Jak zadbać o wrocławskie sprawy w nowym sejmie?

poniedziałek, 6.11.2023 13:39 244 0

Już w najbliższą środę (8 listopada) o godz. 19 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b) rozpocznie się debata “Jak zadbać o wrocławskie sprawy w nowym sejmie? transport, fundusze, metropolia”. Debatować będą: Izabela Bodnar - posłanka Trzeciej Drogi/ Polski 2050 Szymona Hołowni, Michał Jaros - poseł Koalicji Obywatelskiej, Anna Kołodziej - wiceprzewodnicząca dolnośląskiej Nowej Lewicy, Jakub Nowotarski - prezes Akcji Miasto.
 
Tematyka wykluczenia transportowego i rozwoju transportu publicznego po raz pierwszy pojawiła się tak szeroko w programach wyborczych i kampanii do parlamentu. Przez lata inwestowano głównie w drogi, a transport publiczny był trochę na marginesie debaty o infrastrukturze. Duże zapóźnienia są na kolei, na co wskazuje m.in. zły stan Wrocławskiego Węzła Kolejowego, który wymaga poważnych inwestycji.
 
W powiecie kłodzkim 13 procent mieszkańców mieszka w miejscowościach bez żadnego transportu publicznego, a funkcjonalne wykluczenie dotyka 30 proc. mieszkańców tego obszaru. Problemem jest także niewystarczająca oferta transportowa, czego byliśmy świadkami latem 2023 roku, gdy na licznych połączeniach PKP Intercity nie dało się kupić biletów. Połączenia między polskimi miastami są nadal zresztą dość wolne.
 
- Potrzebujemy parlamentarzystów, którzy będą dbali o interes Wrocławia. W lecie prowadziliśmy kampanię #KolejNaWrocław, gdzie apelowaliśmy do premiera Morawieckiego o wpisanie inwestycji kolejowych na terenie miasta do programu rządowego. - mówi Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto - Pisaliśmy również do parlamentarzystów PiS, ale to nie przyniosło efektu. W tej sprawie chodziło o miliardy złotych. Liczymy, że nowy rząd o to zadba.
 
Podczas kampanii padło wiele ciekawych propozycji, m.in. przekształcenie PLK w agencję rządową, obniżenie VAT-u na bilety kolejowe do zera procent czy stworzenie wspólnego biletu na transport publiczny w całej Polsce. Zaproponowano też stworzenie związków metropolitalnych, np. we Wrocławiu.

Jak informują organizatorzy, w trakcie debaty będzie możliwość zadawania pytań i dyskusji. Całość będzie również transmitowana online na Facebooku. Więcej informacji na profilu Akcji Miasto (https://www.facebook.com/akcjamiastowro)
 
***
Projekt “Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Wysokość przyznanego grantu to 102 356,90 €

Dodaj komentarz

Komentarze (0)