020 12:45 , komentarze: 0 , odsłony: 226
kategorie artykułu:

Numer konta bankowego, na które ZUS przelewa seniorom emerytury powinien być szczególnie chroniony, dlatego gdy emeryt chce zmienić numer rachunku bankowego, na który ZUS ma przelewać jego pieniądze powinien to zrobić w sposób jak najbardziej bezpieczny.

       Fot. Unsplash

- Normalnie każdy senior może przyjść do nas i zrobić to osobiście, ale teraz w czasie epidemii koronawirusa najlepiej to zrobić przez Internet, nie wychodząc z domu – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Żeby to było możliwe trzeba po prostu założyć sobie konto na platformie internetowej PUE ZUS. 

- Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS żeby potwierdzić swoją tożsamość – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna gdyż po aktywacji konta uzyskuje się nie tylko dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym i ale także można składać przez Internet dyspozycje takie jak np. zmiana numeru konta bankowego - wyjaśnia. 

Po założeniu konta na PUE ZUS należy się zalogować i wybrać (lewy dolny róg po rozwinięciu strzałki) katalog usług elektronicznych a następnie w wyszukiwarkę wpisać ER-WZD. W tym momencie wyświetli się dokument: Złożenie dokumentu ZUS-ER-WZD-01. Wniosek osoby zamieszkałej w Polsce o zmianę danych adresowych / nazwiska / imienia / wypłatę świadczenia na rachunek bankowy / zmianę rachunku bankowego.

Wniosek po wypełnieniu (system prowadzi za rękę ), należy podpisać np. profilem zaufanym (dlatego także należy założyć profil zaufany a potem konto na PUE). To najbezpieczniejszy sposób, gwarantujący, że nikt nieupoważniony nie zmieni seniorowi konta w banku, żeby ukraść pieniądze

Profil zaufany można założyć także bez wychodzenia z domu, poprzez swoje konto bankowe. Wiele banków ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego - ich lista znajduje się na stronie profilu zaufanego https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 10 min temu
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
piątek, 29.5.2020 10:01
czwartek, 28.5.2020 21:06
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki