Jak ubezpieczyć auto od awarii?

czwartek, 21.10.2021 20:36 234

Silnik to jedna z najcenniejszych części samochodu, a pomimo tego niewielu kierowców decyduje się na jego ubezpieczenie. Tymczasem awarie potrafią być nie tylko bardzo dotkliwe, ale również kosztowne, dlatego warto rozważyć pełne ubezpieczenie samochodu, a więc wykupienie polisy AC, obejmującej szkody na silniku.

  1. Ubezpieczenie samochodu i jego wyposażenia
  2. Ubezpieczenie auta a odszkodowanie. Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci polisy?
  3. Ubezpieczenie samochodu online pozwoli zaoszczędzić

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada na właścicieli pojazdów obowiązek ubezpieczenia samochodu w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie obejmuje szkód na silniku, dlatego chcąc go zabezpieczyć, trzeba wydać nieco więcej i wybrać pakiet ubezpieczeń OC i AC.

Ubezpieczenie samochodu i jego wyposażenia

Ubezpieczenie AC, czyli popularne Autocasco, to nic innego jak ubezpieczenie, które obejmuje cały pojazd wraz z jego wyposażeniem, przy czym ochrona dotyczy skutków utraty auta, jego zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. W zakres polisy AC wchodzi również ubezpieczenie silnika, czyli elementu będącego sercem samochodu. Ubezpieczenie samochodu od awarii silnika pozornie wydaje się niepotrzebne - w końcu jak często zdarza się, że silnik po prostu przestanie działać, tymczasem może on ulec awarii w każdym momencie, niezależnie czy jest to jednostka benzynowa czy z napędem Diesla. Ze względu na to, że silniki, szczególnie te w nowych samochodach, są bardzo zaawansowane technologicznie, niekiedy nawet niewielka usterka ma poważne konsekwencje, a wynikająca z chęci jej usunięcia naprawa pochłania nawet kilkanaście tysięcy złotych. Koszt ubezpieczenia AC jest znacznie niższy, a sama polisa zapewnia właścicielowi pojazdu ochronę nie tylko na wypadek awarii silnika, ale również wielu innych zdarzeń.

Ubezpieczenie auta a odszkodowanie. Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci polisy?

Ceny ubezpieczeń są różne, szczególnie w przypadku Autocasco. Każdy ubezpieczyciel stosuje własne stawki, a co ważniejsze, również wyłączenia, czyli sytuacje, w których nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania za zaistniałą szkodę. W przypadku silnika, najczęściej stosowanym wyłączeniem jest jego zalanie - jeśli jednostka zamoknie, a właściciel będzie próbował ją uruchomić, na skutek czego powstanie awaria, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania. Zatem planując zakup ubezpieczenia OC i AC w pakiecie, warto zweryfikować wyłączenia u poszczególnych ubezpieczycieli, nie tylko te dotyczące awarii silnika.

Drugim ważnym elementem jest franszyza integralna. Jej obecność w umowie polisy oznacza, że właściciel pojazdu ponosi częściową odpowiedzialność za szkodę, a ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w kwocie przekraczającej określony limit. Franszyza ta nazywana jest udziałem własnym i zwykle mieści się w przedziale 200-500 zł.

Ubezpieczenie samochodu online pozwoli zaoszczędzić

Chcąc kupić tanie ubezpieczenie samochodu, obejmujące zarówno OC, AC, jak i NNW, warto wejść na http://specjalistka.net/ i uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą ubezpieczeń komunikacyjnych. Online można kupić zarówno pełne ubezpieczenie AC, jak i jego tańszą wersję - mini AC. Jeśli pojazd na co dzień stoi "pod chmurką", warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie szyb oraz ubezpieczenie opon, ponieważ szkody na tych częściach zdarzają się często, a ich usunięcie bywa bardzo kosztowne. Maksymalne zabezpieczenie na wypadek awarii auta właściciel zyskuje jedynie wtedy, kiedy posiada idealnie dopasowany do swoich potrzeb pakiet ubezpieczeń swojego pojazdu.