Jak we Wrocławiu wyrzucać bioodpady?

środa, 15.5.2024 15:17 149 0

Jak wiosną i latem Wrocław radzi sobie z „zielonymi odpadami”? Właśnie zaczyna się okres częstszych odbiorów odpadów BIO. Zarządcy mogą także zamawiać kontenery na odpady pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych.

Odśrody15 maja odpady bio będą odbierane co najmniej dwa razy w tygodniu dla zabudowy wielolokalowej. Zwiększona częstotliwość będzie obowiązywała do 15 września.

- Bioodpady potrafią być uciążliwe zwłaszcza latem, przy wysokich temperaturach, kiedy zwiększa się ryzyko nieprzyjemnych zapachów. W tym okresie powstaje ich również dużo- mówi Aleksandra Palus, rzecznik Ekosystemu.

Do brązowego pojemnika na bioodpady możemy wrzucać reszki kuchenne i resztki jedzenia, w tym pieczywo, skorupki po jajkach, zepsute owoce i warzyw oraz ich przetwory, fusy po kawie i herbacie oraz odpady z ogrodów – trawę, liście, rośliny, rozdrobnione gałęzie i kwiaty. W brązowym pojemniku nie można umieszczać kości, odchodów zwierząt, popiołu z węgla, ziemi, kamieni, kurzu z odkurzacza, włosów, sierści czy impregnowanego drewna. Harmonogram odbioru odpadów uzupełniony o częstsze odbiory odpadów bio dostępny jest na stronie Ekosystem.

Gdzie wyrzucać odpady  „zielone”        
Odpady pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych - skoszoną trawę, liście, drobne gałęzie, kwiaty - umieszczamy w brązowych pojemnikach oraz – dodatkowo - w brązowych workach z napisem bio (zbiórka w workach stanowi uzupełnienie zbiórki w pojemnikach). Odpadów z pielęgnacji terenów zielonych nie można porzucać luzem przy śmietniku, a gałęzie – zanim umieścimy je w pojemniku lub worku – należy rozdrobnić. We Wrocławiu odpady pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych zbierane są dodatkowo w kontenerach. Zasada ich zamawiania jest identyczna, jak w przypadku kontenerów na odpady wielkogabarytowe. Są podstawiane na wniosek zarządcy lub rady osiedla w miejscach, które są  ogólnodostępne. Tak, aby mogli z nich skorzystać wszyscy mieszkańcy, a wykonawca mógł bez problemu odebrać zapełniony kontener.

Ze względu na specyfikę niektórych przestrzeni, na takich osiedlach, jak np. Biskupin i Sępolno, kontenery na odpady zielone podstawiane są nie na kilka dni, ale na stałe. „Całoroczne kontenery” na odpady zielone można znaleźć przy:

  •          Kosynierów Gdyńskich 10a
  •          Kosynierów Gdyńskich 60
  •          Partyzantów 125
  •          Jezierskiego 14

Mieszkańcom Sępolna przy ulicy Partyzantów 13 w ostatnich dniach udostępniono na stałe  kolejny kontener na odpady zielone. W tym miejscu będzie można z niego korzystać do końca sierpnia.

 

Jak i gdzie wyrzucać bioodpady? https://ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/bioodpady/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)